Onkologia dziecięca- choroby onkologiczne nie oszczędzają nawet najmłodszych
Codziennie na choroby onkologiczne umiera wiele osób, w tym także dzieci. Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów wśród dzieci. Dziecięca choroba onkologiczna różni się od choroby onkologicznej osób dorosłych. Jednak onkologia dziecięca zajmuje się tym samym, co klasyczna onkologia. Jej funkcją jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie pacjenta, wdrożenie skutecznego leczenia oraz odpowiednia opieka nad pacjentem. Skuteczność leczenia zależy tu od tego samego czynnika, co w przypadku osób dorosłych- od tego, jak wcześnie choroba została zdiagnozowana. Na oddział onkologii dziecięcej dziecko może zostać skierowane przez lekarza pierwszego kontaktu, więc należy się do niego zgłaszać ze wszystkimi niepokojącymi objawami.
- Czym zajmuje się onkolog dziecięcy?
- Z jakimi chorobami onkologicznymi najczęściej borykają się dzieci?
- Jak choroby onkologiczne objawiają się u dzieci?
- Diagnozowanie chorób onkologicznych u dzieci
- Badania genetyczne pomocne w diagnozowaniu chorób onkologicznych
- Dziecięce choroby onkologiczne- leczenie
- Badania genetyczne w leczeniu dziecięcych chorób onkologicznych
Czym zajmuje się onkolog dziecięcy?
Onkolog to lekarz, który zajmuje się pacjentami borykającymi się z chorobą onkologiczną, mającymi po niej powikłania lub takimi, którzy są w stanie przednowotworowym. Musi on prawidłowo zdiagnozować chorobę, zdecydować, jakie leczenie będzie najbardziej odpowiednie dla konkretnego pacjenta oraz wdrożyć wybrane leczenie i zapewnić pacjentowi opiekę na najwyższym poziomie. Onkolog dziecięcy ma wszystkie te same zadania. Jedyną różnicą jest to, że jego pacjentami są dzieci i młodzież.
Z jakimi chorobami onkologicznymi najczęściej borykają się dzieci?
Istnieje wiele rodzajów chorób onkologicznych. Dzieci borykają się z wieloma z nich. Najbardziej powszechne to:
- białaczka- jest to nowotwór, który ze wszystkich jego rodzajów u dzieci występuje najczęściej. Z białaczką walczy aż 26% dzieci chorych na choroby onkologiczne. Ten rodzaj nowotworu dotyka szpiku kostnego. Białaczka powoduje niedobór krwinek czerwonych (erytrocytów), płytek krwi, krwinek białych (leukocytów). Ich niedobór jest spowodowany tzw. blastami białaczkowymi, ponieważ przez blasty nie mają miejsca do rozwijania się.
- guzy mózgu- jest to rodzaj choroby onkologicznej, która dzieli się na kolejne kilka rodzajów. Najbardziej powszechne są: glejak, rdzeniak, gwoździak oraz wyściółczak. Guzy mózgu to drugi najczęściej występujący rodzaj nowotworu u dzieci. Stanowią one aż 22% wszystkich nowotworów dziecięcych.
- chłoniak- jest trzecim najpowszechniejszym rodzajem dziecięcej choroby onkologicznej. Choruje na niego 16% cierpiących na nowotwór. Chłoniak jest nowotworem układu chłonnego. Jego najczęstszym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, ale ten typ nowotworu może się objawiać w różny sposób.
- mięsaki tkanek miękkich- ten typ choroby onkologicznej może wystąpić w różnych częściach organizmu człowieka.
- nowotwory kości- najczęściej występujące u dzieci rodzaje tego nowotworu to mięsak Ewinga oraz mięsak kościopochodny.
- neuroblastoma- jest to choroba atakująca tkankę nerwową. U dzieci najczęściej jest diagnozowany przed ukończeniem 3 roku życia. Objawia się widocznymi, wyczuwalnymi guzowatymi zmianami.
- retinoblastoma- jest to złośliwa choroba onkologiczna atakująca siatkówkę. Jest to choroba o podłożu genetycznym.
Jak choroby onkologiczne objawiają się u dzieci?
Choroby onkologiczne mogą objawiać się bardzo różnorodnie. Każdy rodzaj nowotworu daje inne objawy. Zależą one także od stadium zaawansowania choroby oraz od tego, czy choroba jest złośliwa. Neuroblastoma objawia się ogólnym bólem oraz osłabieniem. Z kolei przy białaczce występują ciągłe infekcje (dziecko ciągle choruje), ból kości oraz anemia. Guz mózgu objawi się wymiotami na czczo, bólem głowy oraz drgawkami. Dziecięca choroba onkologiczna może także nie wykazywać żadnych klinicznych symptomów. Jedną z takich chorób jest retinoblastoma (złośliwy nowotwór siatkówki). Przy większości rodzajów nowotworów może występować gorączka, a także kaszel. Zaniepokoić również powinien nas zez, zniekształcenia i asymetria brzucha oraz powiększenie jąder u chłopców.
Diagnozowanie chorób onkologicznych u dzieci
Jeśli zauważymy u dziecka jakiekolwiek niepokojące nas objawy, pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli lekarz uzna, że przyczyną objawów może być choroba onkologiczna, to jak najszybciej skieruje dziecko do najbliższego oddziału onkologii dziecięcej. Tam lekarz onkolog przeprowadzi obszerny wywiad z rodzicami i pacjentem oraz wykona niezbędne badania (tomografię komputerową, usg, rtg, endoskopię oraz rezonans magnetyczny). Na wizytę na oddziale onkologicznym warto zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz listę leków przyjmowanych przez dziecko.
Badania genetyczne pomocne w diagnozowaniu chorób onkologicznych
Dziecięce choroby onkologiczne często mają podłoże genetyczne. Przykładem takiego nowotworu jest retinoblastoma, którą wywołują mutacje w genie RB1. Tego typu choroby są bardzo trudne do zdiagnozowania bez przeprowadzenia badań genetycznych dziecka. Innym przykładem choroby, którą diagnozuje się za pomocą badań genetycznych, jest glejak (rodzaj guza mózgu) nerwu wzrokowego. Temu rodzajowi nowotworu często towarzyszy nerwiakowłókniowatość typu 1. Jest ona możliwa do wykrycia jedynie za pomocą testów genetycznych NGS. Może ona być zdiagnozowana również dzięki przeprowadzeniu badania WES. Badanie to wykonuje się dorosłym i dzieciom, których objawy nie dają jednoznacznej diagnozy. Jest to badanie eksomowe. Poprzez badania genetyczne diagnozuje się również osoby, które mają objawy padaczkowe, zanik mięśni, nie rozwijają się prawidłowo czy mają zaburzoną odporność. Badanie WES jest również wskazane, jeśli podejrzewa się, że objawy pacjenta mogą być spowodowane chorobą wrodzoną. Istnieje również wersja rozszerzona tego badania- test WES premium. Ta forma badania zwiększa szansę na prawidłową diagnozę aż o 11%.
Onkologia dziecięca ciągle współpracuje z genetyką, a zakres współpracy nie stoi w miejscu, tylko stale się powiększa. Wiedza na temat podłoża chorób onkologicznych ciągle nie jest kompletna, więc trwa wiele badań, aby określić czy nie są one wywołane czynnikami genetycznymi. Badania te oprócz wykrycia podłoża choroby pomogą również określić szanse wystąpienia konkretnej choroby w przyszłości.
Dziecięce choroby onkologiczne- leczenie
Forma leczenia jest zależna od tego, na jaki rodzaj choroby onkologicznej cierpi dziecko, w jaki stadium zaawansowania jest choroba oraz od tego, czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym. Pewne rodzaje nowotworów np. guzy leczy się za pomocą operacji chirurgicznych. Stosuje się również radioterapię oraz chemioterapię. Należy jednak pamiętać, że leczenie nie zawsze przyniesie zamierzony efekt. Jego skuteczność najbardziej zależy od tego, jak wcześnie choroba została zdiagnozowana.
Badania genetyczne w leczeniu dziecięcych chorób onkologicznych
Przeprowadzanie badań genetycznych zwiększa skuteczność leczenia nowotworów dziecięcych. Jest to jedyny rodzaj badań, którego wyniki pokażą, czy konkretny rodzaj leczenia będzie skuteczny. Przykładem takiego badania jest WES Premium, którego wynikiem jest obszerny raport. Znajdziemy w nim informacje, jak bardzo wrażliwy pacjent jest na dany lek. Badanie to uwzględnia ponad 500 leków, więc stwarza ogromną szansę na efektywną farmakoterapię- czyli zawarty jest panel farmakogenetyki.
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz również: