Co oznacza pośrednie ryzyko trisomii 21 w badaniach prenatalnych?
Pośrednie ryzyko trisomii 21 stanowi wskazanie do wykonania dalszych badań. Taki wynik nie oznacza, że dziecko na pewno urodzi się chore. Gdy pacjentka otrzymała pośrednie ryzyko wystąpienia trisomii 21, zalecane są badania wolnego płodowego DNA oraz/lub badania diagnostyczne.
Artykuł ma charakter informacyjny. Wyniki badań prenatalnych powinny być interpretowane przez lekarza.
Spis treści:
- Co oznacza pośrednie ryzyko trisomii 21?
- Pośrednie ryzyko trisomii 21 – jakie wyniki są uważane za nieprawidłowe?
- Pośrednie ryzyko wystąpienia trisomii 21 – jakie badania wykonać?
Bezpłatne konsultacje
Badaniem wolnego płodowego DNA, które zostało wykonane już ponad 10 000 000 razy na całym świecie jest NIFTY. Jest on nieinwazyjny (z małej próbki krwi mamy) i ma wysoką czułość (ponad 99% dla trisomii 21.).
Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń na bezpłatną infolinię: 665 761 161- numer bezpłatny także dla połączeń z telefonów komórkowych. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test.
Co oznacza pośrednie ryzyko trisomii 21?
Ryzyko wystąpienia trisomii 21. (zespołu Downa) jest obliczane w czasie badań prenatalnych I trymestru ciąży (np. podczas testu PAPP‑a). Służą do tego specjalne programy statystyczne. Uzyskany wynik ma określoną wartość, np.: 1:1000 — takie obliczone ryzyko oznacza, że na 1000 kobiet z takim samym wynikiem badania przesiewowego tylko jedna z nich urodzi dziecko z zespołem Downa.
Co oznacza pośrednie ryzyko trisomii 21.? Jest to obliczone ryzyko wynoszące od 1:100 do 1:1000.
Z pośrednim ryzykiem wystąpienia trisomii 21 mamy więc do czynienia, np. gdy pacjentka otrzyma wynik 1:500, który mieści się w tym przedziale. Taki wynik oznacza, że w grupie 500 ciężarnych kobiet z takim samym wynikiem badania przesiewowego jedna z przyszłych mam urodzi dziecko z zespołem Downa.
Pośrednie ryzyko trisomii 21 – jakie wyniki są uważane za nieprawidłowe?
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za nieprawidłowe uważane są wyniki badań prenatalnych, które określają ryzyko wystąpienia choroby genetycznej jako równe lub wyższe niż 1:300.
Pośrednie ryzyko wystąpienia trisomii 21 – jakie badania wykonać?
Gdy pacjentka otrzymała pośrednie ryzyko wystąpienia trisomii 21, czyli wynik mieszczący się w przedziale od 1:100 do 1:1000, zalecane są dalsze badania. W takiej sytuacji rekomendowane są badania wolnego płodowego DNA – np. badanie genetyczne NIFTY pro [1].
Pacjentka jest kierowana zwykle na badania inwazyjne w sytuacji, gdy przesiewowe testy prenatalne wskazały na wysokie ryzyko trisomii 21 (gdy obliczone ryzyko wynosi powyżej 1:100). Wcześniej warto jednak wykonać badanie wolnego płodowego DNA.
Test PAPP‑a to badanie biochemiczne, na którego wynik może wpłynąć wiele czynników, np. przyjmowane leki. Zdarzają się sytuacje, że test wskaże wysokie lub pośrednie ryzyko trisomii 21., a mimo to dziecko urodzi się zupełnie zdrowe. Dlatego też w przypadku podwyższonego ryzyka zalecane są dalsze badania.
Test NIFTY pro to nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne, którego czułość jest porównywalna z czułością badania inwazyjnego – amniopunkcji (wynosi ponad 99% dla trisomii 21.). Wynik testu DNA może pomóc w podjęciu decyzji o wykonaniu badań inwazyjnych. Jeśli badanie NIFTY pro da prawidłowy wynik, możliwe jest uniknięcie badań inwazyjnych. Dowiedz się więcej o teście NIFTY pro
Źródła: 1. Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233.
Autor: genetyczne.pl | Zdjęcie:Thanyapat Meunklad/123rf.com