Badania genetyczne noworodków przyszłością leczenia.
Badania genetyczne noworodków stają się coraz popularniejsze wśród młodych rodziców. Profesjonalnie przeprowadzony test genetyczny zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia rozwijających się chorób w ciele noworodka. Cały proces trwa około tygodnia, a można dowiedzieć się czegoś, co może uratować dziecku życie!
Czy warto wykonać badania genetyczne noworodka?
Gdzie zrobić badania genetyczne noworodka?
Kiedy zrobić badania genetyczne noworodka?
Jakie badania genetyczne noworodka warto zrobić?
Czy warto wykonać badania genetyczne noworodka?
Badania genetyczne noworodka mają przede wszystkim tę zaletę, że są w stanie zdiagnozować choroby, zanim dojdą do stanu, w którym niewiele już można zrobić. Wczesne odkrycie schorzenia umożliwia szybką reakcję, która w wielu przypadkach jest kluczowa. Dzięki temu rodzice razem z lekarzami mogą ustalić najlepszą drogę leczenia. W sytuacji, gdy choroby nie da się wyleczyć, para ma czas, żeby zastanowić się, jak zająć się dzieckiem z wadą genetyczną.
Gdzie zrobić badania genetyczne noworodka?
Wszystkie czynności niezbędne do przeprowadzenia badania genetycznego noworodka możesz wykonać z własnego domu. Wystarczy próbka śliny Malucha, żeby laboratorium mogło wykonać wszystkie niezbędne testy. Istnieje też możliwość wykorzystania do badania kilku kropel krwi noworodka. Niektóre placówki medyczne wysyłają specjalistyczny sprzęt do pobrania materiału biologicznego.
Kiedy zrobić badania genetyczne noworodka?
Badania genetyczne noworodka w celach profilaktycznych warto zrobić zawsze. Natomiast szczególnie zaleca się je kobietom, które już wcześniej urodziły chore dziecko oraz jeśli w rodzinie były przypadki chorób genetycznych lub niektórych typów nowotworów. Z tego względu przed badaniem genetycznym warto zebrać informacje dotyczące rodziny zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Dzięki temu diagnoza będzie wykonana znacznie szybciej.
Jakie badania genetyczne noworodka warto zrobić?
W zależności od konkretnego przypadku zalecane badania mogą się różnić. Jednak w większości przypadków stosuje się za pomocą techniką sekwencjonowania DNA. W ten sposób ustala się, czy w danym chromosomie powstały jakieś mutacje, które wiążą się ze schorzeniami genetycznymi.