Przeskocz do treści

Czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka? Bezpieczeństwo testów inwazyjnych i nieinwazyjnych

Diag­nos­ty­ka pre­na­tal­na zale­cana jest każdej kobiecie, która oczeku­je dziec­ka. To właśnie dzię­ki niej może­my dowiedzieć się tak dużo o zdrow­iu jeszcze nien­ar­o­d­zonego dziec­ka. Przyszłe mamy jed­nak obaw­ia­ją się tych badań ze wzglę­du na możli­we powikła­nia. Dowiedz się z poniższego artykułu, czy bada­nia pre­na­talne są bez­pieczne dla dziecka!czy badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka

Spis treś­ci:

  1. Bada­nia pre­na­talne — testy inwazyjne i nieinwazyjne
  2. Bez­pieczeńst­wo niein­wazyjnych badań prenatalnych
  3. Bez­pieczeńst­wo inwazyjnych badań prenatalnych

Badania prenatalne — testy inwazyjne i nieinwazyjne

Bada­nia pre­na­talne moż­na podzielić na testy niein­wazyjne oraz inwazyjne. Testy niein­wazyjne są całkowicie bez­pieczne dla mat­ki i dziec­ka, ponieważ nie ingeru­ją w środowisko pło­du i nie niosą ryzy­ka powikłań.
Z kolei bada­nia inwazyjne, takie jak amniop­unkc­ja czy biop­s­ja kos­mów­ki, wyma­ga­ją pobra­nia prób­ki z otoczenia pło­du. Cho­ci­aż te bada­nia wiążą się z niewielkim ryzykiem kom­p­likacji, są one przeprowadzane tylko w przy­pad­ku uzyska­nia niepraw­idłowych wyników z testów nieinwazyjnych.

Bezpieczeństwo nieinwazyjnych badań prenatalnych

Niein­wazyjne bada­nia pre­na­talne są całkowicie bez­pieczne dla mat­ki i dziec­ka, ponieważ nie ingeru­ją w środowisko pło­du. Jako testy prze­siewowe, mogą jedynie wskazać na zwięk­szone ryzyko wys­tąpi­enia określonych wad roz­wo­jowych. Ich niepraw­idłowy wynik musi więc zostać potwierd­zony w dal­szej diagnostyce.

Do niein­wazyjnych badań pre­na­tal­nych zaliczamy:

  •  USG gene­ty­czne — jest to badanie obra­zowe, które pozwala na wykrycie u pło­du takich wad jak zespół Dow­na czy wady serca.
  •  Test PAPP‑A — to badanie bio­chemiczne, które wykonu­je się na pod­staw­ie prób­ki krwi mat­ki. Obe­j­mu­je ono ocenę ryzy­ka wys­tąpi­enia zespołu Dow­na, zespołu Edward­sa oraz zespołu Patau.
  •  Bada­nia wol­nego płodowego DNA (cffD­NA) — te testy charak­teryzu­ją się wysoką czułoś­cią i pole­ga­ją na anal­izie prób­ki krwi ciężarnej. Przykłada­mi takich testów są NIFTY pro oraz Pre­na­tal testD­NA.

prenataltestdna.pl

Bezpieczeństwo inwazyjnych badań prenatalnych

Bada­nia inwazyjne są tes­ta­mi diag­nos­ty­czny­mi, które dostar­cza­ją jed­noz­nacznych wyników. Wyma­ga­ją jed­nak pobra­nia prób­ki z otoczenia pło­du, co wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań.

Do inwazyjnych badań pre­na­tal­nych zaliczamy:

  •  Amniopunkcję
  •  Biop­sję kosmówki
  •  Kordocentezę
    Choć te pro­ce­dury niosą ze sobą pewne ryzyko, to dzię­ki nim moż­na pre­cyzyjnie określić obec­ność i charak­ter wad gene­ty­cznych u dziecka.
Oceń
mail