Czy warto wykonać testy genetyczne dla przyszłych rodziców?
Często nie mamy świadomości, że w naszym DNA znajdują się wady genetyczne, które mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób. Możemy być jedynie ich nosicielami, ale nasze dziecko może je odziedziczyć. To, czy możemy przekazać dziecku jakieś mutacje, sprawdzimy, wykonując badanie genetyczne. Sprawdź, na jakie testy genetyczne dla przyszłych rodziców najlepiej się zdecydować!
Spis treści:
- Testy genetyczne dla przyszłych rodziców — dlaczego są takie ważne?
- Nasze propozycje testów genetycznych dla przyszłych rodziców
Testy genetyczne dla przyszłych rodziców — dlaczego są takie ważne?
W momencie zapłodnienia łączy się komórka jajowa kobiety oraz plemnik mężczyzny. Przenoszą one informację genetyczną, którą otrzymuje dziecko. Znajdują się w niej dane m.in. o kolorze włosów czy oczu, ale także o chorobach dziecka. Jeśli maluchowi przekazana zostanie mutacja genetyczna, to może rozwinąć się u niego pewne schorzenie.
Badanie genetyczne sprawdzi, czy w naszym DNA znajdują się groźne mutacje, które możemy przekazać swojemu dziecku. Dzięki zdecydowaniu się na takie badanie zyskamy spokój i pewność, a w razie wykrycia wad czas na odpowiednie działanie. Pozwoli nam to lepiej przygotować się do ciąży i zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
Pamiętajmy, że mutacje w genach nie muszą być dziedziczone po rodzicach. Niektóre z nich mogą powstać spontanicznie. Warto więc zbadać także DNA naszego dziecka. Możemy to zrobić jeszcze w ciąży dzięki nieinwazyjnym testom prenatalnym typu NIPT. Przykładem takiego badania jest nowoczesny test NIFTY pro, który może u dziecka wykryć aż 94 choroby i określić jego płeć.
Nasze propozycje testów genetycznych dla przyszłych rodziców
Testy genetyczne różnią się od siebie zakresem i metodą przeprowadzania analizy. Nie każdy z nich może wykazać wszystkie nieprawidłowości, dlatego powinniśmy uważnie dobrać badanie. Najlepiej postawić na nowoczesne testy, takie jak:
- Badanie WES Prekoncepcja – w tym badaniu dzięki technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji) sprawdzany jest każdy pojedynczy gen pacjenta. Dzięki temu możemy u niego wykluczyć nawet bardzo rzadkie mutacje genetyczne.
- Badanie kariotypu – w tym badaniu badany jest zestaw chromosomów pacjenta. Są one sprawdzane pod względem budowy i liczebności. Nieprawidłowości w ich obrębie doprowadzić mogą do niepłodności i poronień, dlatego dobrze jest wykryć je jak najwcześniej.