Badanie NGS – cena – co na nią wpływa?
Badanie genetyczne NGS to najszersze i najdokładniejsze badanie genetyczne, jakie można wykonać u osoby dorosłej lub dziecka, w celu wykrycia nieprawidłowości w genach. Badanie analizujące egzom człowieka pozwala zdiagnozować choroby genetyczne, zanim się one ujawnią, pozwala także zidentyfikować przyczyny już występujących objawów u chorego. Ile kosztuje badanie NGS? Cena zależy od rodzajów raportowanych zmian i ilości badanych w trakcie analizy genów.
Badanie NGS – wszystko, co musisz wiedzieć:
- Badanie NGS – cena – od czego zależy?
- Badanie genetyczne NGS – cena – bardziej opłacalne jest wykonanie szerokiej analizy
- Panel NGS mały, panel NGS duży – co to takiego?
- Badanie genetyczne NGS – cena analizy wszystkich znanych genów człowieka zależy od rodzajów raportowanych zmian
Badanie NGS – cena – od czego zależy?
Od czego zależy cena badania NGS? Badania genetyczne NGS to badania DNA, które korzystają z technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). To technologia, która wymaga skomplikowanych procedur, dobrze przeszkolonych specjalistów i nowoczesnej aparatury analitycznej, w związku z czym jest ona dość kosztowna.
Gdy do laboratorium genetycznego trafia próbka krwi do badań pierwszy krok do jej zbadania to wyizolowanie materiału genetycznego. Następnie DNA badanej osoby jest analizowane przez bioinformatyka posiadającego duże doświadczenie i wiedzę medyczną. Kolejny krok to porównanie genetycznych danych pacjenta z ogólnoświatowymi bazami danych zawierającymi informacje o wszystkich możliwych mutacjach w ludzkim genomie. Cały ten proces – przygotowanie materiału genetycznego, analiza genetyczna, a następnie bioinformatyczna obróbka danych może trwać nawet do kilku tygodni, z reguły wynik jest dostępny po około 10 tygodniach.
Przed wynalezieniem technologii NGS w diagnostyce stosowano podstawowe badania genetyczne, które mają wiele ograniczeń. Lekarz je zlecał dopiero wtedy, gdy inne badania dały nieprawidłowe wyniki. Tradycyjne badania genetyczne dzieci i dorosłych mogły jednak analizować jednocześnie maksymalnie kilka genów, trzeba je było więc wykonywać po kolei. Gdy jeden test nic nie wykazał, zlecane było badanie kolejnego genu, a później kolejnych i jeszcze innych. W ten sposób pacjent wpadał w nie mającą końca odyseję diagnostyczną, co wcale nie przybliżało go do wyzdrowienia.
Sekwencjonowanie Nowej Generacji różni się od tradycyjnych badań genetycznych tym, że podczas jednej analizy badane są wszystkie zmiany w genach, które są związane z chorobami genetycznymi (test analizuje aż 23 000 genów). Dzięki temu można wychwycić nawet bardzo rzadkie mutacje i zdiagnozować choroby, których przyczyna tkwi w wielu różnych genach, tak więc problem z niekończącą się odyseją diagnostyczną został rozwiązany. Jeśli można powiedzieć o jakimś badaniu, że zmieniło ono medycynę i przeniosło jej narzędzia na wyższy poziom, to jest to właśnie dostępne już dla każdego badanie NGS. Cena takiej analizy DNA zależy od kilku czynników.
Badanie genetyczne NGS – cena – bardziej opłacalne jest wykonanie szerokiej analizy
Ile kosztuje badanie genetyczne NGS? Cena dla Pacjenta jest zależna od dwóch czynników. Są to:
- ilość sprawdzanych genów
- rodzaj raportowanych zmian w genomie.
W przypadku większości chorób o wiele bardziej opłaca się wykonać szerszą analizę. Koszt badania pojedynczego genu może bowiem wynieść ponad 2000 złotych (by zdiagnozować chorobę wrodzoną, często trzeba wykonać kilka takich badań), natomiast panele NGS, czyli badania analizujące za jednym razem kilka – kilkaset genów mogą kosztować od 2 700 do 4 000 złotych za badanie.
Na rynku jest dostępne także bardzo obszerne badanie genetyczne NGS – badanie WES. To test, który bada za jednym razem wszystkie znane geny człowieka – jest ich około 23 000. Test ten jest dla pacjenta najkorzystniejszy, ponieważ badanie to często zamyka proces diagnostyczny. Badanie eksomu WES z najszerszym możliwym zakresem badanych chorób i raportowanych zmian kosztuje około 5 500 złotych.
WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli test WES kosztuje poniżej 4 000 złotych, pacjent ryzykuje, że badanie nie zaraportuje o wszystkich zmianach w genach (najprawdopodobniej w badaniu nie zostały ujęte informacje o zmianach CNV oraz bardzo rzadkich zmianach VUS, które także stanowią przyczynę wielu chorób wrodzonych). Im szerszy zakres badania i raportowanych w teście WES zmian, tym lekarz ma większe możliwości, by postawić prawidłowo diagnozę choroby wrodzonej i wdrożyć odpowiednie, ukierunkowane i co najważniejsze – skuteczne, leczenie.
Panel NGS mały, panel NGS duży – co to takiego?
Czym są panele NGS? To badania, które wykonuje się wtedy, gdy lekarz podejrzewa konkretną chorobę genetyczną (są to na przykład badania immunologiczne dzieci, badania genetyczne na padaczkę, czy badania na autyzm). Mały panel NGS to badanie, które analizuje jednym razem do 9 różnych genów. Badanie to nie pozwala na wykonanie diagnostyki różnicowej, ponieważ w toku analizy sprawdzane są jedynie geny odpowiedzialne za podejrzewane schorzenie. Natomiast duży panel NGS to badanie, w którego trakcie za jednym razem analizowana jest nawet setka genów podejrzanych o wywołanie danej choroby.
W badaniach panelowych NGS badane są najczęstsze geny związane z zaobserwowanymi u pacjenta objawami. Geny do badań panelowych NGS dobiera się na podstawie danych literaturowych, pacjent nie ma wpływu na to, które z genów zostaną przebadane.
Badanie genetyczne NGS – cena analizy wszystkich znanych genów człowieka zależy od rodzajów raportowanych zmian
Badanie genetyczne WES to najdokładniejsze i najszersze badanie genetyczne jakie można wykonać obecnie u osoby dorosłej lub dziecka. Badania WES raportują o wszystkich nieprawidłowościach w genach, a nie tylko tych, które są powiązane z zaobserwowanymi objawami.
Kompletne badanie WES raportuje o:
- chorobach metabolicznych (np. fenyloketonurii),
- pierwotnych niedoborach odporności,
- przyczynach padaczki genetycznej (np. zespół Dravet)
a także wielu innych genetycznie uwarunkowanych chorobach wrodzonych.
Badanie WES może zaraportować także o zmianach CNV — mikrodelecjach i mikroduplikacjach (zmiany te, jak dotąd, były sprawdzane jedynie w badaniu mikromacierzy – koszt wykonania takiej analizy wynosi około 2 600 złotych), co jest szczególnie ważne, gdy u dziecka zauważono zaburzenia w rozwoju intelektualnym, niepokojące ataki padaczki, objawy ze spektrum autyzmu lub objawy zespołu Aspergera.
Inny rodzaj nieprawidłowości, o których także może zaraportować badanie WES to zmiany typu VUS, czyli nieprawidłowości o nieokreślonej patogeniczności. Te rzadkie mutacje w genach także mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób wrodzonych!
Badanie WES jest w stanie wykryć wszystkie zmiany w genach, które zostały uznane za patogenne lub prawdopodobnie patogenne. Ze względu na obszerność analizy i dokładność badania, a także fakt, że do wyników WES można wracać wielokrotnie w przyszłości, test WES stanowi złoty standard w diagnostyce wielu chorób genetycznych, zwłaszcza takich, których objawy są trudne do zdiagnozowania. To badanie genetyczne NGS, o którym śmiało można powiedzieć, że zrewolucjonizowało ono medycynę i diagnostykę genetyczną.
Wśród badań WES dostępnych na rynku warto wyróżnić badanie WES COMPLEX. Wszystkie badania WES mają bardzo szeroki zakres, jednak to badanie ma je najszersze z możliwych. W tym badaniu sprawdzane są wszystkie znane medycynie zmiany w genach, a także do badania dodany został zakres badania biochemicznego.
Przeczytaj:
Badania genetyczne noworodka
Jakie badania przed szczepieniem?
Badania genetyczne padaczka — jakie wykonać?
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.