Badania genetyczne płci
Badania genetyczne płci pozwalają na określenie płci u płodu, zanim pojawią się widoczne cechy. Badanie zwykle wykonywane jest podczas badań genetycznych prenatalnych, już od 10 tygodnia ciąży. Można wykonać je również po poronieniu, dzięki czemu możliwe jest otrzymanie aktu zgonu i urządzenie pogrzebu.
Kiedy zrobić badania genetyczne płci?
Ile kosztują badania genetyczne płci?
Gdzie zrobić badania genetyczne płci?
Po co robić badania genetyczne płci?
Kiedy zrobić badania genetyczne płci?
Badania genetyczne płci są możliwe do wykonania po 10 tygodniu ciąży, kiedy badanie USG jeszcze nie jest w stanie ukazać płci dziecka. Polecane jest również wykonanie analizy genetycznej po poronieniu — dzięki temu rodzice mogą otrzymać zasiłek pogrzebowy oraz część zasiłku macierzyńskiego. Podczas wykonywania badania genetycznego płci, sprawdza się czynniki genetyczne, które mogły odpowiadać za poronienie.
Ile kosztują badania genetyczne płci?
Koszt nieinwazyjnych badań genetycznych płodu to około 2000 do 3000 złotych. Badania inwazyjne płodu wiążą się z wydatkiem od 900 do 2000 złotych. W przypadku badań genetycznych płodu wykonywanych po poronieniu, należy liczyć się z wydatkiem oscylującym w granicy 400‑1700 złotych. Wiele zależy od zakresu wykonywanych badań oraz od metody analizy próbki, którą stosuje laboratorium.
Gdzie zrobić badania genetyczne płci?
Badania genetyczne płci wykonuje się w laboratoriach, które specjalizują się w analizach genetycznych. Tego typu placówki bez problemu znajdziemy w Internecie. Funkcjonują głównie w większych miastach, ponieważ badania tego typu wymagają odpowiedniego zaplecza do wykonywania analiz.
Po co robić badania genetyczne płci?
Badania genetyczne płci mogą dać odpowiedź na wiele pytań. Oczywiście wiążą się z zaspokojeniem ciekawości, jeśli wykonywane są na wczesnym etapie ciąży. Celem badań genetycznych jest jednak określenie, czy płód nie jest obciążony chorobami genetycznymi. W przypadku badań genetycznych płci po poronieniu, często ustalenie płci jest jedyną szansą dla rodziców, by zorganizowali pogrzeb i otrzymali akt zgonu dziecka. Badanie wykonywane jest wraz z analizą genetyczną, która pozwala ustalić przyczynę poronienia.