Kiedy przeprowadzić badanie genetyczne u malucha? Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci
W naszych genach kryje się wiele informacji na temat naszego zdrowia. Przeprowadzenie badania genetycznego może więc dać nam wiele informacji na temat ewentualnych schorzeń. Dzięki temu możemy nawet wykryć choroby, które nie zaczęły się jeszcze objawiać. Sprawdź, kiedy warto przeprowadzić takie badanie i jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci!
Spis treści:
- Wykonanie badania genetycznego u dziecka — wskazania
- Jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci?
- Badania genetyczne dla dzieci — jaki test wybrać?
Wykonanie badania genetycznego u dziecka — wskazania
Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia badania genetycznego u dziecka to:
- Wystąpienia objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Pojawienia się ataku padaczkowego
- Nieprawidłowych cech twarzy lub budowy ciała
- Pojawienia się objawów choroby metabolicznej
- Zaplanowanego szczepienia w celu wykluczenia genetycznych przeciwwskazań
- Częstych infekcji
- Wystąpienia objawów, których przyczynę ciężko jest ustalić
Polecane jest także profilaktyczne przeprowadzenie tego typu badania. Dzięki temu być może wykryjemy schorzenie, które nie zaczęło się jeszcze w żaden sposób objawiać. To z kolei pozwoli nam wdrożyć odpowiednią terapię i uniknąć ciężkiego przebiegu choroby. Możliwe jest to już od drugiej doby życia dziecka.
WAŻNE: Przed zaplanowaniem badania genetycznego dla dziecka w ramach NFZ, prosimy o kontakt telefoniczny w celu sprawdzenia dostępności, ponieważ limity na badania mogą być już wyczerpane.
Jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci?
Genetyczne badanie dziecka to jednorazowa procedura. Nasze DNA pozostaje niezmienne od chwili narodzin aż do śmierci. Oznacza to, że nie ma potrzeby powtarzania analizy materiału genetycznego wielokrotnie. Ponowne badanie może być uzasadnione jedynie wtedy, gdy pierwsza analiza obejmowała tylko fragmenty DNA dziecka.
Badania genetyczne dla dzieci — jaki test wybrać?
W laboratoriach dostępne są różnorodne badania genetyczne przeznaczone dla dzieci. Najlepiej jest jednak zdecydować się na test kompleksowy, który analizuje wszystkie znane geny. Tego rodzaju badanie, wykonane tylko raz, zapewni pełen obraz materiału genetycznego dziecka.
Przykładem takiego kompleksowego testu jest badanie WES (Whole Exome Sequencing). Można go wykonać zarówno przy wskazaniach medycznych do diagnostyki genetycznej, jak i profilaktycznie. Do przeprowadzenia tego badania wystarczy pobranie suchej kropli krwi. Wyniki testu WES powinny być omówione z lekarzem genetykiem, a konsultacja ta jest zazwyczaj wliczona w cenę badania.