Badania na padaczkę – jak poznać przyczynę ataków padaczki u dziecka?
Padaczka należy do najczęstszych zaburzeń neurologicznych, jakie mogą występować u dzieci. Wśród przyczyn ataków padaczki wyróżniamy między innymi komplikacje w ciąży oraz okołoporodowe uszkodzenia układu nerwowego. U aż 40–60% przypadków za wystąpienie padaczki mogą odpowiadać zmiany w genach [1]. Jakie badania na padaczkę wykonać u dziecka, by poznać przyczynę tego zaburzenia?
Badania na padaczkę – najważniejsze informacje:
- Badania na padaczkę – padaczka i jej genetyczne podłoże
- Padaczka – badania pokazują, że może za nią stać choroba metaboliczna
- Padaczka – jakie badania pozwolą ją rozpoznać?
- Padaczka – jakie badania wykonać, by poznać jej genetyczne przyczyny?
- Padaczka – badania paneli padaczkowych
- Padaczka – badanie WES
- Padaczka – badania genetyczne są wskazane, gdy lekarz nie potrafi określić rodzaju padaczki
Badania na padaczkę – padaczka i jej genetyczne podłoże
Co spowodowało, że u dziecka pojawia się padaczka? Badania wskazują, że za atakami padaczki mogą stać między innymi:
- choroby genetyczne dziedziczone po rodzicach,
- niedziedziczne mutacje w genach,
- wrodzone, uwarunkowane genetycznie choroby metaboliczne.
Padaczka może więc wystąpić zarówno u dziecka, które odziedziczyło gen padaczki po rodzicach, jak i u malucha, u którego w rodzinie nie było przypadków choroby, ale w jego genach pojawiła się samoistnie mutacja w genach wywołująca chorobę (np. mutacja wywołująca zespół Dravet). Ponieważ objawy w postaci ataków padaczki może dawać także wiele chorób metabolicznych, badania na padaczkę często zaczyna się od identyfikowania zaburzeń związanych z metabolizmem.
Padaczka – badania pokazują, że może za nią stać choroba metaboliczna
Choroby metaboliczne to uwarunkowane genetycznie zaburzenia, które polegają na tym, że organizm nie potrafi przetwarzać niektórych substancji dostarczanych z pokarmem. W efekcie, w komórkach gromadzone są szkodliwe, nieprzetworzone toksyny, których zbyt duża ilość może prowadzić do poważnych uszkodzeń na poziomie komórkowym.
Objawy zaburzeń metabolizmu mogą być bardzo trudne do uchwycenia. Rzadko widać je od razu. Najczęściej dziecko z chorobą metaboliczną rodzi się zupełnie zdrowe, a dopiero po czasie, gdy w jego organizmie dojdzie do nagromadzenia toksyn, widać u niego niepokojące objawy.
Nieleczona, choroba metaboliczna może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów (w tym mózgu oraz układu nerwowego), zaburzać rozwój intelektualny oraz dawać takie objawy jak objawy ze spektrum autyzmu lub ataki padaczki. Jakie badania wykonać u malucha, u którego zaobserwowano ataki padaczki? Podpowiadamy poniżej!
Padaczka – jakie badania pozwolą ją rozpoznać?
Gdy szczegółowy wywiad lekarski wskazał, że dziecko ma ataki padaczki, pierwszym badaniem, jakie się u niego wykonuje, jest badanie EEG. Niestety nawet u 50% pacjentów z padaczką zapis EEG może nie wskazać żadnych nieprawidłowości [1]. Z tego też powodu należy wykonać więcej badań, w tym między innymi rezonans magnetyczny oraz badanie tomograficzne głowy. Ponieważ większość padaczek ma podłoże genetyczne, w diagnostyce padaczki kluczową rolę odgrywają genetyczne badania na padaczkę.
Padaczka – jakie badania wykonać, by poznać jej genetyczne przyczyny?
Padaczka – jakie badania pozwalają zidentyfikować konkretne geny odpowiedzialne za padaczkę? Najszybszą diagnozę padaczki umożliwiają nowoczesne badania genetyczne NGS, korzystające z technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji. To badania, które mogą analizować wiele różnych genów i wykryć mutacje w genach (nawet te bardzo rzadkie), które mogą być potencjalnie odpowiedzialne za ataki padaczki.
Wiedza o genetycznych przyczynach padaczki jest kluczowa, by lekarz mógł zaproponować odpowiednie leczenie. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie przykrych objawów, a także oszacowanie ryzyka wystąpienia padaczki u rodzeństwa chorego. Możliwe jest także przewidzenie, jak wysokie jest ryzyko, że ataki padaczki będą występować w przyszłości u jego dzieci. Do genetycznych badań na padaczkę, które dają szansę na prawidłową diagnozę padaczki, i co za tym idzie, skuteczną terapię leczniczą należą tzw. panele padaczkowe oraz badanie WES.
Padaczka – badania paneli padaczkowych
Badania na padaczkę w postaci paneli padaczkowych powinny sprawdzać ponad 100 genów związanych z padaczką. Jest ono wykorzystywane między innymi w diagnostyce stwardnienia guzowatego oraz zespołu Dravet – chorób, które są uznawane za możliwe genetyczne przyczyny padaczki.
Badanie na padaczkę panelowe korzysta z metody Sekwencjonowania Nowej Generacji, dzięki czemu za jednym razem są sprawdzane wszystkie patogenne i prawdopodobnie patogenne mutacje odpowiedzialne za rozwój objawów padaczki. Dobre laboratoria genetyczne oferują w cenie takiego badania na padaczkę także konsultację wyniku z genetykiem.
Padaczka – badanie WES
Test WES to najlepsze genetyczne badania na padaczkę. Badanie WES sprawdza wszystkie znane geny człowieka (jest ich około 23 000) i jest w stanie zidentyfikować zmiany w regionach kodujących genów, których nie pokazują inne podstawowe badania genetyczne.
Badania na padaczkę w ramach testu WES mogą wykryć genetyczne przyczyny padaczki takie jak zespół Dravet, stwardnienie rozsiane czy zespół Retta, a także zidentyfikować kilkaset chorób metabolicznych, które dają objawy w postaci ataków padaczki. Badanie WES umożliwia postawienie szybkiej diagnozy oraz wprowadzenie ukierunkowanego leczenia, bez narażania pacjenta na dobieranie terapii metodą prób i błędów. Po wykonaniu badania na padaczkę WES nie ma potrzeby, by wykonywać dodatkowe testy genetyczne – to pojedyncze badanie w wielu przypadkach kończy genetyczną diagnostykę padaczki!
Padaczka – badania genetyczne są wskazane, gdy lekarz nie potrafi określić rodzaju padaczki
Wyżej wymienione genetyczne badania padaczki są w szczególności wskazane wtedy, gdy lekarz nie jest w stanie przyporządkować padaczki do żadnego z klasycznych zespołów, wykluczył również urazy głowy i układu nerwowego.
Warto wykonać genetyczne badania na padaczkę także wtedy, gdy:
- napady padaczki postępują,
- napadom padaczki towarzyszą inne objawy neurologiczne,
- u dziecka zdiagnozowano uszkodzenia narządów,
- w rodzinie dziecka występowały genetyczne choroby metaboliczne.
Masz pytania odnośnie badań na padaczkę?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Steinborn, Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej: padaczka wieku rozwojowego i mózgowe porażenie dziecięce – możliwości diagnostyczne i lecznicze, Family Medicine & Primary Care Review 2008, 10, 1: 107–115.