Badanie neurologiczne niemowlaka — co musisz o nim wiedzieć oraz jak się do niego przygotować?
Kiedy badanie neurologiczne niemowlaka jest konieczne? Jeśli istnieją odpowiednie wskazania, badanie neurologiczne niemowlaka zlecane jest przez specjalistę neonatologa lub przez prowadzącego leczenie ogólne dziecka pediatrę. Niepokojące objawy neurologiczne zauważone przez rodziców oraz lekarza z pewnością są powodem, dla którego warto skonsultować się ze specjalistą neurologii, który dokładnie zbada czy układ nerwowy malucha rozwija się prawidłowo.
Badanie neurologiczne niemowlaka jest szczególnie istotne w przebiegu prawidłowego zdiagnozowania choroby dziecka. Pozwala na dokładną ocenę stanu rozwoju układu nerwowego oraz na wdrożenie skutecznego i indywidualnie dopasowanego do potrzeb zdrowotnych dziecka leczenia. Dlaczego warto wybrać się na konsultację do lekarza neurologa? Specjalista w większym stopniu będzie mógł postawić prawidłową diagnozę, ze względu na codzienną pracę ze schorzeniami rdzenia kręgowego, móżdżku, nerwów obwodowych oraz innych chorób mózgu. Neurolog będzie mógł także zasugerować wykonanie dodatkowych testów diagnostycznych, takich jak badanie neurologiczne niemowlaka, które może wykazać czy w DNA dziecka są obecne mutacje mogące wywoływać daną chorobę układu nerwowego.
- Badanie neurologiczne niemowlaka – jak wygląda oraz jak się do niego przygotować?
- Badanie neurologiczne niemowlaka – pomocnicze badania diagnostyczne
- Badanie neurologiczne niemowlaka – co najczęściej wykrywają lekarze?
- Badanie neurologiczne niemowlaka – w jakich przypadkach szczególnie warto wykonać badanie genetyczne?
- Badanie neurologiczne niemowlaka – diagnostyka padaczki oraz drgawek
- Genetyczne badanie neurologiczne niemowlaka – jakie badanie warto wykonać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Badanie neurologiczne niemowlaka – jak wygląda oraz jak się do niego przygotować?
Kluczową czynnością podczas diagnozowania jakiejkolwiek choroby dziecka jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu medycznego. Lekarz zapyta nie tylko o aktualne objawy chorobowe dziecka, ale także schorzenia występujące w rodzinie oraz o ogólny stan zdrowia. Każdy rodzic chce jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza, dlatego warto wcześniej zanotować kiedy pojawiły się pierwsze niepokojące objawy oraz jaka jest ich częstotliwość.
Badanie neurologiczne niemowlaka polega nie tylko na określeniu oraz skupieniu się na objawach neurologicznych, ale także na wszystkich innych, które niepokoją rodziców i mogą być skutkiem lub przyczyną choroby. Do objawów, na które z całą pewnością należy zwrócić uwagę są częste infekcje wirusowe oraz bakteryjne, wymioty i częste biegunki. Istotny w przypadku prawidłowego zdiagnozowania chorób neurologicznych jest także przebieg ciąży, dlatego pytania dotyczące m.in. porodu nie powinny zdziwić rodziców.
Po przeprowadzonym wywiadzie medycznym, lekarz powinien przeprowadzić badanie fizykalne. Zbada, czy dziecko rozwija się prawidłowo, oceni czy jego waga i wzrost są odpowiednie, a także czy ogólna budowa ciała dziecka nie odbiega od przyjętych norm. Badanie neurologiczne niemowlaka to także precyzyjne zbadanie czaszki, a konkretnie jej obwodu, kształtu oraz symetrii. Jeśli jej budowa odbiega od normy, lekarz zleci badania, aby ustalić jakie są tego powody.
Badanie neurologiczne niemowlaka – pomocnicze badania diagnostyczne
Specjalista neurolog, aby postawić dokładną diagnozę może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. Często wykonywane są badania odruchów bezwarunkowych. Polegają one na sprawdzeniu, czy odruchy dziecka są prawidłowe przy układaniu go w różnych pozycjach oraz delikatnym stukaniu młoteczkiem np. w okolice kolana dziecka. Badanie neurologiczne niemowlaka wykonywane przez specjalistę jest bezpieczne i całkowicie nieinwazyjne.
Dodatkowymi badaniami neurologicznymi, które może zlecić lekarz specjalista są badania diagnostyczne, takie jak testy radiologiczne, laboratoryjne, elektrofizjologiczne (np. EEG) oraz obrazowe (np. rezonans). W razie wyraźnych wskazań lekarz może skierować dziecko na wykonanie badań genetycznych, które pozwolą ustalić, czy występujące objawy mają podłoże genetyczne.
Badanie neurologiczne niemowlaka – co najczęściej wykrywają lekarze?
Po wykonaniu potrzebnych badań diagnostycznych, na ich podstawie specjalista stawia diagnozę. Jakie są zatem najczęstsze choroby oraz ich przyczyny?
