Jak wybrać badanie WES? Porównanie badania WES w różnych laboratoriach będzie łatwiejsze z nasza listą pytań!
Badanie WES (sekwencjonowanie eksomu) to skomplikowana analiza, dotyczy ona bowiem wszystkich genów pacjenta! Na jakość badania WES wpływa wiele czynników, z których pacjenci mogą nie zdawać sprawy. W związku z tym rodzice mogą mieć trudność z oceną badania, jego zakresu oraz tego, za co tak naprawdę płacą. I czy cena jest adekwatna do tego, co zostało faktycznie wykonane… Cena i czas wykonania badania nie zawsze są więc najważniejszymi aspektami. Warto wiedzieć, jakie pytania zadać w laboratorium przed zakupem badania WES, aby mieć pewność, co obejmuje analiza i jakie informacje o zdrowiu dziecka zostaną sprawdzone!
Badanie WES porównanie w różnych laboratoriach — przedstawiamy listę pytań, na które warto zyskać odpowiedzieć przed zleceniem analizy!
1. Jaki jest zakres analizy? Badanie WES porównanie sprawdzanych zmian w genach.
2. Czy na wyniku zostaną zaraportowane zmiany nie związane z objawami?
3. Czy mogą zostać zaraportowane zmiany rzadkie, o nieokreślonej patogeniczności (VUS)?
4. Czy jest możliwość otrzymania tzw. surowych danych (plików fastQ)?
5. Czy wynik jest objęty konsultacją lekarza genetyka?
6. Jaki jest termin otrzymania wyniku?
7. Z jakich baz danych korzysta diagnosta wydający wynik?
8. Czy można otrzymać aktualizację wyniku w przyszłości?
9. Badanie WES porównanie wyników — dlaczego mogą się różnić?
1. Jaki jest zakres analizy? Badanie WES porównanie sprawdzanych zmian w genach.
Geny człowieka są bardzo skomplikowane. Stwierdzenie, że badanie WES sprawdza wszystkie geny na raz to duże uproszczenie. Każdy gen składa się z różnych części — wiele z nich jest dotąd jeszcze niepoznanych — nie wiemy, jak działają i jak wpływają na nasze zdrowie. W związku z tym możemy sprawdzić określone części genów i rodzaje zmian, jakie w nich występują. Każde laboratorium może ten zakres określić nieco inaczej — w zależności od dostępnej wiedzy czy oprogramowania bioinformatycznego.
Podstawą badania WES (sekwencjonowania całego eksomu) jest analiza mutacji punktowych w eksonach — sekwencjach kodujących genów w DNA jądrowym. To najlepiej poznane części genów, które decydują o budowie białek. Mutacje w eksonach powodują ok. 89% znanych chorób wrodzonych, sprawdzenie ich daje więc spore szanse na poznanie diagnozy. Nie jest to jednak 100% możliwych zmian w genach, które mogą być ważne dla pacjenta i zadecydować o jego dalszym leczeniu.
W zakresie badania WES możliwe jest zaraportowanie również innego rodzaju zmian, które mogą być bardzo ważne dla diagnozy i leczenia pacjenta. ❗Przed zamówieniem badania warto więc dopytać o to, czy badanie obejmie analizę:
👉 zmiany liczby kopii (CNV — mikrodelecje i mikroduplikacje). Są to zmiany, które polegają na ubytku małych fragmentów DNA — podobny zakres sprawdzany jest w badaniu mikromacierzy (aCGH). Zmiany liczby kopii mogą być przyczyną różnorodnych zaburzeń, w tym intelektualnych i neurologicznych — warto więc mieć pewność, że zostały one sprawdzone.
👉 zmiany w DNA mitochondrialnym. Nasze DNA znajduje się w każdej komórce naszego organizmu. Każda komórka składa się z różnych części, w tym z jądra. W jądrze komórki jest umiejscowione nasze główne DNA — jest ono bardzo długie i decyduje o większości aspektów zdrowotnych. Okazuje się jednak, że istnieje również drugi rodzaj DNA, które mieści się w mitochondriach — częściach komórki odpowiedzialnych za magazynowanie energii. Sprawdzenie DNA mitochondrialnego może być istotne w przypadku podejrzenia choroby mitochondrialnej, zaburzeń pracy układu mięśniowego czy nerwowego (w tym padaczek).
👉 zmiany w intronach. Introny to części genów dużo większe od eksonów, równocześnie są słabo poznane. Duża część naszego DNA ukrytego w intronach wciąż stanowi niewiadomą. Z każdym rokiem jednak wiedza o funkcji intronów poszerza się.
Naukowcy potrafią już określić sposób działania ok. 17 000 intronów i ustalić, że mogą prowadzić one do rozwoju choroby wrodzonej u pacjenta. Wykrycie takiej zmiany może zaważyć na diagnozie. Znane nauce nieprawidłowości w intronach odpowiadają za rozwój ok. 11% chorób wrodzonych.
Dotychczas sprawdzenie zmian głęboko intronowych było możliwe jedynie w badaniu WGS (które nie ma wartości diagnostycznej i nigdy nie powinno być wykonywane jako badanie pierwszego wyboru w celu poznania przyczyny objawów pacjenta).
Obecnie najnowocześniejsze i najwyższej jakości badania WES (np. badanie WES PREMIUM) są w stanie zanalizować również ten rodzaj zmian w genach pacjenta!
❗ Wybierając badanie WES, które zawiera również analizę intronów, można mieć pewność, że jest to najszersza możliwa do wykonania analiza.
2. Czy na wyniku zostaną zaraportowane zmiany niezwiązane z objawami?
Badanie WES jest ukierunkowane na poznanie przyczyny objawów pacjenta — bardzo szczegółowo są więc sprawdzane geny mogące te objawy powodować. Badanie WES poznaje budowę wszystkich genów pacjenta. Z tego względu daje również możliwość sprawdzenia, czy nie kryją się w nich niebezpieczne zmiany, które na ten moment nie wpływają na zdrowie, ale mogą spowodować rozwój choroby w przyszłości (np. dopiero w życiu dorosłym). Tego typu zmiany to tzn. Incidental/Secondary Findings.
Niektóre laboratoria dają pacjentowi wybór — czy chce zostać poinformowany, jeżeli tego typu zmiany zostaną wykryte. Nie każdy pacjent chce posiadać taką wiedzę. To że dana mutacja występuje, nie daje 100% pewności, że choroba na pewno się uaktywni. Czasami więc taka informacja może wprowadzić niepotrzebny stres — szczególnie w sytuacji, jeżeli istnieje ryzyko choroby, której nie można zapobiec lub leczyć. Jeśli jednak działanie profilaktyczne jest możliwe — taka informacja może uratować zdrowie, a nawet życie pacjenta.
Niektóre laboratoria proponują zaraportowanie analizy 59 genów rekomendowanych przez ACMG. Są to geny, które mogą wywołać konkretne choroby wrodzone, dla których jest już opracowane działanie profilaktyczne lub leczenie.
3. Czy mogą zostać zaraportowane zmiany rzadkie, o nieokreślonej patogeniczności (VUS)?
Zmiany w genach można podzielić ze względu na ich stopień niebezpieczeństwa. Innymi słowami — można określić, jak duże ryzyko rozwoju choroby dana mutacja może za sobą nieść. Najbardziej niebezpieczne są mutacje, które zostały oznaczone jako “patogeniczne i prawdopodobnie patogeniczne”. Oznacza to, że są one najczęstsze wśród chorych na dana chorobę. Takie zmiany powinny zostać zawsze zaraportowane na wyniku badania WES.
