Jak zgłosić dziecko do fundacji? — porady dla rodziców
W dzisiejszych czasach w naszym kraju działają liczne organizacje pozarządowe, których celem jest niesienie pomocy rodzicom, których dzieci mają zdiagnozowaną jakakolwiek genetyczną chorobę i nie są oni w stanie poradzić sobie z ta sytuacją przede wszystkim finansowo. Warto wiedzieć jak zgłosić dziecko do fundacji i jak wygląda procedura dofinansowania leczenia?
- Fundacja — pomoc dla genetycznie chorych dzieci
- Jak zgłosić dziecko do fundacji? — procedura
- Dofinansowanie leczenia i badań — warunki do spełnienia
- Udzielenie pomocy od Fundacji — czas oczekiwania
- Dofinansowanie leczenia i badań — ile wynosi?
- Dofinansowanie badania WES — jak otrzymać?
- Dofinansowanie leczenia i badań — jakie są źródła?
Fundacja — pomoc dla genetycznie chorych dzieci
Fundacja swoją działalnością obejmuje m.in. czynności związane z udzielaniem dobra publicznego. Nie chodzi tylko o zakres edukacyjny albo aktywizacyjny, ale nawet związany z ochroną życia, jak również zdrowia. Ponadto, fundacja może też pomagać materialnie w formie finansowej bądź rzeczowej.
Jak zgłosić dziecko do fundacji? — procedura
Postawienie diagnozy dziecku przyczynia się do różnych emocji rodziców. Wtedy wyłącznie chcą oni zrobić wszystko, aby pomóc swojemu dziecku zapewnić odpowiednie warunki leczenia. Przede wszystkim podstawą są fundusze, które muszą być przeznaczone na dalsze leczenie, zastosowanie środków farmaceutycznych albo wymaganych zabiegów operacyjnych. Na szczęście rodzice mogą ubiegać się o udzielenie pomocy w różnych organizacjach pozarządowych. Jak zatem można zgłosić dziecko do fundacji? Wystarczy bowiem złożyć wymagany wniosek w siedzibie wybranej Fundacji wraz z potrzebnymi załącznikami, które są wyszczególnione w regulaminie każdej Fundacji.
Dofinansowanie leczenia i badań — warunki do spełnienia
O pomoc w ramach zdrowotnych programów Fundacji mogą starać się:
- rodzice/prawni opiekunowie dziecka do ukończenia przez niego 18. r.ż.,
- pełnoletnie osoby fizyczne chore/niepełnosprawne,
- pełnomocnicy/opiekunowie prawni pełnoletnich chorych fizycznych osób/niepełnosprawnych.
Wszystkie szczegółowe informacje na temat ubiegania się o możliwość dofinansowania leczenia albo specjalistycznych badań są określone w regulaminie Fundacji.
Przykładowo, warszawska Fundacja Pomagamy ludziom wymaga, żeby do wniosku dołączyć jeszcze:
- dokumenty, które potwierdzają chorobę bądź niepełnosprawność, np. wyniki badań dziecka, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- dokument potwierdzający konieczność przeprowadzania badań, zakupu leków itp.,
- szacowane koszty leczenia,
- oświadczenie o uzyskiwanych dochodach w przeliczeniu na jednego członka rodziny.
Ubiegając się o dofinansowanie zabiegów medycznych albo operacji lub rehabilitacji wymaga się identycznej dokumentacji.
Warszawska Fundacja Polsat także oferuje pomoc. Można w niej ubiegać się o dofinansowanie leczenia w momencie ciężkiej/długotrwałej choroby lub niepełnosprawności. Wymagane dokumenty to:
- list rodziców do Fundacji z prośbą o udzielenie pomocy,
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan zdrowia dziecka i wykaz potrzebnych produktów leczniczych,
- zgoda apteki na możliwość przekazania oraz rozliczenia ewentualnej dotacji przeznaczonej na zakup wymaganych leków,
- szacowany kosztorys leków wraz z wykazem sporządzonym przez specjalistę,
- pismo z Ośrodka Pomocy Społecznej o aktualnej sytuacji materialno-bytowej rodziny chorego dziecka,
- opinia Ośrodka Pomocy Społecznej na temat rodziny dziecka,
- zaświadczenie o zgormadzonej kwocie na leczenie ze źródłami ich pochodzenia,
- wypełnione oraz podpisane oświadczenie.
Lubińska Fundacja KGHM/Polska Miedź także udziela wsparcia. Własnoręcznie wypełniony i podpisany wniosek należy złożyć w biurze Fundacji. Ten dokument musi zawierać dokładny opis sytuacji zdrowotnej oraz materialno-bytowej i uzasadniać jaka jest konieczność wynikająca z ubiegania się o przydzielenie darowizny. Dodatkowo, do tego wniosku trzeba jeszcze dołączyć:
- dokumenty potwierdzające sytuację materialną, np. zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów netto z zakładu pracy,
- dokumenty potwierdzające sytuację zdrowotną, np. kserokopię zaświadczenia od lekarza prowadzącego
Ponadto, ważne jest, żeby wskazać czy do tej pory udało się uzyskać dofinansowanie z innej instytucji jak np. NFZ.
Udzielenie pomocy od Fundacji — czas oczekiwania
Każda Fundacja w różnym, ustalonym odgórnie terminie realizuje przyjęte wnioski. Istotne są posiadane jej zasoby finansowe i liczba próśb. Potem ta organizacja pozarządowa indywidualnie kontaktuje się z tymi osobami, których wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Krakowska Fundacja MATIO ma 60 dni na podjęcie decyzji, a lubińska Fundacja Polska Miedź w ciągu 30 dni informuje o podjętej decyzji.
Dofinansowanie leczenia i badań — ile wynosi?
Dofinansowanie leczenia oraz badań zależy od tego, ile w danym czasie jest złożonych wniosków, jakie są dostępne środki danej Fundacji i jak wygląda indywidualna materialna sytuacja osoby ubiegającej się o przyznanie wsparcia. Każde dofinansowanie należy rozliczyć na podstawie faktur oraz innych księgowych dokumentów w czasie, który jest określony w regulaminie.
Dofinansowanie badania WES — jak otrzymać?
Poza dofinansowaniem leczenia chorego dziecka można się dodatkowo ubiegać o pomoc związaną z postawieniem właściwej diagnozy dziecka. W Polsce wiele Fundacji pomaga rodzicom w sfinansowaniu genetycznych badań. Jednym z nich jest szczegółowe badanie WES.
Badanie WES umożliwia poznanie właściwej przyczyny występującej choroby. Polega ono na dokładnym sprawdzeniu wszystkich zmian, czyli mutacji, które być może są odpowiedzialne za występujące zdrowotne problemy takie jak niepełnosprawność intelektualna bądź fizyczna, objawy padaczki u dzieci albo autyzmu itp. Badanie WES swoim zakresem opiera się o najnowocześniejszej technologii, którą jest sekwencjonowanie nowej generacji, czyli NGS. Koszt tego badania wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Warto zwrócić się o pomoc do Fundacji. Wielu rodziców otrzymało już bez problemu tego typu dofinansowanie, dzięki któremu ich dziecko miało możliwość przejścia przez badanie WES. Jest ono istotne, aby w szybkim czasie poznać przyczynę choroby, a następnie podjąć właściwe leczenie.
Należy pamiętać, iż wcześniej Fundacja wymaga dostarczenia do niej kosztorysu, który uwzględnia dokładny opis badania, jego zakres i wycenę. Laboratorium powinno dostarczyć taki kosztorys, kiedy ubiegają się o niego rodzice dziecka.
Po otwarciu konta w Fundacji, rodzice mogą publikować w Internecie linki do zbiórki. Kolejną propozycją na szybkie umieszczenie tej informacji jest rozdanie ulotek w okolicy, aby jak największa liczba osób dowiedziała się o zbiórce. Najczęściej takie działania są bardzo skuteczne.
Dofinansowanie leczenia i badań — jakie są źródła?
Działalność Fundacji jako organizacji pozarządowej można wspierać przykładowo przez przekazanie darowizny, np. 1% swojego podatku. Wiele Fundacji posiada swoich stałych darczyńców jak np. duże firmy motoryzacyjne, transportowe, pocztowe bądź bankowe. Umożliwiają one dofinansowanie leczenia oraz wykonanie badań osób, które zgłaszają się do Fundacji o pomoc.
Dodatkowo, wiele Fundacji bierze udział w organizowanych państwowych programach czy też konkursach jak np. “Szansa-Rozwój-Niezależność” na rzecz autyzmu. Dzięki uzyskanym środkom publicznym można zrealizować wiele różnych projektów, których celem jest poprawa jakości życia chorych osób, jak również ich bliskich.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: