Testy na ojcostwo badające 34 markery DNA już są dostępne w Polsce
Od niedawna w Polsce są dostępne testy na ojcostwo badające aż 34 markery DNA. Odznaczają się dużą czułością, a ich wynik ma silną wartość dowodową. Przekłada się to na pewność wyniku testu na ojcostwo w takich nietypowych sytuacjach, jak np. wystąpienie u dziecka mutacji czy badanie tylko ojca i dziecka.
Testy na ojcostwo – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii
Standardowo w testach na ojcostwo badane są 16 lub 24 markery DNA. Taka liczba markerów pozwala potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. W przypadku potwierdzenia ojcostwa może się zdarzyć jednak, że prawdopodobieństwo będzie niższe niż to, które zaleca Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK) czyli ponad 99,9999%. W takiej sytuacji zaleca się rozszerzenie analizy o dodatkowe markery lub włączenie do badania materiału od matki.
Testy na mniejszej liczbie marketów DNA są pewne i pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo, jednak większa ilość markerów pozwala na uzyskanie wyższego podobieństwa, co ma szczególne znaczenie w czterech sytuacjach opisanych niżej.
Kiedy warto wykonać analizę rozszerzoną do 34 marketów DNA?
Wynik badania wykonanego na 34 markerach DNA ma silniejszą wartość dowodową w nietypowych sytuacjach. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy:
- u dziecka wystąpiła nieprzewidziana mutacja, której efektem jest niezgodność w jednym markerze,
- układ alleli powoduje, że uzyskiwany jest wynik niejednoznaczny lub wynik z niskim prawdopodobieństwem,
- test na ojcostwo obejmuje analizę jedynie próbki pobranej od domniemanego ojca i dziecka,
- nie można wykluczyć pokrewieństwa domniemanych ojców badanego dziecka.
34 markery DNA to pewny sposób na sprawdzenie ojcostwa
Dostępne badanie na 34 markerach DNA zawiera wysoce polimorficzny marker SE33, który jest przydatny zarówno w identyfikacji osobniczej, jak i w analizach pokrewieństwa (np. w testach na ojcostwo). Marker ten odznacza się największą siłą dowodową spośród wszystkich markerów DNA stosowanych w genetyce sądowej [1].
Czym są markery DNA i profil genetyczny?
Markery DNA to miejsca na DNA, które odznaczają się wysoką zmiennością, dlatego ich porównanie pozwala na ustalenie, czy między danymi osobami istnieje pokrewieństwo, innymi słowy, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Do każdego markera przypisane są dwie liczby - jedną dziedziczy się po biologicznej matce, drugą po biologicznym ojcu. Ich zestawienie tworzy profil genetyczny przedstawiany zwykle na wyniku testu na ojcostwo (zobacz przykładowy wynik w serwisie testynaojcostwo.pl tutaj).
W badaniach na ojcostwo ustalane są a następnie porównywane profile genetyczne badanych osób. Każdy człowiek posiada charakterystyczny dla siebie „genetyczny odcisk palca”, który nie powtarza się u nikogo innego i jest wyróżnikiem danej osoby (wyjątek stanowią bliźnięta jednojajowe). Informacje o tym, czym jest profil genetyczny, znajdziesz w poniższym filmie:
W jakich jeszcze sytuacjach znajduje zastosowanie profil genetyczny?
Poza badaniami ojcostwa profil DNA można wykorzystać także do identyfikacji osobniczej w przypadku zaginięć, wypadków czy identyfikacji osoby podejrzanej o dokonanie przestępstwa. Na podstawie niewielkiej próbki DNA pobranej z plam krwi, włosów z cebulkami lub fragmentów naskórka i innych można ustalić tożsamość ofiary lub podejrzanego i rozwiązać nawet najtrudniejsze sprawy po latach. W takim przypadku potrzebna jest próbka pobrana np. z miejsca wypadku oraz próbka porównawcza pobrana od osoby podejrzanej. Porównanie profili genetycznych pozwoli określić, czy dana próbka pochodzi od danej osoby.
Zobacz też: Badania DNA pomocne nie tylko w medycynie
Źródła:
- Monika Reichert, Agnieszka Maciejewska, Krzysztof Talarczyk, Regina Paszkowska, Joanna Jakubowska, Anita Dettlaff-Kąkol, Izabela Maciejewska, Ryszard Pawłowski, Polimorfizm locus SE33 w populacji polskiej, ARCH. MED. SĄD. KRYMINOL., 2012, LXII, 160–164
Autor: genetyczne.pl | Zdjęcie: Ievgeniy Salov/123rf.com