Genetyka dla dzieci — jakie choroby można zdiagnozować badaniami genetycznymi dla dzieci?
Każdy odpowiedzialny rodzic walczy o to, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, a gdy tak nie jest – do skutku szuka przyczyn trudności swojego potomka. Genetyka dla dzieci może mocno skrócić proces diagnostyczny w przypadku wielu zaburzeń rozwojowych.
Genetyka dla dzieci — warta rozważenia, gdy inne badania zawodzą
Czasami wyraźnie widać, że ze zdrowiem dziecka jest coś nie tak, np. dziecko ma objawy autyzmu lub ataki padaczki, ale lekarze nie są w stanie postawić diagnozy. Wystawiają skierowania na kolejne badania, a w tym czasie stan zdrowia małego pacjenta nie ulega poprawie lub się pogarsza. Badania genetyczne dla dzieci często pozwalają szybko ustalić, co jest przyczyną zaburzeń w rozwoju dziecka. Szybkie postawienie diagnozy oznacza wcześniejsze rozpoczęcie leczenia, a to z kolei pozwala np. uniknąć groźnych powikłań. Genetyka dla dzieci może też pomóc w ustaleniu, dlaczego dziecko miało tzw. NOP, czyli źle zareagowało na konkretną szczepionkę. Niektóre mutacje genetyczne są przeciwwskazaniem do szczepienia dziecka np. żywymi patogenami. Testy genetyczne to rozwiązanie dla rodziców, którzy borykają się z ciągłymi infekcjami u dziecka. Warto też wiedzieć o tym, że niektóre zaburzenia genetyczne “ukrywają się” w organizmie przez wiele lat, np. choroby metaboliczne. Dziecko może rozwijać się i czuć dobrze przez kilka lat, a potem gwałtownie pogarsza się jego stan zdrowia. Takich sytuacji można by było uniknąć, gdyby wszystkim rodzicom niemowląt proponowano badania genetyczne dla dzieci.
Genetyka dla dzieci — jakie badania warto rozważyć?
Genetyka dla dzieci oferuje szereg badań, które mogą pomóc w procesie diagnostycznym. W przypadku, gdy dziecko ma objawy konkretnej choroby, ale chcemy ją potwierdzić, można wybrać test genetyczny o węższym zakresie analizy, np. w przypadku dziecka niepełnosprawnego intelektualnie z dużymi i odstającymi uszami i wydłużoną twarzą – badanie FRAX. W wielu przypadkach warto jednak wybrać test genetyczny, w którym analizuje się całe DNA pacjenta np. badanie WES. Dzięki temu można otrzymać bardzo dużo informacji o stanie zdrowia dziecka. Badanie to jest czułe, więc rodziców nie spotka w przyszłości “niespodzianka” w postaci niezdiagnozowanej, poważnej choroby genetycznej (pod warunkiem, że była ona w zakresie analizy wybranego badania).
Genetyka dla dzieci — kiedy trzeba rozważyć wykonanie badania genetycznego u dziecka?
Badania genetyczne rekomenduje się szczególnie w przypadku:
- objawów autyzmu,
- opóźnionego rozwoju umysłowego lub fizycznego,
- nieprawidłowego napięcia mięśniowego,
- opóźnionego rozwoju mowy,
- podejrzeniu choroby metabolicznej,
- łamliwości kości,
- zaniku mięśni,
- charakterystycznych zmian w wyglądzie,
- częstych infekcji,
- nadmiernej mobilności stawów,
- podejrzeniu konkretnej choroby wrodzonej,
- występowania dziedzicznej choroby genetycznej w rodzinie.