Badania przesiewowe noworodka – co warto o nich wiedzieć?
W pierwszych dniach po urodzeniu dziecko przechodzi cały szereg testów przesiewowych. Można je zrealizować bezpłatnie na terenie całej Polski (koszty pokrywa Ministerstwo Zdrowia). Badania przesiewowe noworodka służą głównie profilaktyce. Pozwalają na wczesne wykrycie poważnych wad wrodzonych u dziecka, w tym mukowiscydozy, fenyloketonurii czy niedosłuchu.
Czym są prowadzone od 1994 roku badania przesiewowe noworodka? Jakie choroby obejmują i co dają z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej?
Badania przesiewowe noworodka – dlaczego są tak ważne?
W Programie przesiewowych badań noworodków uwzględniono takie choroby, które bezpośrednio po narodzinach nie dają jeszcze objawów. Nieleczone na wczesnym etapie mogą być jednak przyczyną poważnych zaburzeń rozwoju, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w najgorszym wypadku nawet śmierci dziecka. Program stworzony przez Ministerstwo Zdrowia ma temu przeciwdziałać – właśnie poprzez wczesne wykrycie choroby, a potem odpowiednio ukierunkowane leczenie dziecka. Dzięki temu można ocalić życie choremu noworodkowi albo zapewnić mu większy komfort. A jak właściwie wyglądają badania przesiewowe noworodka?
W 3 dobie po porodzie z pięty dziecka pobiera się kroplę krwi, która trafia na specjalną bibułkę. Tak pobraną próbkę przekazuje się następnie laboratorium, które dokładnie ją bada.
Badania przesiewowe noworodka – program uwzględnia 27 chorób
Jedną z nich jest mukowiscydoza — choroba uwarunkowana genetycznie, poważnie uszkadzająca układ oddechowy, pokarmowy i rozrodczy (a dokładnie narządy w obrębie tych układów, które posiadają gruczoły śluzowe). Do wystąpienia mukowiscydozy dochodzi na skutek mutacji w genie CFTR, przez którą organizm dziecka wytwarza duże ilości gęstego, lepkiego śluzu. Zbiera się on w poszczególnych narządach, zapychając m.in. kanaliki płucne, nasieniowody i przewody trzustkowe. Chore dziecko bez przerwy kaszle, a przewlekłe stany zapalne układu oddechowego są przyczyną częstych hospitalizacji. Jakość życia dziecka można polepszyć tylko dzięki wczesnej diagnostyce i właściwej terapii. Badania przesiewowe noworodka bardzo w tym pomagają.
Ten artykuł może Cię zaciekawić: Mukowiscydoza – najczęściej występująca choroba genetyczna
Badania przesiewowe noworodka – fenyloketonuria kolejną chorobą uwzględnioną w programie
Fenyloketonuria jest dziedziczną, wrodzoną wadą metabolizmu. Polega na zaburzeniach przemiany fenyloalaniny w organizmie. Substancja ta kumuluje się w tkankach, prowadząc do zaburzeń neurologicznych, w postaci niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej, napadów drgawek oraz nieprawidłowego napięcia mięśni. Dość charakterystyczne dla fenyloketonurii są też wysypki i tzw. „mysi” zapach potu. Postęp choroby można zahamować stosując u dziecka odpowiednią dietę – ograniczającą spożycie fenyloalaniny, której źródłem jest głównie mleko i przetwory mleczne. W przypadku fenyloketonurii najważniejsze jest wczesne postawienie diagnozy. Badania przesiewowe noworodka dają taką możliwość.
Dowiedz się więcej: Fenyloketonuria – czym jest ta dziedziczna choroba genetyczna?
Badania przesiewowe noworodka – dzięki nim możemy wykryć również wady słuchu
Dzięki Jurkowi Owsiakowi i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy od 2002 roku w ramach programu badań przesiewowych noworodki badane są kierunku wrodzonych wad słuchu. Tym sposobem lekarz jest w stanie niemal bezpośrednio po porodzie ustalić, czy dziecko słyszy dobrze, czy też nie. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, maluch trafia do poradni audiologicznej, w której poddawane jest dalszym badaniom.
Program badań przesiewowych noworodków obejmuje oczywiście jeszcze inne schorzenia: m.in.: chorobę syropu klonowego, tyrozynemię, cytrulinemię czy wrodzony przerost nadnerczy. Większość łączy jedna wspólna cecha: są niewidoczne zaraz po urodzeniu. Niestety fakt, że jakiejś choroby nie widać na pierwszy rzut oka, nie oznacza, że nie wyrządza ona krzywdy dziecku. Zbyt późne zdiagnozowanie choroby genetycznej, zwłaszcza choroby metabolicznej, może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Na ratunek przychodzą jednak badania przesiewowe noworodka.
Podobny artykuł: Moje dziecko nie słyszy – gdzie szukać przyczyny?
Badania przesiewowe noworodka – rodzice mogą też przebadać dziecko na własną rękę
Sięgając po badania genetyczne dla dzieci, wykonywane przez prywatne laboratoria. W Polsce są już placówki oferujące nowoczesne i bardzo kompleksowe badania genetyczne dla dzieci. Służą one do wykrywania rzadkich wad wrodzonych, jednak zakres analizowanych zaburzeń jest w nich 3 razy większy, niż w ministerialnej „przewiewówce” . Dziecko zostaje więc dużo dokładniej przebadane.
Jeśli chodzi o badania przesiewowe noworodka, rodzic ma więc dwie opcje do wyboru. Może przebadać dziecko bezpłatnie pod kątem 27 chorób w ramach programu badań przesiewowych noworodków lub zrobić dokładniejsze badania, ale płacąc za nie z własnej kieszeni.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie badań przesiewowych noworodka? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl