Kariotyp molekularny – badanie dokładniejsze niż klasyczny kariotyp
Kariotyp molekularny (inaczej: badanie mikromacierzy, badanie mikromacierzy aCGH, mikromacierze) to badanie, które określa o wiele mniejsze zmiany materiału genetycznego niż standardowe badanie kariotypu. Badanie kariotyp molekularny wykonuje się u pacjentów z objawami autyzmu, a także u osób, które zgłosiły się do poradni genetycznej z powodu ataków padaczki. Co warto o nim wiedzieć?
Kariotyp molekularny – co warto wiedzieć:
- Kariotyp molekularny – badanie potrafi zidentyfikować bardzo małe zmiany w chromosomach
- Kariotyp molekularny – badanie pozwala skrócić czas postawienia diagnozy
- Kariotyp molekularny – dla kogo jest rekomendowane to badanie?
- Kariotyp molekularny – to jedno z pierwszych i podstawowych badań genetycznych, jakie wykonuje się u osób z autyzmem
- Jakie jeszcze inne badania warto wykonać u dziecka z autyzmem?
🧬 Kariotyp molekularny – badanie potrafi zidentyfikować bardzo małe zmiany w chromosomach
Kariotyp molekularny (inaczej: mikromacierze, badanie mikromacierzy, badanie mikromacierzy aCGH) to badanie, które jest dokładniejsze niż klasyczne podstawowe badanie cytogenetyczne (klasyczne badanie kariotypu). W trakcie klasycznego badania kariotypu można wykryć jedynie duże zmiany materiału genetycznego, natomiast kariotyp molekularny pozwala na ocenę wszystkich chromosomów pacjenta przy pomocy technik molekularnych — porównawczej hybrydyzacji do mikromacierzy (aCGH), co umożliwia zidentyfikowanie nawet bardzo małych zmian w obrębie chromosomów.
Zakres klasycznego badania kariotypu to duże zmiany w chromosomach:
- dodatkowy chromosom,
- brak dużej części chromosomu,
- brak całego chromosomu.
Zakres badania – kariotyp molekularny to niezwykle małe zmiany w chromosomach:
- nieprawidłowości liczby chromosomów,
- niezrównoważone klasyczne nieprawidłowości chromosomowe,
- submikroskopowe zmiany genomowe CNV – mikrodelecje i mikroduplikacje.
Kariotyp molekularny pozwala na analizę chromosomów przy rozdzielczości nieosiągalnej w innych metodach, badanie to opiera się na najnowszych technologicznych osiągnięciach. Dzięki temu możliwa jest analiza budowy każdego chromosomu pacjenta.
Wprowadzenie badań aCGH w diagnostyce prenatalnej i postnatalnej znacznie zwiększyło skuteczność wykrywania mikrodelecji i mikroduplikacji – zmian, które często odpowiadają za niepełnosprawność intelektualną, wady wrodzone oraz wiele chorób genetycznych. W grupie pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną, objawami padaczki czy objawami autyzmu badanie kariotyp molekularny pozwala wykryć dodatkowo nawet od 14 do 22% nieprawidłowości submikroskopowych oraz innych nieprawidłowości, których klasyczna analiza kariotypu nie jest w stanie wykazać. Dopiero po wykonaniu badania genetycznego kariotypu molekularnego, możliwe jest więc ustalenie przyczyny występujących zaburzeń.
🧬 Kariotyp molekularny – badanie pozwala skrócić czas postawienia diagnozy
Kariotyp molekularny, to badanie, które umożliwia wykrycie podczas jednej analizy wszystkich nieprawidłowości w chromosomach, które mogą stanowić przyczyny wad wrodzonych, opóźnienia rozwoju psychoruchowego czy autyzmu. Badanie można wykonać w dowolnym momencie życia — raz uzyskany wynik obowiązuje już na zawsze. Dzięki badaniu molekularnemu kariotypu możliwe jest skrócenie czasu postawienia diagnozy i tym samym przyspieszenie czasu wprowadzenia skutecznego, ukierunkowanego na przyczynę problemu, leczenia.
