Przyjazne miejsca dla dzieci z autyzmem
Obecnie miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem stają się coraz bardziej popularne. Coraz częściej i więcej mówi się na temat charakterystycznych objawów autyzmu i dodatkowo o pomocy dla rodziców, którzy mają autystyczne dziecko. Warto wiedzieć, gdzie szczególnie zaleca się spędzenie czasu z dziećmi, które mają postawioną diagnozę autyzmu, tak aby wesprzeć ich w codziennym funkcjonowaniu.
- Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
- Sklep — autyzm
- Kawiarnia — autyzm
- Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
- Autyzm — badania
Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
W Polsce organizuje się wiele akcji, które są przeprowadzane z myślą o osobach autystycznych. Spośród wielu można przykładowo wskazać na:
- bezpłatne psychologiczne porady organizowane przez Fundację “Promitis”,
- Niezgrane dzieci — Fundacja „Żółty Latawiec” wykonała diagnozę pod kątem autyzmu oraz zespołu Aspergera, co zostało współfinansowane przez Urząd Miasta Siedlce,
- „Którędy do sztuki” — warsztaty dla rodzin z dziećmi organizowane cyklicznie w Muzeum Śląskim w Katowicach;
- rehabilitacyjne turnusy dla autystycznych dzieci oraz ich opiekunów organizowane przez Ośrodek Rehabilitacyjny Polanika,
- wolontariat na rzecz autyzmu, w którym każdy chętny może zgłosić się jako wolontariusz w Fundacji „SYNAPSIS”, a potem pomagać rodzinom z autystycznymi osobami.
Kwiecień jest nazywany “niebieskim miesiącem”. Dokładnie 2.04. wypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i w tym czasie organizuje się wiele wspierających inicjatyw dla autystycznych dzieci wraz z ich rodzinami. Wiele miast w Polsce organizuje akcje i konferencje, które są poświęcone głównie osobom zmagającym się z ASD.
Sklep — autyzm
Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem to m.in. sklepy. Komfort osób z autyzmem, jest uszanowany przede wszystkim przez sieć znanych sklepów Auchan — wprowadzono dla nich godziny ciszy. Dokładny termin organizowania tej kampanii jest zawsze umieszczany na informacyjnych plakatach w sklepie oraz na stronie internetowej. Podczas trwania godzin ciszy, klientów obsługują przeszkoleni pracownicy. Poza tym zostaje wyłączona muzyka i wszystkie komunikaty sklepowe oraz ekrany i telewizory. Godziny ciszy są wprowadzane również w niektórych galeriach handlowych. Obowiązują one w wybrane dni. W tym czasie przygasza się światło, wyłącza głośne komunikaty i ekrany.
Podobną akcję prowadzi IKEA. Celem takiej kampanii jest przede wszystkim poprawa komfortu nadwrażliwych sensorycznie konsumentów, czyli autystyków oraz epileptyków. Godziny ciszy są we wtorki w godzinach 15:00 — 17:00. Ponadto, wybrane sklepy IKEA specjalnie uruchamiają oznaczenie dla kas, które są przeznaczone dla osób z spektrum autyzmu.
Kawiarnia — autyzm
Kawiarnia — autyzm w tego typu miejscach jest także mile widziany. W przeprowadzanie akcji związanych z ASD zaangażowały się już liczne kawiarnie w Polsce. Przykładowo Klubokawiarnia “Życie jest fajne” jako pierwsza rozpoczęła działalność w Warszawie jako Integracyjny Klub Wsparcia dla Dorosłych Osób ze Spektrum Autyzmu. Ciekawe jest też to, iż w tym miejscu zatrudnia się również osoby z autyzmem.
Kolejnym miejscem, które bierze czynny udział w tej akcji jest kawiarnia Cafe Równik znajdująca się we Wrocławiu. To miejsce jest przyjazne nie tylko niepełnosprawnym osobom, ale też autystykom.
Miejsca przyjazne dzieciom z autyzmem w Polsce
Miejsc przyjaznych dzieciom z autyzmem w Polsce stale przybywa. Spośród szerokiej listy można wskazać m.in. na:
- biblioteki — Filia Integracyjna Książnicy Beskidzkiej;
- kawiarnie — Kawiarnia „Kafka” w Opolu,
- kina — Cinema City,
- muzea i instytucje kulturowe — Muzeum w Wilanowie, Teatr w Kielcach,
- świetlice — Świetlica Stowarzyszenia Ich Lepsze Jutro w Tarnowie.
