Jak badania genetyczne mogą wspierać zdrowie Twojej rodziny?
Od naszych genów zależy wiele naszych cech. To, jakie dokładnie będą to cechy, zależy od tego, co odziedziczyliśmy po rodzicach. Mogą być to nie tylko cechy wyglądu czy charakteru, ale także choroby. Nie muszą się one ujawniać. Często jesteśmy jedynie ich nosicielami. Możemy jednak przekazać je swojemu dziecka, u którego mogą się rozwinąć. Zobacz, co to znaczy dla zdrowia Twojej rodziny!
Spis treści:
- Powiązania rodzinne a ryzyko choroby genetycznej
- Wskazania do wykonania badań genetycznych
- Jakie testy genetyczne wykonać, aby sprawdzić predyspozycje rodzinne?
Powiązania rodzinne a ryzyko choroby genetycznej
Każdy z nas dziedziczy geny po matce i ojcu. Przekazać oni nam mogą gen warunkujący niebieski kolor oczu, posiadanie piegów czy proste włosy. Niestety po rodzicach odziedziczyć możemy także wariant genu zawierający mutację, czyli pewną wadę. Rozwinąć może się z niej choroba.
Dziedziczenie przypomina nieco loterię. Nie wszystkie geny, które otrzymamy od naszych rodziców, się ujawnią. Niektóre z nich pozostaną “w uśpieniu”. Będziemy jedynie ich nosicielami. Możemy jednak przekazać je swojemu potomstwu, u którego mogą się już ujawnić.
Wskazania do wykonania badań genetycznych
Zwykle nie wiemy, co kryje się w naszych genach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jest nosicielem choroby wrodzonej i raczej nikt na co dzień nie myśli o sprawdzaniu swoich predyspozycji genetycznych. Czasem jednak warto to rozważyć. Szczególnie istotne jest to w przypadku:
- Planowania ciąży — przyszli rodzice mogą przekazać swojemu dziecku groźne genetyczne. Mogą one doprowadzić nie tylko do wad wrodzonych, ale także poronienia. Przed zajściem w ciążę warto więc wykonać badanie, które sprawdzi nasze geny.
- Zachowania na chorobę genetyczną przez członka naszej rodziny – niektóre choroby genetyczne zaczynają się objawiać dopiero w życiu dorosłym. Jeśli więc u bliskiego członka naszej rodziny zdiagnozowano tego typu schorzenie, to warto sprawdzić, czy również nie jesteśmy na nie narażeni.
Jakie testy genetyczne wykonać, aby sprawdzić predyspozycje rodzinne?
Nosicielstwo chorób genetycznych chować może się w różnych częściach naszego DNA. Nie sprawdzimy więc naszych predyspozycji, jeśli przeanalizujemy tylko fragment materiału genetycznego. Musimy wybrać więc taki test genetyczny, który sprawdza nasz każdy gen. Przykładem takiego badania jest test WES Complex. Dzięki niemu nasze DNA zostanie szczegółowo sprawdzone, a my otrzymamy wiarygodną diagnozę.