Badanie FRAX, czyli jak sprawdzić jedną z możliwych genetycznych przyczyn autyzmu
Badanie FRAX to jedno z wielu nowoczesnych narzędzi diagnostyki autyzmu. Test bada geny dziecka pod kątem jednej konkretnej nieprawidłowości – zespołu łamliwego chromosomu X. To wada, która u wielu dzieci przyczynia się do wywołania zaburzeń intelektualnych i emocjonalnych. Kiedy warto wykonać badanie genetyczne FRAX? Ile wynosi jego cena? Podpowiadamy!
2. Badanie FRAX — objawy zespołu łamliwego chromosomu X
3. Na czym polega badanie FRAX?
5. Badanie FRAX – jakie są wskazania do jego wykonania?
6. Badania genetyczne FRAX – cena
7. FRAX badanie – cena może być niższa, jeśli wykonamy cały pakiet badań
8. Badanie FRAX w pakiecie badań z badaniem WES
Czym jest autyzm?
Zanim przejdziemy do badania genetycznego FRAX, ceny oraz możliwości współczesnej diagnostyki i badań autyzmu u dzieci, warto przypomnieć sobie, na czym polega autyzm. Jest to bowiem nie choroba, a cały szereg różnorodnych zaburzeń rozwojowych, do których mogą doprowadzić czynniki środowiskowe i genetyczne.
Jakie są przyczyny autyzmu? Mimo ogromnego rozwoju medycyny do dziś nie znamy dokładnych przyczyn objawów autyzmu. Wiemy natomiast, że u około 10 – 30% dzieci, u których zauważono objawy ze spektrum autyzmu, mogą one wynikać ze zmian w różnych genach, spośród których najczęstszy jest zespół łamliwego chromosomu X [1].
Inne możliwe genetyczne przyczyny autyzmu to:
• choroby metaboliczne,
• mutacje punktowe – np. mutacja genu związane z zespołem Retta,
• zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji na chromosomach.
Badanie FRAX — objawy zespołu łamliwego chromosomu X
Zespół łamliwego chromosomu X to jednogenowa choroba, która może wywołać szereg różnych nieprzyjemnych objawów, takich jak:
• autyzm,
• niepełnosprawność intelektualna,
• zaburzenia emocjonalne,
• zaburzenia koncentracji,
• zaburzenia poznawcze.
Choroba występuje z takim samym prawdopodobieństwem u obu płci, ale u płci męskiej objawy zespołu łamliwego chromosomu X mogą występować silniej. Aby wykryć u dziecka zespół łamliwego chromosomu, wykonuje się genetyczne badanie FRAX.
Na czym polega badanie FRAX?
Badanie FRAX to test DNA w kierunku łamliwego chromosomu X. Test sprawdza, czy u dziecka występują nieprawidłowości w genie FMR1, które mogły się przyczynić do wywołania objawów ze spektrum autyzmu. Należy jednak pamiętać, że zespół łamliwego chromosomu X to tylko jedna z możliwych przyczyn autyzmu. Badanie FRAX nie zastąpi badania mikromacierzy lub testu DNA w kierunku konkretnych chorób metabolicznych lub setek innych zaburzeń w genach, które mogą wywołać objawy ze spektrum autyzmu. Z tego też powodu, jeśli badanie FRAX da nieprawidłowy wynik, konieczne jest wykonanie dalszych – o wiele szerszych badań.
Badanie FRAX – próbka, wyniki
Badanie FRAX wykonuje się na podstawie próbki krwi pobranej z żyły odłokciowej. Na wynik testu oczekuje się około 4 tygodnie. W dobrych laboratoriach genetycznych zestaw pobraniowy można zamówić (wraz z wizytą pielęgniarki) do domu lub zgłosić się na pobranie do jednej z autoryzowanych placówek medycznych. Poniżej przedstawiamy wskazania do wykonania badania FRAX.
Badanie FRAX – jakie są wskazania do jego wykonania?
Kiedy warto wykonać badanie FRAX?
Test jest wskazany u dzieci, u których zauważono:
• opóźniony rozwój intelektualny (regres mowy, zaburzenia integracji sensorycznej, brak kontaktu z otoczeniem),
• specyficzne zmiany w wyglądzie (wystająca żuchwa, zez, odstające uszy, pociągła twarz),
• zbyt duży (w porównaniu z normami) obwód głowy.
WAŻNE: Przed zaplanowaniem badania genetycznego dla dziecka w ramach NFZ, prosimy o kontakt telefoniczny w celu sprawdzenia dostępności, ponieważ limity na badania mogą być już wyczerpane.
Badania genetyczne FRAX – cena
Cena badania genetycznego FRAX nie powinna przekraczać 350 złotych. W tej cenie rodzice mogą liczyć na wykonanie badanie przesiewowego w kierunku ekspansji powtórzeń (CGG)n w genie FMR1. Badanie nie obejmuje innych analiz, takich jak np. identyfikacja mikrodelecji, lub mikroduplikacji lub analiza pod kątem wybranych chorób metabolicznych i innych zaburzeń genetycznych powodujących autyzm. Koszty badań genetycznych autyzmu można znacznie obniżyć, jeśli zamiast kilkunastu różnych osobnych badań wykonamy jeden duży pakiet w kierunku autyzmu.
