Ciąża po 35 i 40 roku życia — jakie badania wykonać?
Badania prenatalne są zalecane każdej kobiecie ciężarnej. Są one jednak szczególnie ważne w przypadku ciąży po 35 roku życia, ponieważ ryzyko pojawienia się wad genetycznych rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy. Jakie więc badania prenatalne najlepiej wykonać?
Spis treści:
- Ciąża po 35 roku życia i 40 roku życia — dlaczego badania prenatalne są ważne?
- Badania prenatalne w ciąży po 35 i 40 roku życia — od czego zacząć?
- Ciąża w wieku 35 i 40 lat a test NIFTY pro – dlaczego warto?
Ciąża po 35 roku życia i 40 roku życia — dlaczego badania prenatalne są ważne?
Ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych rośnie wraz z wiekiem ciężarnej. Przykładowo ryzyko wystąpienia zespołu Downa (trisomii chromosomu 21) wynosi 1:1527 w przypadku dwudziestoletniej kobiety, a w przypadku ciąży po 35 roku życia wynosi ono 1:356.
Ciąża w wieku 35 lat powinna być więc wskazaniem do wykonania badań prenatalnych. Dzięki nim zostanie oszacowane ryzyko wystąpienia u dziecka schorzenia o podłożu genetycznym.
W większości przypadków badania prenatalne nie wykrywają żadnych nieprawidłowości. W takiej sytuacji rodzice zyskują spokój, że ich dziecko jest zdrowe.
Jeśli jednak badania prenatalne wykryją chorobę genetyczną, to będzie można szybko podjąć odpowiednie kroki. W takim przypadku lekarze mogą także opracować schemat leczenia, a przyszli rodzice zwiększyć swoją wiedzę o danej chorobie. Niektóre choroby można leczyć już podczas ciąży, co może poprawić funkcjonowanie dziecka.
Badania prenatalne w ciąży po 35 i 40 roku życia — od czego zacząć?
W ciąży po 35 i 40 roku życia najczęściej najpierw wykonuje się nieinwazyjne badania prenatalne, czyli badania przesiewowe. Do takich badań należą testy biochemiczne z krwi (jak test PAPP‑a) i USG. Są one bezpieczne dla dziecka (nieinwazyjne).
Jeśli badania te wykażą nieprawidłowości, to wskazane jest przeprowadzenie dodatkowych badań np. amniopunkcji. Inwazyjne badania prenatalne mogą bardzo precyzyjnie zdiagnozować nieprawidłowości. Ich wykonanie wiąże się jednak z ryzykiem powikłań, które wynosi 1–2%. Powikłaniem może być np. poronienie, krwawienie, zakażenie wewnątrzmaciczne, wystąpienie skurczów czy przedwczesne odpłynięcie wód płodowych. Jeśli inwazyjne badania prenatalne wykonywane są przez specjalistę, to ryzyko wystąpienia powikłań jest równe niemal zeru. Mimo tego wiele mam obawia się tych badań. Zdarza się także, że są one wykonywane niepotrzebnie, ponieważ nie potwierdzają choroby.
Aby uniknąć badań niepotrzebnych inwazyjnych w ciąży po 35 roku życia, po nieprawidłowym wyniku badań przesiewowych warto wykonać badania wolnego płodowego DNA, takie jak test NIFTY pro. Jest to nieinwazyjne badanie, w którym analizowane jest cffDNA, czyli DNA dziecka obecne w krwi ciężarnej. Badanie to jest bardzo czułe i nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Próbka do badania jest pobierana z krwi przyszłej mamy tak samo, jak do standardowej morfologii. Test NIFTY pro można wykonać już po 10 tygodniu ciąży. W sumie może on wykryć aż 94 schorzenia o podłożu genetycznym oraz płeć dziecka na życzenie rodziców. Może on wykryć takie wady genetyczne jak:
- Trisomie — zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18), zespół Patau (trisomia chromosomu 13) i inne;
- Aneuploidie chromosomów płci (np. zespół Turnera);
- Mikrodelecje i mikroduplikacje.
Ciąża w wieku 35 i 40 lat a test NIFTY pro – dlaczego warto?
Test NIFTY pro to badanie rekomendowane kobietom ciężarnym po 35 roku życia. Wyróżnia się szerokim zakresem badanych chorób genetycznych. Do tej pory na całym świecie wykonano już ponad 6 mln testów NIFTY, co świadczy o ich wiarygodności.
Warto zdecydować się na test NIFTY pro po nieprawidłowym wyniku badań przesiewowych. Istnieje wtedy szansa, że uda się uniknąć niepotrzebnych badań inwazyjnych (w sytuacji gdy dziecko jest zdrowe). Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ test NIFTY pro nie niesie ryzyka powikłań. Jest on zupełnie bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy.
Ogromną zaletą testu NIFTY pro jest ubezpieczenie. Dzięki temu w przypadku wykrycia nieprawidłowości, dalsze badania diagnostyczne (amniopunkcja czy analiza mikromacierzy chromosomów) są refundowane do kwoty ok. 2 600zł. Ubezpieczenie obejmuje też wynik fałszywie negatywny, który wiąże się z wysoką rekompensatą do ok. 210 000 zł.
Czytaj więcej o badaniu: Test NIFTY pro
Zdjęcie: pixabay.com | Publikacja: 05 października 2021 r. | Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl