Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Bezpłatne badania genetyczne dla dzieci na NFZ – dowiedz się, gdzie i kiedy możesz je wykonać

Każde dziecko jest wyjątkowe, ale cza­sa­mi to wyjątkowość jego genów może wyma­gać szczegól­nej uwa­gi. Dla wielu rodz­iców diag­noza gene­ty­cz­na może być kluczem do lep­szego zrozu­mienia zdrowia dziec­ka, a wczesne wykrycie gene­ty­cznych predys­pozy­cji może pomóc w zapo­b­ie­ga­niu ich negaty­wnym skutkom,  zapewnić odpowied­nie lecze­nie oraz wspar­cie. Czy wiesz, że możesz wykon­ać u swo­jego dziec­ka bada­nia gene­ty­czne bezpłat­nie w ramach NFZ? Jedynym warunk­iem, jaki musisz spełnić jest posi­adanie ważnego skierowa­nia wys­taw­ionego przez lekarza spec­jal­istę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak i gdzie sko­rzys­tać z tej możli­woś­ci, przy­go­towal­iśmy dla Ciebie wszys­tkie najważniejsze informacje!

Lista bezpłatnych badań genetycznych dla dzieci w ramach NFZ: kto może z nich skorzystać?

Badanie jest całkowicie BEZPŁATNE dla lekarza i placów­ki wys­taw­ia­jącej skierowanie (lekarz NIE OTRZYMA żad­nej fak­tu­ry za badanie) oraz dla pacjenta. Bezpłatne badania genetyczne dla dzieci

W ramach NFZ możesz bezpłat­nie wykon­ać bada­nia gene­ty­czne u swo­jego dziec­ka takie jak:

Bada­nia gene­ty­czne na NFZ są dostęp­ne dla wszys­t­kich dzieci w wieku od 0 do 18 lat, posi­ada­ją­cych odpowied­nie skierowanie. Te bada­nia poma­ga­ją rodz­i­com lep­iej zrozu­mieć przy­czyny prob­lemów zdrowot­nych dziec­ka, co może znaczą­co wpłynąć na jakość jego życia.

Jak uzyskać skierowanie na bezpłatne badania genetyczne dla dzieci w ramach NFZ?

Aby sko­rzys­tać z refun­dowanych badań gene­ty­cznych, potrzeb­ne jest skierowanie od spec­jal­isty. Skierowanie może wys­taw­ić każdy lekarz spec­jal­ista przyj­mu­ją­cy Pac­jen­ta w porad­ni spec­jal­isty­cznej NFZ np. lekarz ze spec­jal­iza­cją z gene­ty­ki, pedi­atrii (ale tylko z porad­ni przyszpi­tal­nej lub spec­jal­isty­cznej, a nie z POZ), lekarz chorób wewnętrznych, gas­troen­terologii, neu­rologii, kar­di­ologii, chirurgii, der­ma­tologii itp.

  • Ważne jest, aby skierowanie było wys­taw­ione do Pra­cowni Diag­nos­ty­cznej z kodem resor­towym VIII cz. – 7100, czyli Medy­cznego Lab­o­ra­to­ri­um Diag­nos­ty­cznego. Wystar­czy, że przekażesz tę infor­ma­cję swo­je­mu lekar­zowi, aby skierowanie zostało praw­idłowo wys­taw­ione i posi­adało właśnie ten kod. 
  • Ważne!! Skierowa­nia muszą być wys­taw­iane przez lekarzy przyj­mu­ją­cych w porad­ni­ach NFZ, nie mogą być wys­taw­ione przez lekarza w trak­cie wiz­y­ty komer­cyjnej lub z odd­zi­ałów szpitalnych.

Gdzie można wykonać badanie?

Bada­nia gene­ty­czne w ramach NFZ możesz wykon­ać m.in. w Katow­icach przy ul. Bocheńskiego 38a. Jeśli nie mieszkasz w okol­i­cy – możesz zor­ga­ni­zować pobranie krwi w lokalnej przy­chod­ni, a próbkę odesłać. Prób­ki przyj­mowane są z całej Pol­s­ki (więcej infor­ma­cji pod numerem tele­fonu: 570 070 054).

Jak się zarejestrować?

Rejes­trac­ja na bezpłatne bada­nia gene­ty­czne dla dzieci jest pros­ta! Wystar­czy skon­tak­tować się tele­fon­icznie pod numerem 570 070 054 lub przesłać skierowanie (lub jego elek­tron­iczny numer) na adres e‑mail: skierowanienfz@testdna.pl. Po rejes­tracji zostanie ustalony ter­min bada­nia lub poinstru­u­je­my Cię, jak wysłać próbkę.

Przygotowanie do badania:

  • Badanie nie wyma­ga spec­jal­nego przy­go­towa­nia od Pac­jen­ta. Pac­jent nie musi być na czc­zo przed pobraniem krwi.
5/5 — (1 głosów / głosy) 
mail