FRAX badanie – cena może być niższa, jeśli wykonamy cały pakiet badań
Jeśli u dziecka zaobserwowano objawy ze spektrum autyzmu, a badanie FRAX nie wykaże żadnych nieprawidłowości, zaczyna się tzw. odyseja diagnostyczna. To sytuacja, w której nie znamy dokładnej przyczyny choroby i jej diagnoza może trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat. Wykonywane po kolei badania wiążą się z ogromnymi kosztami, ale i także straconym czasem oraz ogromnym uszczerbkiem na zdrowiu chorego (niewykryta choroba może siać spustoszenie w jego organizmie). Na szczęście można temu zapobiec, ponieważ obecnie istnieją nowoczesne badania genetyczne, które sprawdzają wiele możliwych przyczyn autyzmu, na podstawie jednej tylko pobranej próbki. Co wchodzi w skład takiego pakietu badań autyzmu u dzieci?
Rekomendowane przez specjalistów badania dla dzieci z objawami autyzmu to:
• badanie WES – najszersze i najdokładniejsze badanie genetyczne na rynku,
• badanie w kierunku mikrodelecji i mikroduplikacji (inaczej badanie mikromacierzy),
• badanie FRAX.
Jeszcze kilka lat temu wykonanie powyższych badań w jednym pakiecie byłoby niemożliwe. Dziś, zamiast wpadania w odyseję diagnostyczną i wykonywania kilkunastu różnorodnych badań można wykonać jeden rozbudowany test i w ten sposób skrócić znacznie postępowanie diagnostyczne oraz zadbać o zdrowie malucha.
Badanie FRAX w pakiecie badań z badaniem WES
W odróżnieniu od badania FRAX, badanie WES bada wiele różnych przyczyn autyzmu. Test analizuje wszystkie znane nam geny człowieka, które mogą prowadzić do rozwoju objawów ze spektrum autyzmu. Jest ich aż 23 000! Z pomocą badania WES można potwierdzić lub wykluczyć choroby metaboliczne, a także zidentyfikować zmiany w regionach kodujących genów, patogeniczne które były niewidoczne w innych, podstawowych badaniach genetycznych. Do wykonanej wcześniej analizy można wielokrotnie powracać, bez konieczności ponownego pobierania próbki. Dzięki temu, w przypadku odkrycia nowych mutacji w genach, które mogą przyczynić się do objawów ze spektrum autyzmu, można ponownie wykonać badanie genetyczne dziecka. Test WES daje informacje także o ryzyku innych chorób genetycznych, które są niezwiązane z autyzmem, np. wrodzonych niedoborach odpornościowych.
Niektóre laboratoria wykonują pakiet badań – FRAX + badanie eksomu WES + analiza mikromacierzy na podstawie jednej próbki krwi. Czas oczekiwania na wynik nie powinien przekraczać 10 tygodni. Warto poszukać laboratorium DNA, które w cenie pakietu oferuje również konsultację wyniku z genetykiem. To ogromna szansa, by podjąć zawczasu walkę z autyzmem u malucha!
Poznanie przyczyny objawów ze spektrum autyzmu jest kluczowe, by podjąć walkę z zaburzeniami rozwoju intelektualnego i emocjonalnego u dzieci. Dzięki wykryciu zawczasu przyczyny autyzmu w wielu przypadkach można wdrożyć odpowiednie działania terapeutyczne i wprowadzić leczenie, które zahamuje rozwój zaburzeń (tak może być jeżeli przyczyną jest np. choroba metaboliczna). Badania genetyczne takie jak badanie FRAX, badanie mikromacierzy czy badanie WES (najnowocześniejsze, najszersze i najdokładniejsze z dostępnych badań genetycznych) pozwalają zadbać o zdrowie malucha, a także oszacować ryzyko wystąpienia podobnych objawów u jego rodzeństwa. Nowoczesne testy genetyczne umożliwiają więc ochronę całej rodziny przed przykrymi konsekwencjami chorób wrodzonych.
Na rynku dostępne jest kilka rodzajów badania WES. Na wyróżnienie zasługuje badanie WES COMPLEX. Jest to innowacja na rynku badań genetycznych ponieważ w swoim zakresie łączy badanie WES o najszerszym możliwym zakresie oraz badanie biochemiczne. Badanie biochemiczne sprawdzające wybrane enzymy i biomarkery przeprowadzane jest jeżeli w genach zostaną wykryte mutacje odpowiedzialne za chorobę metaboliczną lub neurodegeneracyjną.
Zobacz też:
Badania immunologiczne u dzieci
Dziecko ciągle choruje — co robić?
Masz pytania odnośnie badań genetycznych?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.