Autyzm — badania
Podstawę zdiagnozowania autyzmu stanowią przede wszystkim badania lekarskie na autyzm. Do każdego pacjenta lekarz podchodzi indywidualnie, ponieważ każdy przypadek obejmuje inne wymagane badania, w tym: badanie krwi i moczu, badanie: neurologiczne, okulistyczne, laryngologiczne czy też dermatologiczne. Dodatkowo, testy psychologiczne są także wymagane, ponieważ dzięki nim można zaobserwować zachowanie danego dziecka w zależności od miejsca, w którym się ono znajduje — żłobek, dom itd. Na ich podstawie można ocenić, jak dziecko potrafi komunikować się z ludźmi znajdującym się wokół niego.
Kolejnymi niezwykle istotnymi rekomendowanymi badaniami, które pomogą postawić właściwą diagnozę względem autyzmu są przede wszystkim badania genetyczne, dlatego że nawet w 30% przypadków pozwalają one na poznanie konkretnej przyczyny występującego zaburzenia. Po zdiagnozowaniu jej, specjalista będzie chciał jeszcze sprawdzić, czy leży ona w genach.
Spośród genetycznych badań ukierunkowanych na autyzm można wskazać na:
- całoeksomowe badanie WES — jest to nie tylko najszersze, ale także najnowocześniejsze badanie genetyczne dla dzieci. Dzięki niemu można wykryć pojawiające się zmiany w genach, które mogą stanowić przyczynę zaburzenia autystycznego. Przed badaniem należy określić wszystkie zauważone objawy, które pojawiają się u danego dziecka. Na ich podstawie można dobrać właściwe geny oraz mutacje do analizy. Badanie WES obejmuje aż około 23 000 genów — to znacznie więcej w porównaniu do standardowego testu genetycznego.
- badanie WES PREMIUM stanowi jedno z najnowszych osiągnięć genetyki, ma ono znacznie rozszerzony zakres. Poza zmianami występującymi w eksonach, sprawdza ono jeszcze inne zmiany, które pojawiają się także mało jak dotąd poznanych intronach. Taka analiza odnosi się tylko dla zmian w intronach, w których działanie zostało poznane już przez naukę, jak również mogą one w realny sposób wpływać na stawianą diagnozę genetyczną u pacjenta. Niezwykle istotne jest w tym badaniu to, że nie analizuje się tych informacji, w których nie do końca cokolwiek wiadomo, dlatego że mogą one wprowadzać w błąd i wpływać na utratę czasu stawianej diagnozie. Dzięki badaniu WES Premium w wielu przypadkach można w szybkim czasie odkryć konkretną przyczynę problemu zdrowotnego, a potem na tej podstawie wprowadzić odpowiednie leczenie. Poza tym, każda zmiana, która zostanie wykryta w danym genie jest sprawdzana aż ponad 100 razy, aby móc otrzymać jak największą pewność wyniku.
- badanie WES COMPLEX — jest to najnowocześniejsze badanie genetyczne, które jest dostępne na rynku. Podczas jednej analizy badanie to łączy w sobie zakres najszerszego możliwego badania WES (w którym sprawdzane są zarówno zmiany w eksonach, jak i w intronach, zmiany mtDNA oraz zmiany CNV), badanie mikromacierzy, a także badanie biochemiczne. Badanie biochemiczne to badanie pozwalające sprawdzić poziom wybranych enzymów i biomarkerów odpowiedzialnych za choroby metaboliczne i neurodegeneracyjne. W przypadku kiedy u pacjenta zostanie wykryta nieprawidłowość w genach, która jest odpowiedzialna za takie schorzenie od razu w badaniu WES COMPLEX sprawdzany jest odpowiedni czynnik w organizmie. Dzięki temu Pacjent zyskuje kompleksową wiedzę, czy dana choroba już się rozwinęła, a jeżeli tak, to jaki jest jej poziom zaawansowania. Pozwala to uniknąć postawienia błędnej diagnozy, minimalizuje czas niezbędny do wprowadzenia leczenia oraz pozwala dobrać terapię w sposób indywidualnie dopasowany do pacjenta.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: