Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci
Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci inaczej nazywane są zaburzeniami SI. Są one skutkiem nieprawidłowej organizacji bodźców czuciowych układu nerwowego. Zaburzenia integracji sensorycznej powinny bardzo zaniepokoić rodziców, ponieważ jest to jeden z objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu. Pomocne w zdiagnozowaniu ich podłoża będą badania genetyczne.
- Czym są zaburzenia sensoryczne u dzieci?
- Objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci
- Skąd biorą się zaburzenia integracji sensorycznej?
- Zaburzenia integracji sensorycznej a spektrum autyzmu
- Zaburzenia integracji sensorycznej a badania genetyczne- czy mogą one być pomocne?
- Zaburzenia integracji sensorycznej- jakie badanie genetyczne wybrać?
Czym są zaburzenia sensoryczne u dzieci?
Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci to błędy w przetwarzaniu bodźców zmysłowych. Nieprawidłowości mogą wystąpić w przetwarzaniu różnych zmysłów- wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku, równowagi, a nawet wszystkich na raz. W przypadku dziecka, u którego nie występują zaburzenia SI, organizm odbiera bodźce, przesyła impuls do mózgu, który go rozpoznaje i wyzwala odpowiednią reakcję (wynika ona z poprzednich doświadczeń dziecka). Z kolei u dziecka z SI reakcja na bodziec jest kompletnie nieadekwatna.
Objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci
Zaburzenia sensoryczne u dzieci mogą objawiać się bardzo różnorodnie. Niektóre dzieci są ponadprzeciętnie wrażliwe na bodźce, a inne wręcz przeciwnie- ich wrażliwość jest znacznie obniżona. Pierwsze symptomy zaburzeń SI pojawiają się już u niemowląt. Na samym początku zaburzenia się objawiają poprzez:
- brak wodzenia wzrokiem za zabawką
- częste wybudzanie się w nocy
- drażliwość
- nadmierne pobudzenie
- niechęć do bliskości np. przytulania i głaskania
- niewkładanie zabawek i innych przedmiotów do buzi
- płacz podczas kąpieli
- problemy z zaśnięciem w obcym miejscu
- unikanie kontaktu wzrokowego
Wraz z wiekiem dziecka pojawiają się kolejne objawy różnego typu:
- zachowania agresywne
- niechęć do jedzenia i problemy w przyjmowaniu pokarmów
- opóźnienia w rozwoju mowy
- osłabiona koordynacja wzrokowo-ruchowa
- nadpobudliwość
- problemy z koncentracją
- zaburzenia interakcji z innymi dziećmi
- ponadprzeciętna wrażliwość na dotyk
- ponadprzeciętna ruchliwość
Najbardziej charakterystyczne objawy integracji sensorycznej u dzieci to unikanie dotyku i wszelkiego kontaktu fizycznego z innymi ludźmi, niechętne opuszczanie domu ze względu na hałas uliczny, unikanie źródeł światła oraz unikanie potraw, które intensywnie smakują lub pachną.
Skąd biorą się zaburzenia integracji sensorycznej?
Skąd się biorą zaburzenia integracji sensoryczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt prosta. Podłoże zaburzeń SI może być bardzo różnorodne. Próbuje je się ustalić poprzez szczegółowy wywiad medyczny z rodzicami dziecka, ale nie zawsze się udaje. Terapeuta pyta rodziców np. o przebieg porodu czy choroby wrodzone, które występowały w rodzinie i dziecko mogło je odziedziczyć.
Za zaburzenia integracji sensorycznej odpowiadać mogą także czynniki okołoporodowe np. palenie tytoniu czy picie alkoholu przez ciężarną, przyjmowanie w ciąży pewnych rodzajów leków czy przejście w ciąży niektórych chorób.
Diagnozowanie zaburzeń sensorycznych może być przeprowadzone jedynie przez wykwalifikowanego terapeutę integracji sensorycznej. Może nim zostać np. absolwent fizjoterapii, pedagogiki, psychologii, logopedii, medycyny czy terapii zajęciowej, który ukończy kurs integracji sensorycznej.
Zaburzenia integracji sensorycznej a spektrum autyzmu
Zaburzenia integracji sensorycznej często są objawem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wynika to z tego, że jednym z czynników, które wywołują autyzm, jest uszkodzenie ośrodków mózgu, które odpowiadają za integrację sensoryczną. Dzieci autystyczne mogą mieć zwiększoną wrażliwość na bodźce, zmniejszoną wrażliwość na bodźce lub odbierać biały szum, czyli bodźce, które układ nerwowy dziecka sam wytworzył. U dzieci autystycznych zaburzenia SI mogą dotyczyć tylko jednego zmysłu np. słuchu lub węchu, kilku z nich lub wszystkich.
Zaburzenia integracji sensorycznej a badania genetyczne- czy mogą one być pomocne?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu są jednym z najczęstszych schorzeń, z którymi borykają się dzieci. W ponad 30% przypadków autyzm wywołały czynniki genetyczne. Więc jeśli u naszej pociechy podejrzewamy zaburzenia integracji sensorycznej, to warto przeprowadzić badania genetyczne dla dziecka. Mogą one wskazać czy w genach dziecka wystąpiły mutacje, które spowodowały lub przyczyniły się do powstania zaburzeń integracji sensorycznej. Im szybciej się je wykryje, tym większe są szanse na poprawę stanu zdrowia dziecka.
Zaburzenia integracji sensorycznej- jakie badanie genetyczne wybrać?
Na polskim rynku jest dostępne wiele różnych badań genetycznych dzieci. Jednak najbardziej nowoczesnym i najbardziej precyzyjnym badaniem jest test WES. Ma on również najszerszy zakres spośród wszystkich testów DNA. Analizie poddane są w nim eksony, które mogą wywołać zaburzenia integracji sensorycznej oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu. Test genetyczny WES jest również bardzo pomocny w procesie diagnozowania chorób o nieznanym podłożu np. padaczki dziecięcej, nieprawidłowości neurologicznych, chorób metabolicznych czy pierwotnych niedoborów odporności.
Istnieje również rozszerzona wersja testu WES- badanie WES premium. Oprócz eskonów analizie poddaje się w nim wszystkie introny, które nauka zdążyła dobrze poznać. Nie bada się pozostałych intronów, ponieważ nie są one zbyt dobrze poznane i w konsekwencji choroba mogłaby zostać źle zdiagnozowana, a pacjent wprowadzony w panikę. W tym badaniu można wykryć nawet bardzo rzadkie zmiany w genach, które często powodują zaburzenia o nieznanym podłożu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii sekwencjonowania NGS (Next- Gen Sequencing- Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Technologia ta pozwala na bardzo szczegółową analizę genomu człowieka.
Wykonanie badania genetycznego WES jest możliwe w jednej z przychodni lub w domowym zaciszu. Można je wykonać z próbki z krwi lub z wymazu z policzka. Wymaz z policzka w domu możemy pobrać za pomocą zestawu pobraniowego — specjalnym patyczkiem należy potrzeć 10 razy wewnętrzną stronę policzka, patyczek umieścić w torebce osuszającej i wysłać próbkę kurierem. Jest to proste, bezbolesne i nieinwazyjne rozwiązanie. Przed pobraniem wymazu w domu i w przychodni należy powstrzymać się przed jedzeniem, piciem, paleniem papierosów oraz żuciem gumy do żucia, ponieważ mogłoby to wpłynąć na wynik badania. Próbkę z krwi również możemy pobrać w domu, ale potrzebne będzie nam do tego skorzystanie z usług pielęgniarki mobilnej. Przy pobieraniu próbki z krwi nie trzeba być na czczo, ale w dzień poprzedzający badanie nie należy jeść posiłków typu fast food i pić napoi, które zawierają alkohol. Na wynik badania oczekuje się 6–7 tygodni.
Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci mogą istnieć razem z innymi schorzeniami. Mogą one bardzo utrudniać życie dziecka i jego rodziców. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze określenie czynników, które wywołały zaburzenia SI, ponieważ wtedy zwiększają się możliwości poprawienia stanu zdrowia dziecka, co umożliwi mu normalne funkcjonowanie w życiu społecznym. Zaburzenia SI leczy się farmakologicznie za pomocą odpowiednio dobranych leków oraz ćwiczeń integracji sensorycznej.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania profilaktyczne u dzieci