Autyzm –test – jak wyglądają testy do badania osób z autyzmem?
Badania autyzmu u dzieci opierają się o testy do badania osób z autyzmem. Mogą one mieć bardzo różnorodną postać. Jedne z nich pomogą nam zdecydować, czy zaobserwowane u naszej pociechy objawy są niepokojące, inne, jak np. testy DNA, wskażą na bezpośrednią przyczynę autyzmu, czyli zmiany w genach, które przyczyniły się do wywołania autyzmu.
2. Autyzm –test i badania na autyzm wykonane przez specjalistów pomogą wykryć zawczasu zaburzenia
3. Objawy ze spektrum autyzmu – test DNA pozwoli poznać ich przyczynę!
4. Autyzm –test – oto najważniejsze genetyczne testy do badania osób z autyzmem
5. Autyzm testy do badania osób z autyzmem przesiewowe
Zauważyłeś u swojego dziecka objawy ze spektrum autyzmu? Test pozwoli Ci je wstępnie zinterpretować!
Testy do badania osób z autyzmem są odpowiednio wystandaryzowane, możemy je podzielić na badania przesiewowe, które służą do wstępnej oceny objawów autyzmu oraz badania przyczyn autyzmu, które wykorzystują najnowsze osiągnięcia i narzędzia medycyny. Te pierwsze pomogą zinterpretować niepokojące objawy, które rodzice zaobserwowali u swojej pociechy i prawidłowo zdiagnozować autyzm, te drugie – wykonane pod okiem specjalistów z zakresu nauk medycznych i biologicznych, mogą pomóc poznać dokładniej te zaburzenia, poznać ich przyczynę i wesprzeć rodziców w walce z nimi.
Autyzm –test i badania na autyzm wykonane przez specjalistów pomogą wykryć zawczasu zaburzenia
Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu opiera się o specjalne testy do badania osób z autyzmem. Testy te składają się z całego szeregu badań – biochemicznych, psychologicznych, obrazowych i genetycznych, których wyniki, w połączeniu z obszernym wywiadem lekarskim mogą potwierdzić lub wykluczyć u dziecka autyzm. Spośród nich, po zaobserwowaniu objawów ze spektrum autyzmu, jako pierwsze wykonuje się testy genetyczne. Badania DNA pozwalają bowiem wykryć przyczynę zaburzeń autystycznych i zawczasu zareagować.
Dlaczego to takie ważne? Objawy autyzmu mogą się uwidocznić nagle, przed ukończeniem trzeciego roku życia lub stopniowo w starszym wieku, gdy już jest za późno na to, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Im wcześniej wykryjemy zaburzenia u dziecka, tym większe szanse, że nieprawidłowościom w funkcjonowaniu jego układu nerwowego da się zapobiec i w pewnym sensie wyleczyć autyzm (objawom tak może być na przykład w przypadku chorób metabolicznych). Test DNA może pomóc wykryć chorobę, która przyczyniła się do wywołania zaburzeń i diametralnie zmienić postępowanie terapeutyczne!
Objawy ze spektrum autyzmu – test DNA pozwoli poznać ich przyczynę!
Jak poznać przyczynę autyzmu? Testy, które często wykonuje się, by poznać przyczynę zaburzeń autystycznych to testy DNA. U aż 30% przypadków dzieci z autyzmem zaburzenie to ma podłoże genetyczne. Do rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu przyczyniają się między innymi takie wady genetyczne jak zespół łamliwego chromosomu X lub mikrodelecje w obrazie kariotypu molekularnego.
Często zdarza się także, że autyzm współwystępuje z innymi chorobami, które mają podłoże genetyczne lub wynika z połączonego wpływu czynników środowiskowych i genetycznych. Ich rozpoznanie pozwala na wdrożenie odpowiedniej, skutecznej terapii i zatrzymanie postępu choroby, a nawet wycofanie jej objawów. Z tego też powodu warto rozważyć wykonanie tego typu testów do badania osób z autyzmem.
