Badania przesiewowe noworodków powtórne – warto wykonać jak najszybciej badanie genetyczne i rozwiać wątpliwości!
Badania przesiewowe noworodków refundowane przez Ministerstwo Zdrowia sprawdzają zdrowie nowo narodzonego malucha pod kątem 29 chorób genetycznych. Czasem jednak zdarza się, że testy przesiewowe dadzą nieprawidłowy wynik i konieczne są badania przesiewowe noworodków powtórne. Nieprawidłowy wynik badań przesiewowych nie powinien stanowić powodu do paniki, zdrowie malucha można jeszcze uratować. Postawiona zawczasu prawidłowa diagnoza da dziecku szanse na normalny rozwój, mimo zapisanej w genach choroby.
Badania przesiewowe noworodków powtórne – wszystko, co warto wiedzieć:
- Czym są badania przesiewowe noworodków? Wynik niejednoznaczny powinien skłonić do wykonania badań genetycznych
- Badania przesiewowe noworodków powtórne – co robić, gdy otrzymaliśmy na nie skierowanie
- Badania przesiewowe noworodków – wynik niejednoznaczny – jakie badania genetyczne warto wykonać?
- Nieprawidłowy wynik badań przesiewowych – co robić? Badanie całego egzomu, czyli test WES
Czym są badania przesiewowe noworodków? Wynik niejednoznaczny powinien skłonić do wykonania badań genetycznych
Badania przesiewowe noworodków to program badań refundowany przez Ministerstwo Zdrowia, stworzony w celu ochrony zdrowia dzieci urodzonych na terenie Polski. Refundowane badania biochemiczne sprawdzają, jak duże jest ryzyko, że dziecko zachoruje na jedną z 29 uwarunkowanych genetycznie chorób wrodzonych. Jeśli rodzice otrzymali nieprawidłowy wynik badań przesiewowych, to jednak nie świadczy o tym, że dziecko na pewno jest chore. Niejednoznaczny lub nieprawidłowy wynik badań przesiewowych wymaga bowiem dodatkowego potwierdzenia i dalszych badań.
Choroby genetyczne to choroby, które są zapisane w naszych genach. Prędzej czy później takie zaburzenie się rozwinie, chyba że zostanie ono wykryte na bardzo wczesnym etapie i lekarz wdroży odpowiednie, ukierunkowane leczenie. Niestety diagnoza uwarunkowanych genetycznie zaburzeń, bez wykonania badań genetycznych u dziecka nie jest łatwa, ze względu na to, że często rozwijają się one w ukryciu.
Choroby genetyczne mogą nie dawać żadnych objawów w ciąży, ani nawet po urodzeniu dziecka. Często ujawniają się one dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach życia, gdy jest już za późno na zatrzymanie postępu choroby. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe noworodków, a także, jeśli rodzice otrzymali nieprawidłowy wynik badań przesiewowych, dalsza diagnostyka, najlepiej w oparciu o badania genetyczne noworodka. Dzięki nim możliwe jest wykrycie źródła choroby wrodzonej, czyli wadliwych genów, na bardzo wczesnym etapie życia. Wynik badania genetycznego pozwoli lekarzowi postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć leczenie, które uratuje zdrowie i rozwój malucha.
Badania przesiewowe noworodków powtórne – co robić, gdy otrzymaliśmy na nie skierowanie?
W sytuacji, gdy badania przesiewowe noworodków dały wynik niejednoznaczny, rodzice mogą otrzymać skierowanie na badania przesiewowe noworodków powtórne. Wtedy należy podesłać ponownie próbkę do analizy (kropla krwi ze stópki dziecka). Wielu rodziców, którzy otrzymali skierowanie na badania przesiewowe do powtórki woli jednak wykonać płatne genetyczne badania dziecka. I słusznie! Refundowane przez Państwo badania mają niewielki zakres badanych chorób i są one w stanie przeanalizować jedynie biochemiczne wskaźniki świadczące o danej chorobie wrodzonej. Nie badają one źródła problemów, czyli wadliwych zmian w genach, które doprowadziły do wystąpienia zaburzeń!