Zmiany VUS (variant of uncertain significance) to zmiany w genach o niepewnym znaczeniu. Zazwyczaj są to zmiany rzadkie. Oznacza to, że w dostępnych bazach danych i literaturze medycznej nie opisano ich jako jednoznacznie patogenicznych – prowadzących do rozwoju choroby. Jeżeli jednak u pacjenta występują już objawy danej choroby, a zmiana VUS zostanie wykryta w genie skorelowanym z danymi objawami – trzeba się zastanowić, czy w tym konkretnym przypadku nie jest ona przyczyną problemów. Diagnosta przeanalizuje taką zmianę i zadecyduje, czy należy ją zaraportować na wyniku.
❗ W niektórych laboratoriach przyjmuje się standard, że zmiany VUS nie są raportowane, a wynik ogranicza się jedynie do zmian patogenicznych. To może znacznie zawęzić możliwości postawienia diagnozy, dlatego zawsze należy dopytać o to, czy tego typu zmiany będą również brane pod uwagę!
Zmiany VUS są sprawdzane i raportowane jedynie w genach związanych z objawami występującymi u pacjenta. Nie ma sensu sprawdzania tego typu zmian w pozostałych genach, ponieważ każdy z nas ma setki (jeśli nie tysiące) mutacji, które są zazwyczaj łagodne. Zaraportowanie ich na wyniku nie wnosi nic, jeżeli pacjent jest zdrowy – może jedynie spowodować niepokój i stres.
4. Czy jest możliwość otrzymania tzw. surowych danych (plików fastQ)?
Surowe dany z analizy WES to bardzo duży plik, w którym znajdują się informacje o budowie wszystkich genów pacjenta. Są one przydatne jedynie w momencie, kiedy ma się dostęp do analizy bioinformatycznej i stosownego oprogramowania. Lekarz genetyk, a tym bardziej pacjent, nie jest w stanie zinterpretować surowych danych samodzielnie.
Można jednak pozyskać takie dane i zachować je na przyszłość. Dzięki temu za kilka lat będzie można zaktualizować wynik np. w innym laboratorium albo przy pomocy firmy bioinformatycznej i pominąć etap pobrania próbki i sekwencjonowania.
❗ Laboratorium wykonujące badanie WES powinno dać pacjentowi możliwość pozyskania surowych danych — czasami jest za to naliczana dodatkowa opłata.
5. Czy wynik jest objęty konsultacją lekarza genetyka?
Sam wynik badania WES to jeszcze nie diagnoza danej choroby! Diagnozę choroby wrodzonej może postawić dopiero specjalista genetyk — porównując wynik badania WES z objawami pacjenta. Rodzic nie powinien na taką konsultację długo czekać i samodzielnie próbować zinterpretować wyniku (np. kierując się informacjami z internetu czy od innych rodziców). Może to przysporzyć wiele stresu, można też wyciągnąć bardzo błędne wnioski.
Dlatego też dobre laboratoria genetyczne w ramach badania WES organizują po wydaniu wyniku konsultację ze specjalistą genetykiem. Dopiero po odbyciu takiej konsultacji wynik badania WES nabiera wartości diagnostycznej.
6. Jaki jest termin otrzymania wyniku?
Badanie WES jest badaniem medycznym. Jak to w medycynie bywa — są pewne czynniki, które sprawiają, że określenie terminu zakończenia badania co do dnia nie zawsze jest możliwe. U jednego pacjenta analiza będzie łatwiejsza - wykryte mutacje będą jednoznacznie wskazywały na przyczynę objawów. U innego istnieje możliwość, że interpretacja uzyskanych danych będzie wymagała sięgnięcia do literatury naukowej, konsultacji z innymi specjalistami ze świata czy specjalistami genetykami.
Większość laboratoriów proponuje dość odległy termin wydania wyniku — ok. 6 miesięcy. Są już jednak laboratoria, które są w stanie dotrzymać terminu 3 miesięcy, inne — nawet 6 tygodni (w przypadku badania WES PREMIUM). Warto o to dopytać przed rozpoczęciem analizy. Należy jednak pamiętać, że są to terminy orientacyjne.
7. Z jakich baz danych korzysta diagnosta wydający wynik?
Bazy danych odgrywają bardzo istotną rolę w procesie tworzenia wyniku badania WES. W bazach danych są ujęte informacje o tym, czy dana mutacja może powodować wskazane przez pacjenta objawy. Zebrane są dane statystyczne pacjentów z całego świata. Dzięki temu można ocenić stopień ryzyka, jaki mutacja stanowi dla zdrowia pacjenta. Ponieważ ciągle dokonywane są nowe odkrycia, bazy danych są cały czas aktualizowane.
Najważniejsze bazy danych to ClinVar, OMIM, a także e dbSNP i gnomAD. Ponieważ bazy te są stale aktualizowane, laboratorium powinno korzystać z ich jak najnowszych wersji.
Dobrą praktyką jest również korzystanie z bazy własnej laboratorium, stworzonej na podstawie wykonanych do tej pory badań. Im więcej wykonanych badań, tym większe możliwości interpretacji wyniku.
8. Czy można otrzymać aktualizację wyniku w przyszłości?
Badanie WES ma ogromną przewagę nad innymi badaniami genetycznymi — głównie z tego względu, że pierwszy etap analizy obejmuje sekwencjonowanie — czyli poznanie budowy wszystkich genów. Ten etap wystarczy wykonać raz — budowa genów jest niezmienna. Jednak końcowy wynik badania WES może się różnić w czasie — inaczej może wyglądać dzisiaj, inaczej za kilka lat. Jak to możliwe? 👉 Zmiany w genach, które są ujęte na wyniku badania, są zmianami, o których dzisiaj wiadomo, że mogę stanowić przyczynę problemów pacjenta. Takiego wyboru dokonuje diagnosta — głównie na podstawie międzynarodowych baz danych. Bazy te są stale aktualizowane — z czasem dokonywane są nowe odkrycia, a naukowcy z całego świata dodają nowe informacje. Możliwe, że za jakiś czas zostanie odkryta nowa zmiana w genie, która będzie ważna dla zdrowia pacjenta.
Aby uzyskanie takiej aktualizacji wyniku było możliwe, należy wyrazić zgodę na przechowywanie materiału DNA.
Pacjent może uzyskać aktualizację wyniku:
👉 na własną prośbę (np. raz na rok — raz na dwa lata) — wysyłając taką informację do laboratorium. Aktualizacja wyniku może być dodatkowo płatna.
👉 automatycznie — niektóre laboratoria w cenie badania zobowiązują się do mailowej aktualizacji wyniku w sytuacji, kiedy zostaną odkryte nowe zmiany, które mogą mieć wpływ na dalszą diagnostykę lub leczenie pacjenta.
Warto zapytać o formę takiej aktualizacji wyniku.
9. Badanie WES porównanie wyników — dlaczego mogą się różnić?
Nie ma jednego standardu, jak powinien wyglądać wynik badania WES — każde laboratorium może do tej kwestii podejść nieco inaczej. Podczas pierwszego etapu badania (sekwencjonowania) poznajemy budowę wszystkich genów pacjenta. Nie jest to jednak wystarczające — ten etap dostarcza bowiem milionów informacji. Większość z nich nie jest istotna dla lekarza prowadzącego — każdy z nas ma bowiem dziesiątki tysięcy mutacji w genach, które są łagodne i nie wpływają na nasz stan zdrowia. Dlatego nad wynikiem badania WES pracuje zespół bioinformatyków i diagnostów. Odsiewają oni informacje, które nie są istotne od tych, które mają faktyczny wpływ na zdrowie i mogą powodować objawy pacjenta. Jest to bardzo skomplikowany proces wymagający wiedzy i dostępu do światowych baz danych oraz literatury fachowej. Często w opracowanie wyniku włączany jest również lekarz genetyk. Wynik badania WES powinien w sposób jasny wskazywać na mutacje, które z dużym prawdopodobieństwem są przyczyną problemów zdrowotnych pacjenta. Tylko taki wynik ma wartość dla lekarza prowadzącego, który na tej podstawie może w wielu przypadkach wdrożyć leczenie.
Zobacz też:
Epilepsja u dzieci – przyczyny epilepsji warto poszukać w genach