Bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy
Dużo słyszy się o korzyściach, które badania prenatalne mogą przynieść przyszłym rodzicom. W końcu dzięki nim możemy wykryć wady wrodzone u dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Ale czy testy te na pewno są bezpieczne? Poniżej znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat bezpieczeństwa badań prenatalnych dla dziecka i mamy!
Spis treści:
- Bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy — testy nieinwazyjne
- Bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy — testy inwazyjne
Bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy — testy nieinwazyjne
Jedną z grup badań prenatalnych są testy nieinwazyjne. Są to badania, które wykrywają zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Są one przy tym całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Podczas ich wykonywania nie ma żadnego ryzyka rozwoju jakichkolwiek powikłań.
Do testów nieinwazyjnych zalicza się obrazowe USG genetyczne. Wykonuje się je podobnie do zwykłego USG, ale jest ono dużej dokładniejsze. Dzięki temu lekarz może zauważyć oznaki takich wad, jak zespół Downa. Kobieta wykonać może także badania krwi, takie jak:
- Test PAPP‑A – pozwala on na wykrycie oznak wskazujących na zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau
- Test Prenatal testDNA – jest to badanie wolnego płodowego DNA, którego czułość wynosi aż 99%. W jego najszerszej wersji Karyo Plus wykryć możemy nieprawidłowości w obrębie wszystkich chromosomów dziecka oraz różnorodne zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Test Prenatal testDNA pozwala także na określenie płci dziecka na życzenie rodziców.
Bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy — testy inwazyjne
Drugą grupą badań prenatalnych są testy inwazyjne. Wykonuje się je dopiero po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania nieinwazyjnego. W przypadku tych testów do przeprowadzenia analizy potrzebna jest próbka pobrana z otoczenia płodu, co wiąże się z niewielkim ryzykiem rozwoju powikłań. Wynosi ono około 1%. Do takich testów zalicza się:
- Amniopunkcję — badanie to polega na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej. Jest to najczęściej wykonywane badanie inwazyjne.
- Biopsja kosmówki — badanie to przeprowadza się tak samo, jak amniopunkcję. Nie pobiera się jednak płynu owodniowego, ale fragment kosmówki.
- Kordocenteza – w tym przypadku do analizy przez powłoki brzuszne pobierana jest krew pępowinowa płodu.