Badania genetyczne — pomocne nie tylko w medycynie
Badania genetyczne potrafią ustalić, czy w naszym DNA nie ma mutacji odpowiedzialnych za wystąpienie poważnej choroby. Za ich pomocą możemy też ocenić same predyspozycje do zachorowania na określone schorzenie. Warto jednak mieć świadomość, że z dobrodziejstw genetyki korzysta nie tylko medycyna.
Badania DNA sprawdzają się bowiem w wielu aspektach naszego życia, np. w kryminalistyce, rolnictwie czy przy badaniach na ustalanie biologicznego ojcostwa. Przyjrzyjmy się bliżej ostatniemu z wymienionych zastosowań – tak popularnym dziś testom na ojcostwo.
Badania genetyczne na ojcostwo – wystarczy porównać DNA ojca z DNA dziecka
Tak! Poprzez porównanie materiału genetycznego potencjalnego ojca z materiałem genetycznym dziecka można pewnie potwierdzić lub wykluczyć istnienie pokrewieństwa między nimi. DNA dziecka składa się bowiem z genów w połowie odziedziczonych po matce, a w połowie po ojcu. Co więcej, materiał genetyczny jest taki sam bez względu na wiek badanej osoby. Dlatego test na ojcostwo można przeprowadzić w dowolnym momencie życia – obecnie dostępne są nawet testy na ojcostwo w czasie ciąży.
Badania genetyczne na ojcostwo – badania o zadziwiająco wysokiej skuteczności
Za jego pomocą można potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem wyższym niż 99, 9999% lub wykluczyć na 100%.
O pewności wyniku ostatecznie decyduje jednak liczba badanych markerów genetycznych, czyli innymi słowy liczba miejsc na DNA, jakie podawane są analizie. Maksymalnie może być ich 34 (jest to najszersze badanie ojcostwa dostępne obecnie na rynku). Są i takie laboratoria, które wydają wyniki, po przeanalizowaniu 16 markerów, jednak istnieje wtedy ryzyko potwierdzenia ojcostwa z niższym prawdopodobieństwem.
Badania genetyczne na ojcostwo – popularne, bo wygodne i łatwe w realizacji
Badania genetyczne na ojcostwo cieszą się rosnącą popularnością nie tylko ze względu na swoją zaskakująco wysoką skuteczność, ale również ze względu na to, że są łatwo dostępne i proste w realizacji. Żeby zrobić takie badanie wystarczy wymaz z policzka, pobrany na patyczek przypominający ten do czyszczenia uszu, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa lub dziecięcy smoczek.
Wszystkie te przedmioty (jak i wiele innych) są potencjalnym nośnikiem ludzkiego DNA i można z nich wykonać pewny test na ojcostwo. Przygotowanie próbek do badania zajmuje dosłownie chwilę i można to zrobić w warunkach domowych, za to informacja, której potem takie badanie dostarcza służy nam przez resztę życia.
Badania genetyczne – czy moglibyśmy się bez nich obejść?
Na pewno byłoby nam bez nich bardzo ciężko. Dzięki badaniom genetycznym możemy dziś diagnozować poważne wady wrodzone (np. zespół Downa) i to nawet u jeszcze nienarodzonych dzieci. Za ich pomocą możemy też określać predyspozycje do nowotworów czy nietolerancji pokarmowych, takich jak np. celiakia. Badania genetyczne często wykorzystywane są również w kryminalistyce do namierzania sprawców różnego typu przestępstw, poszukiwania zagonionych osób, czy identyfikacji ofiar wypadków. Z badań genetycznych mogą wreszcie korzystać mężczyźni, którzy z jakiegoś powodu wątpią w swoje ojcostwo i chcą się od tych wątpliwości uwolnić.
Tekst powstał we współpracy z serwisem testynaojcostwo.pl, www.testynaojcostwo.pl