Autyzm –test – oto najważniejsze genetyczne testy do badania osób z autyzmem
Najważniejsze genetyczne testy do badania osób z autyzmem to:
- badanie całoeksomowe (inaczej badanie WES, czyli z języka angielskiego: whole-exome sequencing). To bardzo szczegółowe badanie na autyzm. Test bada aż 23 000 genów i pozwala na wykrycie zmian, które mogły przyczynić się do wywołania zaburzeń autystycznych. Uzyskane w badaniu WES dane można wielokrotnie interpretować, w przyszłości. Test wzbogacony dodatkowo o badanie pojedynczych mutacji typu CNV może konkurować pod względem skuteczności z badaniem mikromacierzy.
- badanie FRAX – zespół łamliwego chromosomu X (inaczej zespół Martina-Bella lub zespół Frax) to uwarunkowana genetycznie choroba, która może prowadzić do upośledzenia funkcji umysłowych. Za zaburzenia autystyczne odpowiada mutacja w genie FMR1, którą można zidentyfikować, wykonując prosty test DNA.
- badanie mikromacierzy (inaczej badanie kariotypu molekularnego). To test DNA, który analizuje wszystkie chromosomy pod kątem zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji, które mogłyby wywołać autyzm. Test charakteryzuje bardzo wysoka rozdzielczość oraz czułość.
- panele na autyzm – badanie opiera się o analizę genów, które (zgodnie z danymi literaturowymi) mogą powodować objawy ze spektrum autyzmu. Podobnie jak badanie WES, pozwala ono na wykrycie zmian w wielu genach, jednak badanie eksomu WES, korzystające z bardziej nowoczesnych metod, jest dokładniejsze.
WAŻNE – badania genetyczne autyzmu pokazały, że około 5 – 10% pacjentów z autyzmem posiada pojedyncze mutacje typu CNV (tzw. polimorfizm liczby kopii). Mutacje te często nie są dziedziczone po rodzicach, tylko powstają de novo. Wybierając odpowiedni test na autyzm, warto zainteresować się więc, czy dane badanie obejmuje także analizę mutacji typu CNV. W przeciwnym razie prawdopodobnie będzie je trzeba uzupełnić dodatkowo o analizę badania mikromacierzy.
Autyzm testy do badania osób z autyzmem przesiewowe
Przesiewowe testy do badania osób z autyzmem są odpowiednio wystandaryzowane, mają one postać interaktywnych kwestionariuszy, które rodzice wypełniają pod opieką odpowiednio przeszkolonej osoby.
Do takich testów należą:
- badanie dla osób ze spektrum autyzmu – test ADOS‑2 – test ten jest wykorzystywany w badaniach naukowych oraz praktyce klinicznej, mogą go przeprowadzić jedynie odpowiednio wyszkolone osoby z wykształceniem medycznym lub psychologicznym. Protokół obserwacji został wydany przez amerykańskie stowarzyszenie — Western Psychological Services. Za pomocą testu na autyzm ADOS‑2 można diagnozować zaburzenia autystyczne u dzieci, których wiek nie przekracza 12 miesiąca życia. Ocenia on między innymi stopień nasilenia zachowań stereotypowych, chęć do wchodzenia w interakcję z otoczeniem i rówieśnikami oraz umiejętności komunikacyjne.
- Autyzm-test M‑CHAT‑R/F – test ten można pobrać ze strony polskiej Fundacji dla dzieci i dorosłych z autyzmem – SYNAPSIS. To badanie dla osób z autyzmem mogą wykonać rodzice malucha w wieku od 16 do 30 miesięcy. Po wypełnieniu formularza złożonego z 20 różnych pytań i metryczki, test wskazuje, jak wysokie jest ryzyko autyzmu oraz czy konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
- SACS‑R – to testy do badania osób z autyzmem, które może wypełnić jedynie specjalnie przeszkolona do tego osoba. Wykonuje się je u dzieci, które osiągnęły wiek powyżej 7 miesiąca życia. SACS‑R polega na obserwacji zachowań dziecka i bada jego zdolności komunikacyjne, a także chęć do wchodzenia w interakcję z najbliższym otoczeniem.
- STAT – inna nazwa tego testu to skriningowy test do badania osób z autyzmem. Test ten jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 24 do 36 miesięcy. Badanie zostało opracowane w oparciu o dane kliniczne i naukowe, dlatego też ma ono dużą wartość diagnostyczną.
Zobacz też:
Badania genetyczne noworodka
Badania profilaktyczne u dzieci
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.