Badania prenatalne po 35 roku życia
Dzięki badaniom prenatalnym można stwierdzić, czy istnieje ryzyko wystąpienia u dziecka chorób genetycznych. Ryzyko to rośnie wraz z wiekiem kobiety ciężarnej. Jest ono wysokie, gdy przyszła mama ma więcej niż 35 lat, dlatego badania prenatalne w tym wieku są bardzo istotne. Istnieje możliwość refundacji niektórych z nich dzięki Programowi Badań Prenatalnych. Ale jakie badania najlepiej wykonać?
- Ciąża po 35 roku życia — jakie badania wykonać?
- Badania po 35 roku życia w ciąży — refundacja
- Badania po 35 roku życia w ciąży — czy warto?
- Badania prenatalne po 35 roku życia — co mogą wykryć?
- Ciąża po 35 roku życia a potencjalne nieprawidłowości
Ciąża po 35 roku życia — jakie badania wykonać?
Wykonywanie badań prenatalnych warto zacząć od nieinwazyjnych badań prenatalnych (przesiewowych), ponieważ mogą one być wystarczające, a są bezpieczne i nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Dzięki nim zostanie oszacowane ryzyko wystąpienia u dziecka schorzeń o podłożu genetycznym. Nieinwazyjne badania prenatalne to:
- Test PAPP‑a;
- USG genetyczne;
- USG 4D;
- Test potrójny.
Dopiero jeśli badania nieinwazyjne wykażą ryzyko wystąpienia u dziecka choroby genetycznej, zaleca się wykonywać dodatkowe. W takich przypadkach kolejne badania w ciąży po 35 roku życia to najczęściej amniopunkcja i biopsja kosmówki.
Mamy mogą też wykonać badania sprawdzające DNA płodowe (cffDNA) np. test NIFTY pro. Łączą one w sobie bezpieczeństwo badań nieinwazyjnych i wysoką czułość. Jeśli dadzą wynik prawidłowy, wówczas można uniknąć amniopunkcji i odzyskać spokój. Badania wolnego płodowego DNA wyróżnia także szeroki zakres badanych chorób genetycznych, np. test NIFTY pro bada ich 94.
Badania po 35 roku życia w ciąży — refundacja
Badania prenatalne po 35 roku życia podlegają refundacji. Jest to możliwe dzięki Programowi Badań Prenatalnych, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program ma zapewnić wczesne wykrywanie wad genetycznych oraz zwiększenie dostępności do badań prenatalnych w Polsce.
Do Programu Badań Prenatalnych kwalifikują się kobiety w ciąży po 35 roku życia, ale nie tylko. Mogą z niego skorzystać również młodsze przyszłe mamy, ale muszą spełnić jeden z poniższych warunków:
- Uzyskać nieprawidłowy wynik USG genetycznego lub testu podwójnego/potrójnego;
- Wykryto wadę ośrodkowego układu nerwowego dziecka;
- Urodzenie w przeszłości dziecka z chorobą metaboliczną lub zespołem Downa (trisomią chromosomu 21);
- Wykryto u rodziców translokacje chromosomowe lub mozaicyzm chromosomowy;
- W poprzednich ciążach wykryto anomalie chromosomowe płodu, aberracje chromosomów płciowych lub wadę ośrodkowego układu nerwowego;
Dzięki Programowi Badań Prenatalnych kobieta bezpłatnie może wykonać USG genetyczne lub badania biochemiczne. Jeśli zajdzie taka konieczność, to bezpłatnie mogą zostać wykonane także badania inwazyjne.
Refundacji nie podlegają badania analizujące DNA płodowe takie jak test NIFTY pro. Warto jednak wykonać to badanie, ponieważ jest to test bardzo czuły i skuteczny, a także sprawdzony na dużej liczbie ciąż (na całym świecie został wykonany ponad 9 000 000 razy!). Jego koszty w niektórych placówkach można rozłożyć na raty.
Badania po 35 roku życia w ciąży — czy warto?
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy warto wykonać badania prenatalne. Odpowiedź jest prosta: warto. Są one niezwykle istotne szczególnie w ciąży po 35 roku życia. Ryzyko pojawienia się u dziecka wady genetycznej rośnie wraz z wiekiem matki, więc jest spore w przypadku tak późnej ciąży. Za wykonywaniem badań prenatalnych przemawiają dwa bardzo ważne argumenty:
- Jeśli badania prenatalne wykażą wadę genetyczną, to będzie można na nie wcześnie zareagować np. poprzez zaplanowanie leczenia czy poszerzenie swojej wiedzy na temat danego schorzenia;
- Jeśli badania prenatalne nie wykażą podwyższonego ryzyka wystąpienia wady genetycznej, to przyszła mama zyska bezcenny spokój;
Badania prenatalne po 35 roku życia — co mogą wykryć?
Badania prenatalne mogą wykryć ponad 200 różnych chorób genetycznych np.:
- Trisomię chromosomu 21 (zespół Downa);
- Trisomię chromosomu 18 (zespół Edwardsa);
- Trisomię chromosomu 13 (zespół Patau);
- Zespół Turnera;
- Mukowiscydozę;
- Hemofilię;
- Fenyloketonurię;
- Pląsawicę Huntingtona;
- Dystrofię mięśni Duchenne’a;
Ciąża po 35 roku życia a potencjalne nieprawidłowości
Większe ryzyko wystąpienia u dziecka choroby o podłożu genetycznym to nie jedyna potencjalna nieprawidłowość w przypadku ciąży po 35 roku życia. Ciąża w tak późnym wieku stwarza także ryzyko pojawienia się u dziecka wad rozwojowych różnego typu np. wad układu pokarmowego lub układu sercowo-naczyniowego. Zwiększa się także ryzyko utraty ciąży i przepukliny mózgowo-rdzeniowej.
Tym bardziej warto wykonać testy prenatalne, aby sprawdzić zdrowie dziecka i odzyskać spokój. Badania prenatalne w większości przypadków nie wykazują nieprawidłowości.
Czytaj więcej o badaniach prenatalnych w serwisie genetyczne.pl:
Napisz i zapytaj o badania: redakcja@genetyczne.pl.
Autor: genetyczne.pl