Jakie są badania genetyczne w kierunku autyzmu?
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, o którym wciąż nie wiemy wszystkiego. Wiadomo jednak, że ma on podłoże wieloczynnikowe. Jednym z czynników go wywołujących są mutacje w genach. Ich wykrycie może jednoznacznie przesądzić o diagnozie autyzmu. Owe mutacje rozpoznane mogą zostać jedynie w badaniu genetycznym. Zobacz, jakie badanie genetyczne w kierunku autyzmu najlepiej wykonać!
Spis treści:
Jakie badanie genetyczne wykryje autyzm?
Autyzm wywołany jest przez wiele czynników. U większości pacjentów jednym z nich są zmiany w strukturze DNA. Do tej pory medycyna poznała ich aż 224. Być może jest ich więcej, ale nie zostały one jeszcze powiązane z występowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Do diagnostyki autyzmu polecane są badania genetyczne dla dzieci i dorosłych o szerokim zakresie. Im jest on większy, tym lepiej. Przyczyna autyzmu może leżeć w różnych częściach materiału genetycznego, dlatego zbadanie tylko jego niewielkiej części może nie przynieść żadnego skutku. Ze swojej strony polecamy dwa badania:
• Test WES – jest to badanie, w którym badane są wszystkie geny pacjenta. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji), która pozwala precyzyjnie przeanalizować całe DNA. Może ona wykryć nawet niezwykle rzadkie zmiany. Całą tę analizę wykonamy jedynie na podstawie wymazu z policzka. W najnowszej wersji badania (WES Complex) standardowy test WES wykonywany jest w pakiecie wraz z badaniem kariotypu oraz badaniem biochemicznym. Tak szeroka diagnostyka zwiększa szanse pacjenta na otrzymanie prawidłowej diagnozy.
• Panel autyzm podstawowy – jest to badanie sprawdzające 224 geny powiązane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Również wykonuje się je za pomocą technologii NGS, ale do jego wykonania potrzebna jest próbka krwi pacjenta.
Po co wykonać badanie genetyczne w kierunku autyzmu?
Badania genetyczne w kierunku autyzmu pozwalają nie tylko zdiagnozować zaburzenie. Dzięki nim możliwe jest także lepsze dopasowanie leczenia autyzmu oraz przewidzenie, w jakim kierunku zaburzenie może się dalej rozwijać. Badania genetyczne mogą wykryć także inne choroby, które mogą współwystępować z autyzmem. W przypadku ich wykrycia możliwe jest również oszacowanie prawdopodobieństwa ich rozwoju u najbliższych krewnych pacjenta.