- Mózgowe porażenie dziecięce
- Zaburzenia wrodzone – możliwe do zdiagnozowania po wykonaniu odpowiedniego badania genetycznego, np. badania WES
- Zaburzenia powstałe na etapie ciąży lub w trakcie porodu, np. niedotlenienie
- Padaczka wczesnodziecięca, mogąca mieć m.in. podłoże genetyczne.
Badanie neurologiczne niemowlaka – w jakich przypadkach szczególnie warto wykonać badanie genetyczne?
Lekarz podejrzewający u dziecka chorobę wrodzoną, z całą pewnością zleci wykonanie badania genetycznego. Występowanie chorób neurologicznych u członków rodziny oraz brak innych przyczyn wynikających z przeprowadzonych badań, może być znakiem, że warto wykonać test genetyczny. Warto pamiętać, że wszystkie informacje na temat genetycznych zaburzeń neurologicznych występujących w rodzinie są niezmiernie istotne z punktu widzenia lekarza diagnozującego dziecko, dlatego warto wcześniej przeprowadzić wśród członków rodziny wewnętrzne rozeznanie.
Wyniki badania genetycznego mogą wykluczyć lub potwierdzić chorobę, jednak zdarza się, że są one niejednoznaczne i konieczna może okazać się wizyta u lekarza genetyka, który całościowo spojrzy na rezultat testu. Zaburzenia neurologiczne występujące u dziecka mogą być spowodowane wieloma schorzeniami, które niekoniecznie kojarzą nam się z układem nerwowym – są to m.in. zaburzenia odporności czy też wrodzone choroby metaboliczne. W takim przypadku istotne jest szybkie wprowadzenie leczenia, takiego jak odpowiednia dieta oraz suplementacja. Genetyczne badanie neurologiczne niemowlaka, które pozwoli na postawienie pewnej diagnozy jest także wykonywane w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa występowanie konkretnej choroby.
Badanie neurologiczne niemowlaka – diagnostyka padaczki oraz drgawek
Występowanie u dziecka padaczki oraz powodowanych nią drgawek w ponad połowie przypadków ma swoją przyczynę w genach. Często diagnozowanymi chorobami genetycznymi, które mogą powodować takie zaburzenia neurologiczne to m.in. stwardnienie guzowate oraz zespół Dravet. Szczególnie w przypadku drugiego schorzenia, trafna oraz szybko postawiona diagnoza jest szczególnie ważna z punktu widzenia nie tylko zdrowia, ale także bezpieczeństwa dziecka, ponieważ pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
Wielu rodziców zastanawia się, czy wykonywanie badania genetycznego jest potrzebne. Jak najbardziej! Badania te – np. badanie WES – są jednymi z podstawowych narzędzi diagnostycznych lekarza. Pozwalają one nie tylko na poznanie przyczyny choroby, ale także dają specjalistom możliwość postawienia pewnej diagnozy oraz wdrożenia skutecznego leczenia możliwie jak najszybciej. Badania genetyczne pozwalają także uchronić dziecko oraz rodziców przed „stanem zawieszenia”, w którym żaden z lekarzy nie będzie w stanie zdiagnozowań przyczyny występowania danych zaburzeń.
Najnowocześniejszym badaniem WES dostępnym na rynku jest badanie WES COMPLEX. Jest to pierwsze i jedyne dostępne w Polsce badanie o charakterze multiomicznym. Multiomicznym czyli jakim? Podczas jednej analizy, z jednej pobranej próbki (sucha kropla krwi) wykonywane jest zarówno badanie WES o najszerszym możliwym zakresie oraz kariotyp molekularny (mikromacierze). Jeżeli podczas badania zostanie wykryta nieprawidłowość w genach, która może być odpowiedzialna za chorobę metaboliczną przeprowadzane jest także badanie biochemiczne. Takie badanie pozwala stwierdzić, czy choroba metaboliczna „jest aktywna” i jaki jest stopień jej zaawansowania. Widoczne jest to na podstawie poziomu metabolitów w krwi pacjenta.
Genetyczne badanie neurologiczne niemowlaka – jakie badanie warto wykonać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając badanie genetyczne, warto zwrócić uwagę na metodę, jaką zostanie ono wykonane. Jedną z najdokładniejszych metod dostępnych obecnie na rynku jest metoda NGS. Dzięki niej możemy dokładnie zbadać każdy znany aktualnie naukowcom gen, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych wyników.
Jednym z badań wykonywanych w technologii NGS jest badanie WES, które pozwala na analizę materiału genetycznego pod kątem występowania podejrzewanego schorzenia. Jest to jedno z najdokładniejszych oraz najszerszych badań genetycznych dostępnych obecnie na rynku, dlatego z pewnością warto rozważyć jego wykonanie.
Masz pytania odnośnie badań dla dziecka?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Mikromacierze — badania genetyczne
Badania genetyczne u dzieci