Sucha skóra – efekt błędów w pielęgnacji czy objaw choroby?
Sucha skóra ze skłonnością do łuszczenia się jest problemem wielu Polaków. Często pojawia się wtedy również uczucie napięcia, pieczenie i świąd. Nadmierna suchość skóry może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji lub złej diety. Nasza skóra robi się też sucha pod wpływem warunków atmosferycznych – gdy jest zbyt upalnie lub mroźno. Dolegliwości skórne mogą pojawić się także w przebiegu chorób uwarunkowanych genetycznie – atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, cukrzycy czy choroby Hashimoto.
Sucha skóra – przyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja lub zła dieta
Sucha skóra jest często efektem stosowania dostępnych na rynku mydeł, które zmieniają prawidłowe pH skóry i pozbawia ją sebum (łoju skórnego). Niekorzystnie na kondycję skóry wpływają także zbyt długie i zbyt gorące kąpiele. Abyśmy mogli cieszyć się piękną skórą musimy ponadto odpowiednio nawadniać nasz organizm. Niestety w ciągu dnia, w natłoku codziennych obowiązków, bardzo często zapominamy o tym, żeby wypić wystarczającą ilość płynów. Wygląd naszej skóry poprawić może za to dieta bogata w tłuszcze. Nie chodzi tu jednak o tłuste, smażone potrawy, a znajdujące się np. w orzechach, olejach roślinnych czy rybach tłuszcze nienasycone. Jeśli chcemy pozbyć się suchej i łuszczącej się skóry, warto abyśmy zadbali również o odpowiednią podaż witaminy A i E.
Sucha skóra a warunki pogodowe i tryb życia
Nasza skóra nie lubi ani zimna, ani zbytniego upału. Innym czynnikiem sprzyjającym nadmiernemu wysuszeniu skóry są wiatr i promieniowanie UV. Taki stan może wynikać również z długotrwałego przebywania w pomieszczeniach z klimatyzacją lub oświetlanych jarzeniówkami. Sucha skóra bywa też częstą bolączką osób, które z racji wykonywanego zawodu muszą często trzymać ręce w wodzie albo mają kontakt z detergentami. Dotyczy to np. kucharzy, fryzjerów czy osób zawodowo zajmujących się sprzątaniem.
Sucha skóra w przebiegu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i cukrzycy
Skóra robi się sucha nie tylko na skutek działania czynników zewnętrznych. Może być to również sygnał pochodzący z wnętrza organizmu, świadczący o rozwijającej się w nim chorobie. Sucha skóra, z tendencją do łuszczenia się jest jednym z głównych objawów atopowego zapalenia skóry (AZS) – choroby autoimmunologicznej o podłożu genetycznym. Skóra atopika nierzadko bywa też zaczerwieniona i swędząca. Objawy AZS mogą być mniej lub bardziej nasilone (obserwuje się zarówno okresy zaostrzenia jak i remisji choroby). Warto dodać, że atopowe zapalenie skóry, jak każda choroba genetyczna, jest nieuleczalne. Łagodzić można tylko jego objawy, m.in. poprzez zażywanie leków przeciwhistaminowych i sterydowych. Stosuje się też preparaty natłuszczające wysuszoną skórę.
Inną chorobą, która wywołuje problemy skórne i podobnie jak AZS ma podłoże genetyczne jest łuszczyca. Istnieje kilka odmian tej choroby, a każda z nich ma nieco inny przebieg. Najczęściej mamy jednak do czynienia z tzw. łuszczycą zwyczajną. Na powierzchni skóry osoby dotkniętej tym schorzeniem pojawiają się czerwone, płaskie grudki o wyraźnie zaznaczonych brzegach, które pokryte są charakterystyczną srebrzystą łuską. Wielu chorych uskarża się również na uporczywe swędzenie i uczucie suchości skóry. W leczeniu łuszczycy stosuje się zarówno różnego rodzaju kremy, jak i preparaty doustne.
Sucha skóra, ze skłonnością do łuszczenia się bywa również częstą bolączką cukrzyków. Jest ona u nich także bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia czy zakażenia. Problemy skórne w cukrzycy są najczęściej wynikiem zmian naczyniowych i tzw. angiopatii cukrzycowej. Choroba uszkadza naczynia krwionośne, przez co skóra diabetyka jest słabiej ukrwiona – m.in. właśnie stąd biorą się ww. dolegliwości. Osoby dotknięte cukrzycą powinny więc szczególnie zadbać o odpowiednią pielęgnację i nawilżenie przesuszonej skóry. Na szczęście polski rynek kosmetyczny obfituje w różnego typu preparaty, które im w tym pomagają – niektóre z nich zostały stworzone właśnie z myślą o diabetykach.
Sucha skóra może być również objawem choroby Hashimoto i celiakii
Genetycznie uwarunkowanej, autoimmunologicznej choroby zapalnej tarczycy. W Hashimoto dochodzi do niedoczynności tego narządu, co skutkuje zbyt niskim poziomem hormonów tarczycowych w organizmie. Dość charakterystycznym objawem choroby Hashimoto jest nagły, trudny do wyjaśnienia, wzrost wagi. Chory szybciej też marznie, brakuje mu energii i chęci do działania. Niedoczynność tarczycy występująca przy chorobie Hashimoto może być ponadto przyczyną problemów ze skórą — staje się ona sucha i szorstka w dotyku. Nie pomogą tutaj jednak żadne kremy nawilżające. Konieczne jest ustabilizowanie poziomu hormonów tarczycowych. Stan chorych nierzadko poprawia się również po odstawieniu glutenu. Dlaczego?
Osoba chorująca na Hashimoto jest aż 10 razy bardziej narażona na celiakię – inne schorzenie autoimmunologiczne o podłożu genetycznym. Właśnie dlatego pacjenci, u których został zdiagnozowany ten typ niedoczynności tarczycy, powinni przebadać się również w kierunku celiakii. Służy do tego proste badanie genetyczne.W celiakii atakowanym narządem jest jelito cienkie. Z jego powierzchni w miarę postępu choroby znikają potrzebne do wchłaniania składników odżywczych kosmki jelitowe. Choroba prowadzi więc do niedoborów pokarmowych, którym mogą towarzyszyć bardzo uciążliwe objawy.
Co ciekawe sama celiakia również może być przyczyną nadmiernego wysuszenia skóry. Jest ono spowodowane niedoborami ważnych witamin, w tym wspomnianej witaminy A i E. Dieta bezglutenowa pozwala odbudować się zniszczonym kosmkom, ponieważ to właśnie obecny w zbożach gluten jest czynnikiem, który je niszczy.
Regeneracja kosmków sprawia, że jelito cienkie na nowo zaczyna wchłaniać składniki odżywcze i przy okazji leki stosowane przy chorobie Hashimoto. Niedobory pokarmowe znikają, a wraz z nimi objawy obu chorób – włącznie ze swędzącą, wysuszoną skórą.
Masz pytania odnośnie testu DNA na celiakię? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl