Mikromacierze – badanie, które pozwala wykryć nieprawidłowości w chromosomach
Badanie mikromacierzy jest jednym z podstawowych badań wykonywanych u pacjentów zgłaszających się do poradni genetycznej. Ma ono na celu wykrycie nieprawidłowości w obrębie chromosomów. Zmiany te mogą przyczynić się między innymi do wywołania objawów ze spektrum autyzmu. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu mikromacierzy?
Mikromacierze – badanie – najważniejsze informacje:
- Mikromacierze – badanie nieprawidłowości w obrębie chromosomów
- Mikromacierze – badanie dokładniejsze niż analiza kariotypu
- Badanie mikromacierzy – korzyści dla badanego
- U kogo warto wykonać rozszerzone badanie mikromacierzy?
Mikromacierze – badanie nieprawidłowości w obrębie chromosomów
Mikromacierze, badanie mikromacierzy lub inaczej badanie mikromacierzy aCGH to jedna z metod oceny kariotypu (kariotyp to kompletny zestaw chromosomów komórki somatycznej organizmu). To test DNA, który polega na analizie budowy chromosomów. Badanie umożliwia zidentyfikowanie nawet bardzo małych zmian w obrębie chromosomów, które mogły przyczynić się do wywołania u badanego danej choroby genetycznej.
Mikromacierze – badanie dokładniejsze niż analiza kariotypu
Badanie mikromacierzy jest badaniem DNA dokładniejszym niż stosowane w genetyce klasyczne badanie cytogenetyczne (analiza kariotypu). Badanie cytogenetyczne wykrywa jedynie duże zmiany w DNA, takie jak brak całego chromosomu lub obecność dodatkowego chromosomu i w wielu przypadkach jego wynik jest niewystarczający, by postawić poprawną diagnozę.
Mikromacierze to badania genetyczne dzieci i dorosłych, które są bardzo dokładne, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie także niewielkich zmian w budowie chromosomów. Pozwalają one na wykrycie dodatkowych nieprawidłowości submikroskopowych (np. mikrodelecji i mikroduplikacji submikroskopowych) oraz nieprawidłowości w strukturze chromosomów, których standardowa analiza kariotypu nie jest w stanie wykazać.
Badanie mikromacierzy – korzyści dla badanego
Największe korzyści jakie płyną z wykonania badania mikromacierzy to ich duża dokładność. Badania te najczęściej wykonuje się u pacjentów z zaburzeniami rozwoju oraz podejrzeniem wad wrodzonych i nieprawidłowości chromosomalnych. Badanie to niesie za sobą także inne zalety dla pacjenta.
Mikromacierze – badanie – zalety to:
- szybsza diagnoza genetyczna – badanie mikromacierzy wykrywa za jednym razem wszystkie nieprawidłowości związane z chromosomami, dzięki czemu skraca się czas postawienia diagnozy przez lekarza,
- redukcja kosztów związanych z wykonaniem badań genetycznych – im szybciej jest postawiona diagnoza, tym mniej konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, unika się także kosztownego leczenia metodą „prób i błędów”.
U kogo warto wykonać rozszerzone badanie mikromacierzy?
Mikromacierze – badanie to jest rekomendowane, by wykonywać je u pacjentów z objawami ze spektrum autyzmu, a także osób, które cierpią na ataki padaczki lub zauważono u nich inne zaburzenia rozwoju niewiadomego pochodzenia. Wykorzystuje się je także w diagnostyce niepłodności u par oraz, by odkryć przyczynę poronienia i utraty ciąży.
Genetyczne powody autyzmu mogą być bardzo różnorodne, z tego też powodu u dzieci z objawami autyzmu warto wykonać rozszerzone badanie mikromacierzy. W szczególności warto się zainteresować badaniami genetycznymi autyzmu wykonywanymi metodą NGS. To testy DNA, które korzystają z technologii Sekwencjonowania Najnowszej Generacji i raportują o wszystkich znanych mutacjach, które odpowiadają za wystąpienie danej choroby lub niepokojących objawów. Do takich testów należy właśnie badanie mikromacierzy.
Inne badania genetyczne NGS w kierunku autyzmu, które są dostępne na polskim rynku to także:
- badanie paneli autystycznych,
- badanie FRAX,
- badanie WES.
Badanie paneli autystycznych to badanie, w trakcie którego analizowanych jest 224 wybranych genów, które, zgodnie z doniesieniami ze świata nauki, mogą stanowić przyczynę autyzmu.
Badanie FRAX to analiza w kierunku łamliwego chromosomu X. Jest to badanie przesiewowe, które ma celu wykryć mutacje w genie FMR1, które mogły się przyczynić do wywołania objawów ze spektrum autyzmu.
Badanie WES to obszerna analiza wszystkich znanych genów (ok. 23 000), pod kątem zmian, które mogą stanowić przyczyny nie tylko autyzmu, ale i wielu innych chorób genetycznych. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi. Po przeanalizowaniu próbki uzyskane wyniki zostają poddane obróbce bioinformatycznej. Dzięki temu dostarczone przez test DNA dane można porównać z danymi o wszystkich możliwych mutacjach, jakie mogą wystąpić w ludzkim genomie.
Badanie eksomu WES można na życzenie pacjenta rozszerzyć o zakres badania mikromacierzy z czułością wyższą niż standardowe badanie mikromacierzy, a także o badanie FRAX. Taki rozszerzony test WES to najszersze spośród badań genetycznych noworodków i dzieci jakie można wykonać przy podejrzeniu objawów ze spektrum autyzmu. W ten sposób, zamiast wykonywać kilka pojedynczych badań i wpaść w czasochłonną i kosztowną odyseję diagnostyczną, możliwe jest szybkie poznanie przyczyny autyzmu i podjęcie skutecznego, ukierunkowanego leczenia.
Zobacz też:
Badania immunologiczne dzieci
Badania genetyczne padaczka
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.