Krew pępowinowa – przebieg, zastosowanie, dostępne alternatywy
Krew pępowinowa to ta krew, która zostaje w łożysku i pępowinie tuż po narodzinach dziecka. Znajduje się w niej dużo cennych komórek macierzystych, które można w przyszłości wykorzystać na potrzeby leczenia wielu chorób, z genetycznymi włącznie. Co warto wiedzieć o bankowaniu krwi pępowinowej? Czy istnieje dla niej jakaś alternatywa?
Krew pępowinowa – jak wygląda jej pobranie i przechowywanie
Krew pępowinową pozyskuje się bezpośrednio po porodzie. Wszystko odbywa się już po odcięciu pępowiny, dlatego zabieg jest w 100% bezpieczny i bezbolesny dla dziecka. Krew pępowinową pobiera się ze sznura pępowinowego przy pomocy specjalnego zestawu. Zajmuje się tym zwykle położna, ewentualnie inna osoba z personelu medycznego. Ląduje ona do worka wypełnionego płynem konserwującym. Ma on nie dopuścić do skrzepnięcia krwi. Tak pobraną i zabezpieczoną krew pępowinową przechowuje się następnie w banku komórek macierzystych.
Chcąc zbankować krew pępowinową naszego dziecka, musimy mieć świadomość istnienia dwóch rodzajów banków – prywatnych (rodzinnych) oraz publicznych. Jeśli zdecydujemy się na bank prywatny, musimy natomiast liczyć się ze sporymi kosztami. Zapłacimy bowiem zarówno za pobranie krwi pępowinowej, jak i za jej późniejsze przechowywanie – i to niemałe pieniądze, bo od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Cena zależy tutaj od tego, ile czasu chcemy taką krew przechowywać.
No dobrze, a co właściwie zyskujemy, korzystając z prywatnych banków komórek macierzystych. Przede wszystkim to, że posiadamy pełnię praw do krwi naszego dziecka. Dla odróżnienia banki publiczne nie pobierają opłat za przechowywanie krwi pępowinowej, ale korzystać z niej mogą również inne osoby. Innymi słowy nie mamy do niej wyłącznych praw.
Krew pępowinowa – w jakich przypadkach warto po nią sięgnąć?
Komórki macierzyste to komórki niewyspecjalizowane, ale potrafiące przekształcić się w dowolny typ komórek. Dzięki tej niezwykłej zdolności z powodzeniem mogą być wykorzystywane do leczenia różnego typu chorób – głównie chorób układu krwiotwórczego, chorób onkologicznych oraz genetycznych. Entuzjaści bankowania krwi pępowinowej są zdania, że za jakiś czas będzie ona miała jeszcze większe znaczenie niż teraz.
Ze względu na liczne korzyści na bankowanie krwi dziecka decyduje się coraz więcej rodziców. Nie zawsze jednak podanie maluchowi jego własnych komórek będzie dobrym pomysłem. Nie przyniesie to poprawy stanu zdrowia. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie kompleksowych badań genetycznych. Dzięki nim tak samo zatroszczymy się o zdrowie naszej pociechy.
Badania genetyczne są już coraz bardziej kompleksowe
Kiedyś, aby przebadać dziecko pod kątem kilku chorób, trzeba było wykonać każde badanie osobno. Taka diagnostyka pochłaniała oczywiście masę czasu, pieniędzy i nerwów. Dziś coraz więcej laboratoriów oferuje badania obejmujące kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt chorób jednocześnie. Dzięki nim udaje się wykryć daną chorobę na wczesnym etapie rozwoju oraz skrócić całą diagnostykę. Takie badania są dobrą alternatywą dla bankowania krwi pępowinowej — która niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale też pewne ograniczenia.
Warto przeczytać: Test NOVA – innowacyjne badanie przesiewowe noworodków i małych dzieci już w Polsce!