Wynik badania WES — sprawdź, co zawiera wynik badania całoeksomowego
Każdy wynik badania WES jest objęty 2 konsultacjami (PRZED I PO badaniu) z lekarzem genetykiem.
Zobacz więcej o wyniku badania WES:
- Wynik badania WES – sprawdź informacje, które zawiera
- Wynik badania WES – co zawiera załącznik do wyniku?
- Badania WES – kto je wykonuje i dlaczego wynik jest tak ważny?
- Rodzaje badania WES — sprawdź, jakie są
Wynik badania WES – sprawdź informacje, które zawiera
Wynik badania WES składa się z kilku elementów:
- Dane dotyczące pacjenta – nazwisko i imię, data urodzenia, PESEL, płeć, pochodzenie etniczne, adres, telefon oraz adres e‑mail
- Dane laboratorium, które zleca badanie, informacje o badaniu, wskazania do jego wykonania (powinny być one określone w formularzu zlecenia badania) oraz rodzaj pobranej próbki (próbka pobrana z krwi lub wymaz z policzka)
- Lista wykrytych zmian — dokładne wskazanie genu, w którym znajduje się mutacja oraz szczegółowy opis nieprawidłowości, która może powodować objawy dziecka
- Interpretacja wyniku – opis znalezionych mutacji w materiale genetycznym oraz interpretacja kliniczna wpływu danej nieprawidłowości na stan zdrowia człowieka
- Określenie czułości metody – informacja o tym, w jakim % została pokryta biblioteka genów
- Dane osoby (diagnosty laboratoryjnego), która przeprowadziła badanie, sprawdziła zgodność danych oraz autoryzowała badanie
Wynik badania WES – co zawiera załącznik do wyniku?
Oprócz wyniku dostajemy także załącznik do wyniku. Na niego także składa się kilka elementów:
- Tabela 1: Lista zmian patogennych oraz o wysokim prawdopodobieństwie patogeniczności — w tabeli tej znajdują się zmiany w genach, które są patogenne lub prawdopodobnie patogenne. Zmiany te w wielu przypadkach są przyczyną niepokojących objawów, które wystąpiły u pacjenta. Często również wykryta mutacja stwarza ryzyko rozwoju danej choroby w przyszłości. O jej znaczeniu dla stanu zdrowia decyduje genetyk.
- Tabela 2 i 3 to lista mutacji w genach, których patogeniczności oraz znaczenia dla symptomów dziecka nie można wykluczyć. Zmiany znajdujące się w tej tabeli nie są określane jako jednoznacznie patogeniczne, co oznacza, że nie są też określane jako jednoznaczna przyczyna objawów pacjenta. Znajdują się one po prostu w obszarze genów, który jest powiązany z danym schorzeniem. Lekarz genetyk ocenia, czy mogą one negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.
- W tabeli 4 znajduje się opis wykrytych patogenicznych zmian, które nie mają związku z symptomami pacjenta
- W załączniku do wyniku znajduje się również lista genów dobranych do dokładnego sprawdzenia. Są one dobierane pod kątem objawów, które wystąpiły u dziecka.
Badania WES – kto je wykonuje i dlaczego wynik jest tak ważny?
Badanie WES jest obecnie badaniem genetycznym o najszerszym zakresie na rynku testów DNA. Jest to czułe, dokładne i wiarygodne badanie genetyczne. Analizowany jest w nim cały materiał genetyczny człowieka, czyli około 23 000 genów. Badanie WES wykonuje się za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Jest ono zalecane szczególnie w przypadku:
- Objawów ze spektrum autyzmu oraz zaburzeń rozwoju intelektualnego
- Objawów padaczkowych u dzieci
- Zaburzeń odporności
- Problemów neurologicznych o nieznanym podłożu
- Problemów kardiologicznych o nieznanym podłożu
- Dystrofii mięśni
- Podejrzenia chorób metabolicznych
- Podejrzenia fakomatoz np. neurofibromatozy
- Rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)
- Wystąpienia cech dystrofii — nieprawidłowości w wyglądzie twarzy i budowie ciała
- Zaburzeń napięcia mięśniowego
- Innych objawów, których przyczyna nie jest znana
Badanie WES często wykonuje się profilaktycznie np. jako badanie przed szczepieniami lub dla pewności, że dziecko jest zdrowe.
Badanie WES można wykonać z dwóch rodzajów próbek — wymazu z policzka lub próbki krwi żylnej. Wymaz można pobrać samodzielnie w domu za pomocą zestawu pobraniowego. Jest to proste i bezbolesne. Próbkę z krwi również można pobrać w domu. Wystarczy skorzystać z usługi pielęgniarki mobilnej. Pobranie próbki w domu oszczędzi dziecku stresu. Na wynik badań WES oczekuje się około 6–7 tygodni.
Badania WES są wykonywane w laboratoriach, które posiadają stosowne certyfikaty i akredytacje oraz cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Jest to gwarancja, że spełniają one restrykcyjne normy oraz standardy diagnostyczne. Jednym z certyfikatów, które laboratoria posiadają, jest certyfikat EMQN. Jest on wydawany przez Europejską Agencję Kontroli Jakości Badań Genetycznych. Certyfikat EMQN jest bardzo cenny, ponieważ świadczy o powtarzalności i wiarygodności badań.
Rodzaje badania WES — sprawdź, jakie są
Istnieje kilka rodzajów badania WES:
- Badanie WES standard – analiza eksomu pacjenta
- Badanie WES standard trio – analiza ekosmu pacjenta oraz jego rodziców. Wynik badania otrzymuje jedynie dziecko
- Badanie WES standard trio + rodzice – analiza eksomu pacjenta oraz jego rodziców. Każda badana osoba otrzymuje wynik badania
- Badanie WES premium – analiza eksomu oraz 22 000 obszarów intronowych pacjenta
- Badanie WES premium + farmakogenetyka – analiza eksomu oraz 22 000 obszarów intronowych pacjenta. Dodatkowo pacjent otrzymuje raport bezpieczeństwa leków. Sprawdzane jest w nim wiele grup leków m.in. leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe czy kardiologiczme.
- Badanie WES premium trio – analiza eksomu oraz 22 000 obszarów intronowych pacjenta i jego rodziców. Wynik badania otrzymuje jedynie dziecko
Wielu pacjentów zastanawia się jak wybrać badanie WES. Każde z nich ma bezcenną wartość diagnostyczną, więc każde będzie pomocne w rozpoznaniu choroby. Nie ma najlepszego badania WES ogółem. Należy wybrać najlepsze badanie WES dla konkretnego przypadku.