Jakie są najważniejsze badania genetyczne dla przyszłych rodziców?
W momencie zapłodnienia matka i ojciec przekazują swojemu dziecku pewien zestaw genów. Warunkuje on wiele cech naszego wyglądu oraz charakteru. Ma także ogromny wpływ na zdrowie. Planując powiększenie rodziny, powinniśmy więc sprawdzić, czy możemy przekazać dziecku niebezpieczną chorobę. Pomoże nam w tym diagnostyka genetyczna. Sprawdź, jakie są najważniejsze badania genetyczne dla przyszłych rodziców!
Spis treści:
- Dlaczego przyszli rodzice powinni wykonać testy genetyczne?
- Najważniejsze badania genetyczne dla przyszłych rodziców — jakie testy wykonać?
Dlaczego przyszli rodzice powinni wykonać testy genetyczne?
W genach, które przekazujemy naszym dzieciom, mogą znajdować się mutacje genetyczne warunkujące różnego typu schorzenia. Często możemy nie mieć pojęcia o posiadaniu takich genów. Nie muszą się one u nas ujawniać. Możemy być tylko ich nosicielami i przez to przekazać je naszemu potomstwu.
Przeprowadzenie testów genetycznych przed powiększeniem rodziny pozwoli Wam zyskać pewność, że w Waszym DNA nie znajduje się nic, co może zaszkodzić Waszemu dziecku. Z kolei w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki lub zdecydować się na zapłodnienie za pomocą z jednej z metod wspomaganego rozrodu.
Najważniejsze badania genetyczne dla przyszłych rodziców — jakie testy wykonać?
Przyszli rodzice na etapie planowania rodzicielstwa mogą zdecydować się na różne testy. Różnią się one zakresem analizy oraz zastosowaną metodą. Najbardziej polecane są następujące badania:
- Badanie kariotypu – jest to badanie genetyczne, w którym analizuje się chromosomy pod kątem ilości oraz budowy. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi.
- Badanie WES Prekoncepcja – jest to badanie, w którym sprawdzane są wszystkie znane geny. Jest więc to najszersze możliwe badanie genetyczne. Do jego wykonania używa się nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Dzięki tej technologii możemy dokładnie przeanalizować każdy gen, co pozwala wykryć nawet rzadkie choroby genetyczne. Do przeprowadzenia takiej analizy wystarczy jedynie sucha kropla krwi. Badanie jest więc całkowicie bezbolesne.
Wykrycie jakiejkolwiek nieprawidłowości w wymienionych badaniach pozwoli oszacować ryzyko przekazania danej wady dziecku. Warto więc przeprowadzić je jeszcze zanim zaczniemy starać się o potomstwo.