Testy genetyczne a zdrowie dziecka
Wiele informacji o nas zapisanych jest w naszych genach. Decydują one o wielu naszych cechach. Często są także przyczyną różnych chorób. Niektóre z nich objawią się od razu po urodzeniu, a inne będą rozwijać się po cichu. Tego typu choroby wykryć możemy w testach genetycznych. Dzięki nim możliwe jest ich rozpoznanie, zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości. Dowiedz się o nich więcej!
Spis treści:
- Po co wykonywać dziecku testy genetyczne?
- Testy genetyczne przed narodzinami dziecka
- Testy genetyczne wykonywane po porodzie
Po co wykonywać dziecku testy genetyczne?
Testy genetyczne polegają na analizie naszego DNA. W niektórych z nich sprawdzane są wszystkie geny, a w innych tylko ich określony fragment. Pozwala to na wykrycie w nich mutacji, czyli niepoprawnych zmian w materiale genetycznym. Mutacje te prowadzić mogą do rozwoju różnych chorób, takich jak pląsawica Huntingtona czy mukowiscydoza.
Testy genetyczne są w stanie wykryć nie tylko choroby, które już zaczęły się rozwijać. Dzięki nim zdiagnozowane mogą zostać także mutacje w genach, które uaktywnią się dopiero za jakiś czas. W konsekwencji możemy zadziałać, jeszcze zanim choroba zaatakuje. Może złagodzić to jej objawy, a nawet całkowicie uniemożliwić chorobie rozwój.
Testy genetyczne przed narodzinami dziecka
Nasze dziecko możemy poddać diagnostyce genetycznej, jeszcze zanim pojawi się na świecie. Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym, takim jak testy NIPT. Są to nieinwazyjne badania wykonywane z krwi matki, w której znajduje się DNA dziecka.
Testy NIPT wykonać można od 10 do 24 tygodnia ciąży. Istnieje kilka rodzajów takich testów. Różnią się one przede wszystkim zakresem. Niektóre z nich są w stanie wykryć więcej chorób, a inne mniej. Najszerszy zakres ma test NIFTY pro. Dzięki niemu wykryjemy u dziecka aż 94 choroby. W badaniu istnieje również możliwość sprawdzenia płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.
Testy genetyczne wykonywane po porodzie
DNA naszego dziecka możemy sprawdzić w dowolnym momencie życia. Badania prenatalne mogą nie wykazać każdej nieprawidłowości, dlatego warto wykonać badanie genów także po urodzeniu dziecka. Być może wykryjemy groźną mutację, która rozwijałaby się bezobjawowo i uratujemy zdrowie naszemu maleństwu. Przykładem badania, które możemy wykonać po urodzeniu jest WES Complex. Dzięki niemu materiał genetyczny dziecka zostanie dokładnie sprawdzony, a my zyskamy pewność, że maluszek jest zdrowy.