Badania genetyczne w ciąży — które warto wykonać?
Badania genetyczne w ciąży mogą zwiększyć szanse na powodzenie ciąży, pozwalają uniknąć komplikacji i problemów związanych z poczęciem, a także zadbać o zdrowie dziecka. Które badania genetyczne w ciąży dla matki i dziecka warto wykonać?
Badania genetyczne w ciąży dla mamy
Badania genetyczne w ciąży, które są zalecane dla przyszłej mamy, to:
- Badanie w kierunku celiakii — nieleczona celiakia (trwała nietolerancja glutenu) może wpłynąć na problemy z płodnością, doprowadzić do groźnych niedoborów substancji odżywczych, a także wywołać komplikacje w ciąży (nawet poronienie), dlatego jeśli zauważamy u siebie objawy celiakii (bóle brzucha, przewlekłe biegunki, uczucie zmęczenia, zmiany skórne), warto wykonać badanie na obecność genów DQ2.2, DQ2.5 oraz DQ8. To badanie genetyczne jako jedyne może w pełni wykluczyć celiakię, natomiast w przypadku wykrycia tych genów, wykonuje się dodatkowo badania serologiczne.
- Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR — badanie dostarcza cennych wskazówek na temat przyswajania kwasu foliowego. Wynik testu w połączeniu z badaniami poziomu kwasu foliowego, homocysteiny i witaminy B12, pozwala lekarzowi dobrać właściwą formę, a także dawkowanie kwasu foliowego, tak, by dziecko zdrowo się rozwijało.
- Test na trombofilię wrodzoną – trombofilia wrodzona to genetycznie uwarunkowana skłonność do nadkrzepliwości krwi. Choroba może powodować poważne komplikacje w ciąży, a także przyczynić się do poronienia. Badanie to jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, gdy w poprzednich ciążach doszło do poronienia lub u dziecka wystąpiły wady cewy nerwowej, zalecają je także kliniki, w których leczona jest niepłodność.
Badania genetyczne w ciąży – badania płodu
Badania genetyczne w ciąży pozwalają przebadać zdrowie dziecka jeszcze przed narodzinami. Dzięki nim można wykluczyć lub wykryć takie choroby genetyczne jak np. zespół Downa. Najczęściej badania prenatalne nie wykrywają nieprawidłowości i rodzice zyskują spokój, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak wykryją chorobą, wówczas możliwe jest przygotowanie schematu leczenia (czasami możliwe jest one jeszcze w łonie matki), a jeśli leczenie nie jest możliwe, to rodzice mają czas na przygotowanie się do narodzin i np. edukację na temat choroby czy zorganizowanie bardziej wymagającej opieki.
W celu wykrycia chorób u dziecka wykonuje się w pierwszej kolejności badania prenatalne przesiewowe, których pozytywny wynik wskazuje na potrzebę wykonania kolejnych badań — diagnostycznych. Badania genetyczne płodu to:
- Badania wolnego płodowego DNA – testy takie jak test NIFTY pro, to badania analizujące płodowe DNA (cffDNA), czyli materiał genetyczny nienarodzonego jeszcze dziecka. Są to badania przesiewowe o wysokiej czułości (ponad 99%) wykonywane na podstawie próbki krwi pobranej od matki, z której izoluje się DNA dziecka (przenika ono do krwiobiegu matki przez łożysko). Pozwalają zbadać dziecko pod kątem wielu chorób — test NIFTY pro analizuje ich 94.
- Badanie kariotypu – jest to badanie diagnostyczne, wykonywane na podstawie próbek krwi pobranych bezpośrednio z otoczenia płodu (np. amniopunkcja, biopsja kosmówki). Wykonuje się je w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby, gdy badania przesiewowe wskażą na jej podwyższone ryzyko.
Wśród badań przesiewowych wykonuje się nie tylko testy genetyczne, są dostępne badania biochemiczne i bardzo istotne są także badania USG. W powyższym opisie skupiliśmy się na badaniach genetycznych, natomiast zachęcamy do lektury artykułu opisującego szerzej badania przesiewowe: badaniaprenatalne.pl/nieinwazyjne-badania-prenatalne-przesiewowe/
Badania genetyczne w ciąży – test na ustalenie ojcostwa
Badania genetyczne w ciąży mogą posłużyć także do ustalenia ojcostwa. Taki test w kierunku pokrewieństwa dwóch osób można wykonać już po 8. tygodniu ciąży. Do badania pobiera się wtedy krew matki (w której obecne jest DNA płodu) i wymazy z policzka od ojca. Nieco później można wykonać badanie ojcostwa w ciąży na podstawie dowolnych próbek od ojca (np. używana maszynka do golenia) i płynu owodniowego pobranego w czasie amniopunkcji.
Źródła:
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.
Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com