O ile ludzkie geny i DNA są niezmienne, o tyle na poziom substancji chemicznych w organizmie wpływa wiele różnych czynników. Z tego też powodu biochemiczne badania przesiewowe mogą czasem dawać niejednoznaczny wynik. Tymczasem wykonanie badań genetycznych, których czułość wynosi powyżej 99%, a wynik jest pewny, jednoznaczny i ważny na całe życie, może rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jeśli wynik badania DNA wykluczy chorobę, rodzice odzyskują spokój o zdrowie malucha. Jeśli natomiast choroba zostanie potwierdzona, to wcale nie jest wyrok dla dziecka – dzięki poprawnej diagnozie będzie można szybko wprowadzić leczenie, które uratuje jego dalszy rozwój. Jeśli rodzice otrzymali skierowanie na badania przesiewowe noworodków do powtórki, warto więc wykonać badania genetyczne, które analizują bezpośrednie źródło choroby wrodzonej, czyli zmiany w genach.
Badania przesiewowe noworodków – wynik niejednoznaczny – jakie badania genetyczne warto wykonać?
Jakie badania genetyczne warto wykonać, gdy badania przesiewowe noworodków dały wynik niejednoznaczny lub rodzice otrzymali nieprawidłowy wynik badań przesiewowych? Należą do nich np. panele NGS oraz badanie WES.
Nieprawidłowy wynik badań przesiewowych – co robić? Analiza genów związanych z podejrzewanym schorzeniem
Panele NGS to badania genetyczne, które zleca się w kierunku konkretnego, podejrzewanego schorzenia. Nie badają one zmian w genach innych niż te, które są związane z daną chorobą genetyczną. Mały panel NGS analizuje za jednym razem do 9 różnych genów związanych z podejrzewaną u malucha chorobą, natomiast duży panel NGS to badanie DNA, które pozwala na analizę za jednym razem nawet setek genów odpowiedzialnych za zaburzenia. Dzięki technologii NGS sprawdzane są wszystkie możliwe zmiany w badanych genach, ich wynik jest najdokładniejszy.
Nieprawidłowy wynik badań przesiewowych – co robić? Badanie całego egzomu, czyli test WES
Nieprawidłowy wynik badań przesiewowych stanowi jedno ze wskazań, by wykonać badanie genetyczne. Nie zawsze jednak panele NGS wystarczą do tego, by poprawnie zdiagnozować u dziecka chorobę genetyczną. Jeśli objawy są niejednoznaczne lub choroba wynika z nieprawidłowości w wielu różnych genach, by poznać przyczyny zaburzeń i zamknąć proces diagnostyczny, konieczna jest jeszcze szersza analiza DNA.
Na szczęście na rynku są już dostępne nowoczesne badania genetyczna noworodków, które sprawdzają za jednym razem wszystkie znane geny człowieka, w liczbie około 23 000. To badania eksomu WES.
Test WES potrafi wykryć choroby metaboliczne, nietolerancje pokarmowe, wrodzone niedobory odporności oraz wiele innych uwarunkowanych genetycznie chorób. Dzięki badaniu WES można poznać genetyczne przyczyny padaczki genetycznej, a także objawów autyzmu lub objawów zespołu Aspergera.
Test WES pozwala
- potwierdzić lub wykluczyć nieprawidłowy wynik badań przesiewowych noworodka,
- sprawdzić nosicielstwo chorób wrodzonych i oszacować, jak duże jest ryzyko, że dana nieprawidłowość zostanie przekazana dalej,
- sprawdzić wszystkie geny związanych z podejrzewaną chorobą wrodzoną,
- sprawdzić inne geny, a nie tylko te, które są związane z podejrzewaną chorobą wrodzoną,
- uchronić dziecko przed rozwojem innych niż podejrzewana chorób wrodzonych, a także ich powikłaniami,
- wyjaśnić, dlaczego badania przesiewowe noworodków dały wynik niejednoznaczny.
To najszersze możliwe do wykonania badanie genetyczne, którego wynik może zwiększyć szanse malucha na normalne życie, nawet jeśli dziecko urodziło się z chorobą zapisaną w genach.
Wśród badań WES można wyróżnić różne rodzaje. Na uwagę zasługuje badanie WES COMPLEX. Jest to innowacja na rynku badań genetycznych, ponieważ łączy w sobie najszersze badanie WES sprawdzające wszystkie części genów, jak także badanie biochemiczne.
Zobacz też:
Badania immunologiczne dzieci
Badania genetyczne padaczka
Masz pytania odnośnie badań genetycznych dla dzieci?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.