Badanie genów — kiedy warto je wykonać?
Dzięki analizie materiału genetycznego człowieka można dowiedzieć się wiele o zdrowiu pacjenta. Taką analizę nazywa się badaniem genów. Podczas takiego badania geny są dokładnie sprawdzane pod kątem nieprawidłowości. Badania genów są wykonywane za pomocą technologii NGS, czyli Sekwencjonowania Nowej Generacji. Najbardziej polecane są kompleksowe badania genów, ponieważ w ich trakcie analizowany jest każdy gen pacjenta. Kiedy powinno wykonać się badanie genów? Jakie da nam korzyści? Podpowiadamy!
Zobacz więcej:
- Badanie genów pomocne w diagnozie i profilaktyce
- Badanie genów — kiedy je wykonać?
- Jakie badanie genów wykonać?
- Badanie genów — czy warto?
Badanie genów pomocne w diagnozie i profilaktyce
Badania genów dają wiele informacji o stanie zdrowia pacjenta, ponieważ analizują, czy w genach człowieka występują groźne nieprawidłowości. W materiale genetycznym każdego człowieka można wykryć tysiące chorób genetycznych, dlatego warto sprawdzić, czy któraś z nich nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Wiele schorzeń o podłożu genetycznym nie daje przez pewien czas żadnych objawów, a mimo to się rozwijają. Warto więc wykonać badanie genów jak najwcześniej, aby zapobiec rozwojowi potencjalnej choroby. Badanie genów może zastąpić badania na padaczkę, badania na choroby metaboliczne czy inne choroby, które mogą być wywołane przez czynniki genetyczne.
Często pacjenci z chorobą genetyczną nie mogą jej leczyć, ponieważ została ona wykryta w zbyt głębokim stopniu zaawansowania. Ludzki materiał genetyczny jest niezmienny, dlatego choroby te można wykryć od razu po urodzeniu. Nie ma sensu więc zwlekać z wykonaniem badania genów. Najlepiej wykonać je jak najwcześniej, aby w przypadku choroby móc ją wyleczyć.
Badanie genów — kiedy je wykonać?
Badanie genów można wykonać w dowolnym momencie życia, aby sprawdzić, czy w naszym materiale genetycznym nie znajdują się jakieś nieprawidłowości. Przeprowadzone może ono zostać od razu po urodzeniu. Często wykonuje się je jako badanie przed szczepieniem, ale także jest wykonywane jako badania na padaczkę, badania na choroby metaboliczne czy w przypadku wystąpienia objawów autyzmu.
W przypadku wystąpienia niepokojących i mało charakterystycznych objawów zdiagnozowanie choroby może trwać długo i być bardzo stresujące. Często potrzebna jest współpraca wielu specjalistów. Warto więc na samym początku procesu diagnostycznego wykonać badania genetyczne dziecka. Ich wynik może być bardzo pomocny w rozpoznaniu choroby.
Badanie genów można wykonać zawsze, ale jest ono szczególnie zalecane, gdy:
- Pojawią się niespecyficzne objawy
- Pojawią się objawy autystyczne lub niepełnosprawności intelektualnej
- Dziecko boryka się z częstymi infekcjami
- Dziecko cierpi na padaczkę lub inną chorobę o charakterze neurologicznym
- Pojawiają się problemy ortopedyczne
- Dziecko boryka się z dysmorfią, czyli nietypową budową ciała i/lub twarzy
- Dziecko cierpi na dystrofię mięśniową
- Pojawiły się problemy kardiologiczne
- Pojawiły się problemy hematologiczne
- Dziecko boryka się z chorobą płuc
- Istnieje podejrzenie choroby onkologicznej
- Podejrzewa się chorobę z grupy wrodzonych chorób metabolicznych
- U bliskich członków rodziny zostały potwierdzone choroby wrodzone
Jakie badanie genów wykonać?
Wybór badania genów nie jest prosty, ponieważ na rynku istnieje ich wiele. Zalecane są jednak kompleksowe badania genetyczne, a szczególnie badania WES:
- Standardowe badanie WES – w tym badaniu sprawdzane są potencjalne zmiany w eksomach, które odpowiadają za 89% chorób o podłożu genetycznym. Podczas badania wszystkie geny sprawdzane są kilka razy, co zapewnia wiarygodność wyniku. Badanie WES pozwala na wykrycie chorób, które nie dały jeszcze żadnych objawów lub jedynie objawy niecharakterystyczne. Stwarza ono możliwości szybkiej diagnozy i wdrożenia leczenia.
- Badanie WES premium – w tej wersji badania sprawdzane są również zmiany w intronach, które odpowiadają za pozostałe 11% nieprawidłowości w materiale genetycznym. Jest to badanie genetyczne o najszerszym zakresie na rynku testów DNA, co daje olbrzymie możliwości wykrycia choroby. Każdy gen w badaniu WES premium sprawdzany jest 100 razy, dzięki czemu wynik badania jest pewny i wiarygodny. Badanie to daje także możliwość sprawdzenia wrażliwości pacjenta na leki. Analizie poddaje się 89 substancji, które znajdują się w 550 lekach. Sprawdzane są składniki m.in. leków kardiologicznych, przeciwbólowych czy przeciwpadaczkowych. Badanie wrażliwości pacjenta na leki stwarza możliwość wdrożenia najbardziej bezpiecznej opcji leczenia.
- Badanie WES Trio i WES Trio premium – tę wersję badania genów wykonuje się najczęściej, gdy podejrzewane są rzadkie zmiany w genach. Podczas badania analizuje się próbkę materiału genetycznego od dziecka oraz jego rodziców, a po analizie próbki są ze sobą porównywane. Daje to możliwość sprawdzenia czy nieprawidłowości w materiale genetycznym dziecka wystąpiły u jego rodziców. Dzięki badaniu WES trio szanse na zdiagnozowanie choroby wzrastają o 15%. Badanie WES trio premium ma szerszy zakres – analizowane są w nim także zmiany intronowe.
Badanie genów — czy warto?
Badanie genów warto wykonać, ponieważ daje nam ono dużo informacji o stanie zdrowia i zapewnia pewny wynik. Co więcej, nasz materiał genetyczny się nie zmienia, więc badanie to wystarczy wykonać raz w życiu. Korzyści z jego wykonania są tak ogromne, że nie warto się wahać.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Czy padaczka jest dziedziczna?
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.