Co każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć o badaniach prenatalnych?
Badania prenatalne zalecane są każdej kobiecie ciężarnej. Dzięki nim możemy u dziecka wykryć ewentualne wady wrodzone jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie. Ale jak wykonuje się takie badania? Co dokładnie mogą wykryć? Sprawdź, co każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć o badaniach prenatalnych!
Spis treści:
- Badania prenatalne — po co się je wykonuje?
- Badania prenatalne — wskazania
- Badania prenatalne — jakie testy najlepiej wykonać?
Badania prenatalne — po co się je wykonuje?
Badania prenatalne to narzędzia diagnostyczne, które pozwalają sprawdzić, jak rozwija się dziecko w łonie matki. Dzięki nim przyszli rodzice mogą być spokojni o zdrowie swojego maleństwa. Z kolei w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, mogą lepiej przygotować się na przyjście na świat dziecka z daną wadą.
Badania prenatalne — wskazania
Badania prenatalne w ciąży zalecane są każdej kobiecie, która chce sprawdzić zdrowie swojego dziecka. Jednak szczególnie wykonać powinny je przyszłe mamy w następujących przypadkach:
- W przypadku zajścia w ciążę po 35 roku życia
- W przypadku zdiagnozowania wady wrodzonej w poprzedniej ciąży
- W przypadku wykrycia wady genetycznej w najbliższej rodzinie
Badania prenatalne — jakie testy najlepiej wykonać?
Kobietom oczekującym dziecka najbardziej poleca się wykonanie następujących badań prenatalnych:
- USG genetyczne – jest to nieinwazyjne badanie obrazowe. Dzięki niemu lekarz może dokładnie przyjrzeć się rozwojowi dziecka i ocenić niezbędne parametry. Pozwala to zauważyć oznaki wskazujące m.in. na zespół Downa czy wady cewy nerwowej.
- Test PAPP‑A – jest to biochemiczne badanie, w którym analizuje się stężenie białka PAPP‑A we krwi ciężarnej. Może ono wykryć zwiększone ryzyko rozwoju zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau u płodu.
- Badania wolnego płodowego DNA — są to badania, w których analizowane jest DNA płodu obecne we krwi matki. Są one bezpieczne i bardzo czułe. Przykładem takiego badania jest test Prenatal testDNA. W jego wersji Karyo Plus u płodu wykryć możemy trisomie i monosomie w obrębie wszystkich 23 chromosomów oraz różne zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Badanie umożliwia także określenie płci dziecka na życzenie rodziców.
Wszystkie wymienione testy wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Ich nieprawidłowy wynik należy więc potwierdzić w badaniu inwazyjnym.