Do zalet badania kariotypu molekularnego należą także:
- duża dokładność i możliwość zastąpienia badaniem kariotypu molekularnego klasycznego badania kariotypu,
- możliwość uniknięcia tzw. odysei diagnostycznej i tym samym obniżenie kosztów diagnostyki,
- możliwość uniknięcia leczenia metodą „prób i błędów”, zwiększenie szansy na postawienie prawidłowej diagnozy.
🧬 Kariotyp molekularny – dla kogo jest rekomendowane to badanie?
Kariotyp molekularny to badanie, które powinno zostać wykonane jako badanie „pierwszego rzutu” w przypadku występowania niepełnosprawności intelektualnej, u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Badanie molekularne kariotypu jest rekomendowane także dla:
- osób z podejrzeniem wad wrodzonych,
- osób z podejrzeniem nieprawidłowości chromosomalnych,
- pacjentów z chorobą, której przyczyna jest trudna do ustalenia,
- par, które mają problemy z płodnością,
- par, u których doszło do poronienia i utraty ciąży.
🧬 Kariotyp molekularny – to jedno z pierwszych i podstawowych badań genetycznych, jakie wykonuje się u osób z autyzmem
Kariotyp molekularny to jedno z pierwszych badań genetycznych, które wykonuje się u pacjentów z zaburzeniami rozwoju intelektualnego (np. u dzieci z objawami autyzmu). Badanie należy do grupy badań NGS, czyli badań genetycznych korzystających z technologii Sekwencjonowania Najnowszej Generacji. Dzięki temu za jednym razem możliwa jest analiza nawet setek przyczyn chorób genetycznych.
Badanie molekularne kariotypu składa się z kilku etapów – najpierw pobiera się od pacjenta próbkę krwi obwodowej i uzyskuje z niej materiał genetyczny do analizy. Następnie DNA jest znakowane przy pomocy znaczników fluorescencyjnych. W dalszych etapach badania przeprowadza się hybrydyzację DNA pacjenta i DNA referencyjnego z sondami molekularnymi na mikromacierzach. Po odczytaniu poziomu fluorescencji emitowanej przez DNA obraz mikromacierzy zostaje przeanalizowany za pomocą technik bioinformatycznych, następnie wyniki badania są interpretowane przez lekarza genetyka.
Kariotyp molekularny pozwala przeanalizować ponad 200 genów związanych z autyzmem – badanie mikromacierzy wykrywa wszystkie rearanżacje genomowe związane z autyzmem. Ponieważ jednak genetycznych przyczyn autyzmu jest o wiele więcej (do autyzmu mogą prowadzić także mutacje w pojedynczych genach), u dziecka z autyzmem warto wykonać szerszą diagnostykę.
🧬 Jakie jeszcze inne badania warto wykonać u dziecka z autyzmem?
Za wystąpienie u dziecka autyzmu mogą odpowiadać nie tylko zmiany w obrębie chromosomów (analizowane podczas badania kariotypu molekularnego), ale i także mutacje w pojedynczych genach. W sytuacji, gdy analiza kariotypu molekularnego okazała się nie wystarczająca, by poznać przyczyny autyzmu u dziecka, warto więc wykonać u malucha dodatkowo także inne badania.
Poza kariotypem molekularnym, do badań, które można wykonać u dziecka z zaburzeniami rozwoju intelektualnego, należą:
- badanie paneli autystycznych – to analiza 224 wybranych genów związanych z objawami autystycznymi (geny te zostały wybrane zgodnie z medycznymi doniesieniami literaturowymi),
- badanie FRAX – to analiza w kierunku zmian w genie FMR1, odpowiedzialnych za wywołanie u pacjenta zespołu łamliwego chromosomu X – jednej z częstych przyczyn autyzmu u dzieci,
- badanie WES — to najszersze i najdokładniejsze spośród dostępnych badań genetycznych NGS. Test eksomowy WES analizuje wszystkie znane geny człowieka (ok. 23 000), pod kątem nieprawidłowości i zmian, które mogą odpowiadać za choroby genetyczne, test wykrywa także te zmiany, które wywołują autyzm.
Zobacz również:
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.