Jakie badania profilaktyczne dla niemowląt warto wykonać?
Nie wszystkie choroby i przypadłości u dzieci są widoczne na pierwszy rzut oka. Wykryć można je, dopiero wykonując badania profilaktyczne. Warto je przeprowadzić szczególnie u najmłodszych dzieci. Dzięki temu wykluczymy wiele problemów zdrowotnych. Zobacz, jakie badania profilaktyczne dla niemowląt szczególnie warto wykonać!
Spis treści:
Testy przesiewowe dla noworodków
Testy przesiewowe noworodków to badania, które umożliwiają wykrycie chorób wrodzonych. Są to tzw. testy skriningowe. Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia są one od 2004 roku obowiązkowe i bezpłatne dla każdego urodzonego dziecka. Są one wykonywane najwcześniej 48 godzin po porodzie. Polegają one na pobraniu próbki krwi z pięty dziecka i naniesieniu jej na specjalną bibułę. Dzięki temu można wykryć takie choroby, jak:
- Wrodzona niedoczynność tarczycy
- Fenyloketonuria
- Mukowiscydoza
- Wrodzony przerost kory nadnerczy
- Deficyt biotynidazy
- Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
- 24 wrodzone wady metabolizmu
Noworodkom wykonuje się także badanie przesiewowe słuchu. Polega ono na mierzeniu odpowiedzi dziecka na dźwięki, które są wysyłane przez słuchawki lub sondy wprowadzone do uszu maluszka. Dzięki temu u noworodka możemy wykryć niedosłuch. Przesiewowe badanie słuchu jest wykonywane u każdego noworodka w ciągu pierwszych trzech dób po urodzeniu. Jest ono obowiązkowe i bezpłatne dla każdego dziecka.
Genetyczne badania profilaktyczne dla niemowląt
Niestety wiele dzieci cierpi na choroby genetyczne, które w żaden sposób się nie objawiają. Powinny one zostać wykryte jak najwcześniej. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć leczenie, które zahamuje rozwój choroby. Tego typu schorzenia wykryjemy poprzez wykonanie profilaktycznego badania genetycznego. Warto wykonać je jak najszybciej. Dzięki temu będziemy mogli być spokojni o zdrowie naszego dziecka.
Testem genetycznym, który możemy wykonać profilaktycznie u noworodka, jest WES profilaktyka. W teście tym analizuje się wszystkie znane geny dziecka. Do jego wykonania wystarczy próbka krwi lub wymaz z policzka. Dzięki temu żadna istniejąca mutacja genetyczna nie zostanie przeoczona. Będziemy mieli więc pewność, że nasz maluszek jest zdrowy i za kilka lat nie będziemy musieli się zmagać z groźną chorobą.