Badania genetyczne a rozwój nowoczesnej medycyny
Badania genetyczne to coraz bardziej innowacyjne narzędzia. Odgrywają one dużą rolę w nowoczesnej medycynie. Dzięki nim wykryć możemy wiele różnych schorzeń, a w wielu przypadkach także wdrożyć bardziej skuteczne leczenie. Przeczytaj, jak dokładnie badania genetyczne przyczyniają się do rozwoju nowoczesnej medycyny!
Spis treści:
- Badania genetyczne w medycynie — zastosowanie
- Badania genetyczne a rozwój nowoczesnej medycyny — diagnostyka
- Badania genetyczne a rozwój nowoczesnej medycyny — profilaktyka
- Badania genetyczne a rozwój nowoczesnej medycyny — leczenie
Badania genetyczne w medycynie — zastosowanie
Badania genetyczne zaczęły odgrywać ogromną rolę w nowoczesnej medycynie 25 kwietnia 2003 roku. Właśnie wtedy przedstawiono wyniki badań nad zapisem ludzkiego genomu. Był to przełomowy moment. Pozwala to odczytywać ludzkie DNA, co może nam dużo powiedzieć o predyspozycjach zdrowotnych.
Badania genetyczne używane są w diagnostyce wielu schorzeń. Dzięki nim możliwe jest nawet wykrycie chorób, które nie zaczęły się jeszcze objawiać. Pozwalają one także na lepsze ukierunkowanie leczenia, dzięki czemu pacjent dużo szybciej wróci do zdrowia.
Badania genetyczne a rozwój nowoczesnej medycyny — diagnostyka
Wiele chorób ma podłoże genetyczne. Często są to schorzenia rzadkie, które nie są najłatwiejsze do zdiagnozowania. Postawienie diagnozy mogą ułatwić badania genetyczne. Wykrycie mutacji w genach jednoznacznie można bowiem powiązać z daną chorobą.
Badania genetyczne są przydatne w diagnostyce takich chorób, jak padaczka, mukowiscydoza czy choroby metaboliczne. Mogą one zostać wykorzystane także w procesie diagnostycznym zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Badania genetyczne a rozwój nowoczesnej medycyny — profilaktyka
Badania genetyczne to także narzędzie profilaktyczne. Dzięki nim wykryć możemy choroby, które jeszcze nie zaczęły się objawiać. Pozwoli nam to wykryć chorobę na wczesnym etapie i zatrzymać jej rozwój, zanim będzie miała poważne konsekwencje.
Nie każde badanie genetyczne nada się do profilaktyki. Nieprawidłowości w genach mogą znajdować się w różnych częściach materiału genetycznego. Najlepiej więc wybrać badanie kompleksowe, takie jak test WES Profilaktyka.
Badania genetyczne a rozwój nowoczesnej medycyny — leczenie
Badania genetyczne pozwalają także na lepsze ukierunkowanie leczenia. Dzięki nim można dobrać pacjentowi lepiej spersonalizowane leki, które przyniosą oczekiwany skutek. Stwarza to szansę na szybszy powrót do zdrowia.