Badania prenatalne po poronieniach – kiedy je wykonać w kolejnej ciąży? Jakie wybrać?
Spodziewaliście się dziecka, ale ciąża zakończyła się samoistnym poronieniem? To wcale nie przekreśla waszych szans na zdrowe potomstwo, ponieważ choroby genetyczne, które prowadzą do samoistnych poronień, najczęściej nie powtarzają się w kolejnych ciążach. Badania prenatalne po poronieniach pomogą sprawdzić dokładnie zdrowie dziecka jeszcze przed narodzinami i odzyskać cenny spokój.
Spis treści:
- Badania prenatalne po poronieniach – choroby genetyczne, które prowadzą do samoistnych poronień najczęściej nie powtarzają się w kolejnych ciążach
- Badania prenatalne po poronieniach – dlaczego warto je wykonać?
- Badania prenatalne – kiedy warto je wykonać?
- Badania prenatalne nieinwazyjne
- Badania prenatalne inwazyjne
- Badania prenatalne – NIPT
Badania prenatalne po poronieniach – choroby genetyczne, które prowadzą do samoistnych poronień najczęściej nie powtarzają się w kolejnych ciążach
Badania prenatalne po poronieniach mogą pomóc odzyskać parze, która stara się ponownie o dziecko, cenny spokój. Istnieje wiele różnych przyczyn samoistnego poronienia, zaliczają się do nich między innymi silny stres, choroby zakaźne i autoimmunologiczne oraz zaburzenia hormonalne. Najczęstszą przyczyną poronień są jednak wady genetyczne – zarodka lub rodziców [1].
Jeśli do poronienia doszło wskutek choroby genetycznej płodu, np. trisomii (obecność dodatkowego chromosomu w kariotypie) lub monosomii (brak chromosomu), najczęściej takie wady nie pojawiają się w kolejnych ciążach [2]. Do ich powstania doszło bowiem w wyniku spontanicznej, losowej mutacji genetycznej.
Badania prenatalne po poronieniach – dlaczego warto je wykonać?
Aby sprawdzić dokładnie stan zdrowia dziecka i zadbać o ciążę, warto wykonać badania prenatalne po poronieniach w kierunku najczęstszych aberracji i nieprawidłowości chromosomowych. Najczęściej nie wykrywają one żadnych nieprawidłowości i niosą ogromną ulgę dla rodziców.
Badania prenatalne – kiedy warto je wykonać?
Badania prenatalne może wykonać każda ciężarna kobieta. W szczególności są one zalecane, gdy [3]:
- ciężarna otrzymała nieprawidłowy wynik pierwszego badania USG;
- w kariotypie rodziców wykryto nieprawidłowości genetyczne;
- w poprzednich ciążach wystąpiły nieprawidłowości genetyczne;
- wiek ciężarnej jest zaawansowany (powyżej 35 lat).
Badania prenatalne można wykonać już po skończonym 10. tygodniu ciąży.
Badania prenatalne nieinwazyjne
Jakie badania prenatalne są dostępne? Na początek najczęściej wykonuje się testy przesiewowe, które pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia różnych chorób genetycznych i wad wrodzonych. Badania te nie wiążą się z ryzykiem poronienia i innych powikłań. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia matki oraz dziecka. Należą do nich:
- badania wolnego płodowego DNA, np. testy NIPT;
- ultrasonografia (badanie USG);
- test PAPP‑A.
Badania prenatalne inwazyjne
Gdy badania prenatalne nieinwazyjne dadzą nieprawidłowe lub niejednoznaczne wyniki, w dalszej kolejności wykonywane są tzw. badania diagnostyczne, które są inwazyjne w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby.
Najpopularniejsze badania inwazyjne to amniopunkcja oraz biopsja kosmówki. Amniopunkcja polega na wprowadzeniu do macicy ciężarnej przez powłoki brzuszne bardzo cienkiej igły i następnie, pobranie płynu owodniowego. Natomiast w trakcie biopsji kosmówki pobierane są kosmki z kosmówki.
Prenatalne badania inwazyjne przeprowadza się w sterylnych warunkach, pod kontrolą USG. Na podstawie uzyskanych próbek można przeanalizować dokładnie kariotyp dziecka (zestaw chromosomów) i postawić ostateczną diagnozę. Niestety wykonanie badań inwazyjnych może się wiązać z pewnymi powikłaniami, np. z poronieniem, w związku z czym wielu rodziców obawia się tego typu badań.
Badania prenatalne po poronieniach – badania NIPT
W Polsce już od kilku lat są dostępne nowoczesne badania prenatalne NIPT. Skrót NIPT pochodzi od angielskiej nazwy Non-Invasive Prenatal Testing i oznacza nieinwazyjne testy prenatalne. Oparte są one na analizie wolnego DNA płodowego.
Co wyróżnia badania prenatalne z grupy NIPT? Materiał do analizy stanowi próbka krwi ciężarnej, w której krąży DNA jej dziecka. W związku z tym testy NIPT są bezbolesne i bezpieczne dla matki oraz dziecka.
Badania NIPT charakteryzuje bardzo wysoka czułość (na poziomie powyżej 99% dla trisomii 21., podobnie jak w przypadku amniopunkcji).
W przeciwieństwie do biochemicznych testów prenatalnych, takich jak np. test PAPP‑A, dają one bardzo rzadko fałszywie dodatnie wyniki. Jeśli więc rodzice otrzymali nieprawidłowe wyniki innych nieinwazyjnych badań prenatalnych, warto przed amniopunkcją wykonać test NIPT. Gdy badanie wolnego płodowego DNA nic nie wykaże, para może odetchnąć z ulgą, ponieważ nie trzeba już wykonywać badania inwazyjnego. Dziecko jest najpewniej zdrowe! Mimo wysokiej czułości pozostają one badaniami przesiewowymi i wynik pozytywny (wskazujący na nieprawidłowości) jest wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych, takich jak np. amniopunkcja.
Badania płodowego DNA są zalecane dla wszystkich ciężarnych kobiet. Warto je wykonać, by upewnić się co do zdrowia dziecka i odzyskać cenny spokój. W szczególności test NIPT jest polecany dla par, które:
- otrzymały skierowanie na badanie inwazyjne, np. amniopunkcję;
- uzyskały nieprawidłowe lub niejednoznaczne wyniki innych badań prenatalnych (np. testu PAPP‑A).
Test NIPT warto wykonać także wtedy, gdy:
- ciężarna jest w zaawansowanym wieku (powyżej 35 lat);
- w poprzednich ciążach wystąpiły choroby genetyczne lub wady wrodzone.
Jakie choroby wykrywają testy NIPT? Badania NIPT wykonuje się w celu oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka różnych chorób genetycznych, takich jak np. trisomie (np. zespół Downa) czy też zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji (np. zespół DiGeorge’a).
Zakres identyfikowanych chorób zależy od konkretnego badania genetycznego.
Przykładowo, pierwszy test NIPT, który pojawił się w Polsce, badanie NIFTY, obecnie już dostępny w nowej wersji NIFTY pro identyfikuje aż 94 różnych nieprawidłowości genetycznych. Dzięki badaniu NIFTY pro można zbadać DNA dziecka pod kątem:
- 84 mikrodelecji / mikroduplikacji — takich jak np. zespół DiGeorge’a, czy zespoły Angelmana/Pradera-Williego;
- 6 trisomii: 21. — zespół Downa, 18. — zespół Edwardsa, 13. — zespół Patau, a także trzech innych najczęstszych trisomii: 9., 16. i 22. chromosomu;
- 4 nieprawidłowości liczby chromosomów płci — takich jak zespół Turnera (X), zespół Klinefeltera (XXY), trisomia chromosomu X (zespół XXX), zespół Jacobsa (XYY).
Test NIFTY pro jest objęty bezpłatnym pełnym ubezpieczeniem wyniku. Skuteczność badań NIFTY została sprawdzona w największym na świecie badaniu, które obejmowało 146 958 ciąż. Nic dziwnego, że wybiera go tak wielu przyszłych rodziców! Dowiedz się więcej: Test NIFTY pro jest już dostępny w Polsce
Dlaczego warto wykonać NIFTY pro:
Źródła:
1. https://www.poronilam.pl/badania/genetyczne-przyczyny-poronien/
2. Lewicka M., Sulima M., Pyć M., Stawarz B., 2013. Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży. Rocznik Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. 59, 1, 123–129.
3. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/63104,badania-prenatalne
Autor: genetyczne.pl | Zdjęcie: pixabay.com
Publikacja: 5 stycznia 2021 r.