Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka? Bezpieczeństwo testów inwazyjnych i nieinwazyjnych
Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie, która oczekuje dziecka. To właśnie dzięki niej możemy dowiedzieć się tak dużo o zdrowiu jeszcze nienarodzonego dziecka. Przyszłe mamy jednak obawiają się tych badań ze względu na możliwe powikłania. Dowiedz się z poniższego artykułu, czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka!
Spis treści:
- Badania prenatalne — testy inwazyjne i nieinwazyjne
- Bezpieczeństwo nieinwazyjnych badań prenatalnych
- Bezpieczeństwo inwazyjnych badań prenatalnych
Badania prenatalne — testy inwazyjne i nieinwazyjne
Badania prenatalne można podzielić na testy nieinwazyjne oraz inwazyjne. Testy nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, ponieważ nie ingerują w środowisko płodu i nie niosą ryzyka powikłań.
Z kolei badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, wymagają pobrania próbki z otoczenia płodu. Chociaż te badania wiążą się z niewielkim ryzykiem komplikacji, są one przeprowadzane tylko w przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników z testów nieinwazyjnych.
Bezpieczeństwo nieinwazyjnych badań prenatalnych
Nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, ponieważ nie ingerują w środowisko płodu. Jako testy przesiewowe, mogą jedynie wskazać na zwiększone ryzyko wystąpienia określonych wad rozwojowych. Ich nieprawidłowy wynik musi więc zostać potwierdzony w dalszej diagnostyce.
Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:
- USG genetyczne — jest to badanie obrazowe, które pozwala na wykrycie u płodu takich wad jak zespół Downa czy wady serca.
- Test PAPP‑A — to badanie biochemiczne, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Obejmuje ono ocenę ryzyka wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
- Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) — te testy charakteryzują się wysoką czułością i polegają na analizie próbki krwi ciężarnej. Przykładami takich testów są NIFTY pro oraz Prenatal testDNA.
Bezpieczeństwo inwazyjnych badań prenatalnych
Badania inwazyjne są testami diagnostycznymi, które dostarczają jednoznacznych wyników. Wymagają jednak pobrania próbki z otoczenia płodu, co wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań.
Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:
- Amniopunkcję
- Biopsję kosmówki
- Kordocentezę
Choć te procedury niosą ze sobą pewne ryzyko, to dzięki nim można precyzyjnie określić obecność i charakter wad genetycznych u dziecka.