Przeskocz do treści

Czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne?

Niein­wazyjne bada­nia pre­na­talne aktu­al­nie są wykony­wane przez więk­szość kobi­et ciężarnych. Są one bard­zo bez­pieczne dla mat­ki i dziec­ka, dlat­ego przyszłe mamy decy­du­ją się na nie bez żad­nych obaw. Co warto wiedzieć o takich bada­ni­ach? Czy warto robić niein­wazyjne bada­nia pre­na­talne? Przeczy­taj poniżej!czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne

Spis treś­ci:

  1. Niein­wazyjne bada­nia pre­na­talne — na czym polegają?
  2. Niein­wazyjne bada­nia pre­na­talne — konkretne testy
  3. Niein­wazyjne bada­nia pre­na­talne — dlaczego warto?

Nieinwazyjne badania prenatalne — na czym polegają?

Niein­wazyjne bada­nia to jeden z rodza­jów testów pre­na­tal­nych. Są to tzw. testy prze­siewowe. Oznacza to, że w bada­ni­ach tych wykryte może zostać zwięk­szone ryzyko roz­wo­ju konkret­nej wady wrod­zonej u pło­du. Ich niepraw­idłowy wynik należy więc potwierdz­ić w kole­jnych testach.
Niein­wazyjne bada­nia pre­na­talne cechu­ją się bez­pieczeńst­wem. W trak­cie ich przeprowadza­nia w żaden sposób nie ingeru­je się w środowisko pło­du. Dzię­ki temu nie ma żad­nego ryzy­ka roz­wo­ju jakichkol­wiek komplikacji.

Nieinwazyjne badania prenatalne — konkretne testy

Do grupy niein­wazyjnych badań pre­na­tal­nych zaliczamy:

  •  USG gene­ty­czne – jest to badanie obra­zowe, pod­czas którego lekarz oce­nia kil­ka istot­nych para­metrów. Pozwala to na wykrycie m.in. wad ser­ca czy zespołu Downa.
  •  Test PAPP‑A – jest to badanie bio­chemiczne, do którego potrzeb­na jest prób­ka krwi mat­ki. Ma ono dość pod­sta­wowy zakres – wykry­wa trzy najczęst­sze tri­somie: zespół Dow­na, zespół Edward­sa oraz zespół Patau.
  •  Testy NIPT (bada­nia wol­nego płodowego DNA) — są to bada­nia wykony­wane na pod­staw­ie prób­ki krwi mat­ki. Anal­izu­je się w nich wolne DNA płodowe, dzię­ki czemu bada­nia te są niezwyk­le czułe. Najpop­u­larniejsze bada­nia tego typu to test NIFTY pro oraz Pre­na­tal testD­NA.

prenataltestdna

Nieinwazyjne badania prenatalne — dlaczego warto?

Najwięk­sze korzyś­ci wyko­na­nia niein­wazyjnych badań pre­na­tal­nych to:

  •  Bez­pieczeńst­wo — testy nie nie ingeru­ją w środowisko pło­du, dlat­ego są w pełni bez­pieczne dla mat­ki i dziecka
  •  Wczesne wykrycie wad gene­ty­cznych — dzię­ki niein­wazyjnym badan­iom pre­na­tal­nym może­my wykryć je już w 10 tygod­niu ciąży. Daje to rodz­i­com czas na lep­sze przy­go­towanie się do nar­o­dzin dziec­ka z daną wadą, a lekarze mogą opra­cow­ać schemat leczenia.
  •  Możli­wość zyska­nia spoko­ju – w zde­cy­dowanej więk­szoś­ci przy­pad­ków bada­nia pre­na­talne nic nie wykry­wa­ją. Dzię­ki temu przys­zli rodz­ice zysku­ją pewność, że ich maluch przyjdzie na świat zdrowy.
Oceń
mail