Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm

Orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci dziec­ka cho­ru­jącego na autyzm czy też przy inne zaburzenia roz­wo­ju może być potrzeb­ne, aby ubie­gać się o wspar­cie mate­ri­alne jak np. zasiłek opiekuńczy bądź różne ulgi, przykład­owo z tytułu reha­bil­i­tacji i edukacji. Niezwyk­le ważne jest, żeby uzyskać przyz­nanie zarówno punk­tu 7, jak i 8, bowiem świad­czą one o tym, iż dane dziecko potrze­bu­je nieustan­nej opie­ki, ponieważ nie jest w pełni samodzielne. Jeśli te punk­ty nie będą przyz­nane to rodz­ic albo opiekun prawny ma pra­wo odwołać się od takiej decyzji.orzeczenie o niepełnosprawności autyzm

  1. Orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci — autyzm
  2. Orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci dziec­ka — autyzm — postępowanie
  3. Co oznacza orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci — autyzm — punkt 7?
  4. Świad­cze­nie pielę­gna­cyjne — komu przysługuje?
  5. Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawnoś­ci — punkt 7 autyzm — ubie­ganie się o przyz­nanie świadczenia
  6. Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawnoś­ci — punkt 7 autyzm — czy przyz­nanie tego punk­tu umożli­wia ubie­ganie się o zasiłek pielę­gna­cyjny albo inne formy wsparcia?
  7. Orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci dziec­ka — autyzm — czy uzyskany wynik z przeprowad­zonego bada­nia gene­ty­cznego, który stwierdzi diag­nozę wrod­zonej choro­by może w jakimś stop­niu pomóc, aby go otrzymać?

Orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm

Orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci jest pod­stawą do wnioskowa­nia o różne ulgi bądź inne wspar­cie finan­sowe. Pod­stawę prawną orzeka­jącą o niepełnosprawnoś­ci stanowi Ustawa z dnia 27 sierp­nia 1997 r. o reha­bil­i­tacji zawodowej i społecznej oraz zatrud­ni­a­n­iu osób niepełnosprawnych wraz z późniejszy­mi zmianami.

Chcąc otrzy­mać orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci — u dziec­ka  z objawa­mi autyz­mu, trze­ba najpierw złożyć właś­ci­wy wniosek w Powia­towym albo Miejskim Zes­pole do spraw Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci, który jest adek­wat­ny do stałego adresu poby­tu. Tuż po roz­pa­trze­niu wniosku rodz­ice i dziecko są zaproszeni na spotkanie wraz z Zespołem do spraw Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci. Wcześniej zosta­ją oni jed­nak powiadomieni spec­jal­nym lis­tem wysłanym pocztą w ciągu 30 dni od chwili złoże­nia wniosku. Do składu komisji należą: lekarz psy­chi­a­tra oraz pedagog/pracownik socjalny/psycholog. Wojew­ódz­ki Zespół ds. Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci jest drugą instancją roz­pa­tru­jącą odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności.orzeczenie o niepełnosprawności autyzm

Ubie­ga­jąc się o orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci (autyzm) należy przygotować:

  • wniosek o wydanie oświad­czenia — wzór jest udostęp­niony na stron­ie inter­ne­towej zespołu orzeka­jącego w zależnoś­ci od mias­ta lub jest on również dostęp­ny w papierowej wer­sji w danej siedzibie,
  • zgro­mad­zone doku­men­ty, na pod­staw­ie których moż­na stwierdz­ić niepełnosprawność — opinie lekarskie i wyni­ki badań,
  • zaświad­cze­nie lekarskie infor­mu­jące o stanie zdrowia pac­jen­ta, które jest wydawane przez spec­jal­istę nie wcześniej niż 30 dni przed planowanym ter­minem złoże­nia wniosku.

O orzecze­nie o niepełnosprawnoś­ci — przy diag­nozie autyz­mu może wnioskować zarówno zain­tere­sowana oso­ba, jeśli jest ona pełno­let­nia bądź rodz­ic albo opiekun prawny dziec­ka, którego ten wniosek ma dotyczyć.

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka — autyzm — postępowanie

Najpierw trze­ba przede wszys­tkim zapoz­nać się ze szczegółowy­mi infor­ma­c­ja­mi umieszc­zony­mi na stron­ie inter­ne­towej Powia­towego albo Miejskiego Zespołu do spraw Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci. Następ­nie należy pobrać wszys­tkie wyma­gane doku­men­ty chcąc wypełnić wniosek albo wziąć je bezpośred­nio z siedz­i­by Zespołu do spraw Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci. Po wypełnie­niu doku­men­tów moż­na już je złożyć i oczeki­wać na decyzję. Wybier­a­jąc się na spotkanie z komisją nie moż­na zapom­nieć o zabra­niu również pełnej i ory­gi­nal­nej doku­men­tacji medy­cznej. Orzecze­nie moż­na ode­brać w wyz­nac­zonym cza­sie, zwyk­le wynosi on 30–60 dni.

Co oznacza orzeczenie o niepełnosprawności — autyzm — punkt 7?

Istotne jest, żeby zwró­cić uwagę na punkt 7 i 8. orzeczenia o niepełnosprawnoś­ci (autyzm). Jest to pod­stawa do możli­woś­ci otrzy­ma­nia stałej alboodwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności punkt 7 autyzm dłu­gotr­wałej opie­ki czy też pomo­cy udzielanej przez inną osobę. Kiedy w orzecze­niu jest adno­tac­ja wskazu­ją­ca na to, że nie ma koniecznoś­ci do spra­wowa­nia opie­ki nad daną osobą to oznacza, iż świad­cze­nie pielę­gna­cyjne nie zostało przyz­nane. W tej sytu­acji moż­na złożyć odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawnoś­ci — punkt 7 — autyzm do 7 dni do instancji roz­pa­tru­jącej odwoła­nia, a więc do Wojew­ódzkiego Zespołu ds. Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci. Maksy­mal­nie do kole­jnych 7 dni ta sprawa musi zostać zweryfikowana.

Świadczenie pielęgnacyjne — komu przysługuje?

Świad­cze­nie pielę­gna­cyjne jest przyz­nawane rodz­i­com lub prawnym opiekunom czy też zastępczym rodzi­nom dziec­ka z wys­tępu­jącą niepełnosprawnoś­cią i osobom, które posi­ada­ją wzglę­dem dziec­ka obow­iązek ali­men­ta­cyjny, w przy­pad­ku, kiedy nie pracu­ją oni ze wzglę­du na spra­wowaną opiekę. Kiedy opiekun dziec­ka chce ubie­gać się o świad­cze­nie pielę­gna­cyjne to na orzecze­niu przede wszys­tkim musi wid­nieć zapis “doty­czy” albo “wyma­ga” zna­j­du­ją­cy się pod punk­ta­mi: 7 oraz 8.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7 autyzm — ubieganie się o przyznanie świadczenia

W odwoła­niu doty­czą­cym orzeczenia o niepełnosprawnoś­ci wzglę­dem punk­tu 7 istotne jest, żeby dokład­nie przed­staw­ić dlaczego dane dziecko zma­ga­jące się z prob­le­mem autysty­cznym wyma­ga koniecznoś­ci stałej czy też dłu­gotr­wałej opie­ki nad sobą. Zale­ca się, żeby opisać jak na ogół wyglą­da życie codzi­enne tego dziec­ka i jaką pomoc, a dokład­niej w czym, wyma­ga ono ze strony swoich opiekunów. Przede wszys­tkim należy skupić się na kwestii uwzględ­ni­a­jącej to, na czym pole­ga ta ogranic­zona możli­wość do samodziel­nej egzys­tencji dziec­ka, a potem trze­ba skupić się na załąc­zonej doku­men­tacji medy­cznej do wniosku, która tylko wskazu­je i potwierdza, że dziecko potrze­bu­je stałej albo dłu­gotr­wałej opieki.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności — punkt 7 autyzm — czy przyznanie tego punktu umożliwia ubieganie się o zasiłek pielęgnacyjny albo inne formy wsparcia?

Po tym jak rodz­ice czy też prawni opiekunowie dziec­ka chorego na autyzm złożą odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawnoś­ci — punkt 7, a następ­nieorzeczenie o niepełnosprawności dziecka autyzm po jego akcep­tacji wydanej przez Wojew­ódz­ki Zespół ds. Orzeka­nia o Niepełnosprawnoś­ci, ważne jest to, iż moż­na zmienić orzecze­nie o wys­tępu­jącej niepełnosprawnoś­ci. Dodatkowo, moż­na również ubie­gać się o przyz­nanie zasiłku pielę­gna­cyjnego. Pon­ad­to, trze­ba pamię­tać, że aby opiekun dziec­ka miał pra­wo do ubie­ga­nia się o świad­cze­nie pielę­gna­cyjne to adno­tac­ja “doty­czy” albo “wyma­ga” musi wys­tąpić nie tylko w punkcie 7, ale również w punkcie 8. To stanowi konieczność do stałego współudzi­ału każdego dnia opieku­na danego dziec­ka pod­czas leczenia, edukacji oraz rehabilitacji.

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka — autyzm — czy uzyskany wynik z przeprowadzonego badania genetycznego, który stwierdzi diagnozę wrodzonej choroby może w jakimś stopniu pomóc, aby go otrzymać?

W celu przyz­na­nia orzeczenia o niepełnosprawnoś­ci danego dziec­ka cho­ru­jącego na autyzm ważne jest, żeby do wniosku załączyć dodatkowo wszys­tkie zgro­mad­zone dotąd zaświad­czenia lekarskie, a takie wyni­ki z przeprowad­zonych badań mają­cych wesprzeć lecze­nie autyz­mu. Okazu­je się, iż w 30% przy­pad­kach związanych z autyzmem, odpowiada­ją za niego wszelkie niepraw­idłowoś­ci wys­tępu­jące na poziomie genów, niezwyk­le pomo­cy do możli­woś­ci ubie­ga­nia się, a następ­nie przyz­na­nia orzeczenia stanowi wynik z bada­nia gene­ty­cznego dziec­ka. Bada­nia gene­ty­czne autyz­mu pozwala­ją na uzyskanie nie tylko szy­bkiej, ale przede wszys­tkim pewnej diag­nozy zaburzeń ze spek­trum autyz­mu. Pon­ad­to, dzię­ki nim moż­na otrzy­mać bard­zo cen­ną wiedzę odnośnie tego, jak powin­na w praw­idłowy sposób funkcjonować oso­ba autysty­cz­na. Najsz­er­szym i zale­canym dostęp­nym badaniem jest badanie WES.

Badanie WES jest to badanie, w którym sprawdzane są wszys­tkie — 23 tysiące — genów. Dzię­ki wyko­na­niu tego bada­nia Pac­jent uzysku­je pewną diag­nozę odnośnie przy­czyn jego zaburzeń.

Więcej infor­ma­cji

Masz pyta­nia odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?

Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.

Zobacz też:

Badanie WES cena

Jakie bada­nia przed szczepi­e­niem warto wykonać?

Co zro­bić gdy dziecko cią­gle choruje?

2/5 — (9 głosów / głosy) 
mail