Przełom w diagnostyce: nieinwazyjny test na raka jelita grubego ColoAlert®
Rak jelita grubego to choroba, która często jest diagnozowana dopiero w zaawansowanym stadium. Znacznie mniejsza to szanse pacjenta na pokonanie choroby. Rozwiązaniem tego problemu jest innowacyjny test na raka jelita grubego — ColoAlert®. Dowiedz się, jak działa ten skuteczny i wygodny test!
Spis treści:
- Test na raka jelita grubego — dlaczego warto go wykonać?
- Kolonoskopia jako podstawowy test na raka jelita grubego
- ColoAlert ® — nowość w diagnostyce raka jelita grubego
Test na raka jelita grubego — dlaczego warto go wykonać?
Rak jelita grubego to podstępna choroba, która często jest wykrywana zbyt późno. Niestety w konsekwencji wielu pacjentów przegrywa walkę z chorobą. W Polsce rocznie na raka jelita grubego umiera aż 12 000 osób[1] . Oznacza to, że dziennie śmierć ponoszą nawet 32 osoby. Takiego losu można uniknąć jedynie dzięki wczesnej diagnozie. Rak jelita grubego wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest niemal w 100% wyleczalny.
Kolonoskopia jako podstawowy test na raka jelita grubego
Standardowym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pozwala ona na dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego pacjenta, w celu wykrycia polipów, guzów i innych niepokojących zmian. Jest ona przeprowadzana przez wprowadzenie kamery i innych za pomocą specjalnej rurki i innych specjalnych narzędzi do odbytu pacjenta.
Wielu pacjentów próbuje uniknąć kolonoskopii ze względu na wstyd czy obawę przed bólem. W konsekwencji nie poddają się oni diagnostyce raka jelita grubego. Przekłada się to na zbyt późne wykrywanie choroby i wysoką śmiertelność.
ColoAlert ® — nowość w diagnostyce raka jelita grubego
Kolonoskopia przestaje być jedyną dostępną metodą diagnostyki raka jelita grubego. Pacjenci chcący uniknąć tego badania, mają alternatywę. Jest nią test na raka jelita grubego — ColoAlert®. Badanie to polega na analizie próbki kału, dzięki czemu jest bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Dla zwiększenia komfortu próbka może zostać pobrana we własnym domu, a następnie przekazana do laboratorium do analizy.
Test ColoAlert® jest równie skuteczny co kolonoskopia. Jego czułość wynosi 85%, a specyficzność 92% [2]. Jego dokładność można więc porównać z kolonoskopią. Umożliwia to analiza próbki pod kątem czterech następujących składników:
- Stężenie ludzkiego DNA w kale, które intensywnie się namnażają i są wydalane wraz z kałem w przypadku obecności guza
- Mutacja w genie KRAS charakterystyczna dla raka jelita grubego.
- Mutacja w genie BRAF charakterystyczna dla raka jelita grubego.
- Obecność krwi utajonej w kale, która pojawia się w przypadku guza
Musimy pamiętać, że test ColoAlert® nie zastępuje kolonoskopii. Jest on jedynie jej uzupełnieniem. Badanie to warto przeprowadzić na początku procesu diagnozy. Dzięki temu unikniemy natychmiastowego wykonywania kolonoskopii. Przeprowadzić możemy ją dopiero po wykryciu ewentualnych nieprawidłowości w teście ColoAlert®.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
- Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.