Najczęstsze objawy autyzmu u dorosłych
Autyzm się albo ma albo się go nie ma. Nie można go wyleczyć ani nabyć w ciągu życia. Z autyzmem niestety musimy zmagać się przez całe życie. Z biegiem lat może on jednak nieco inaczej się objawiać. Cechy autystyczne u dorosłych są inne niż u dzieci. Co to znaczy? Czym objawia się autyzm u dorosłych? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Spektrum autyzmu — objawy u dorosłych
- Autyzm — objawy u dorosłych a diagnoza
- Spektrum autyzmu u dorosłych — objawy a leczenie
Spektrum autyzmu — objawy u dorosłych
Objawy autyzmu dotyczą trzech większych obszarów: zaburzeń mowy i komunikacji, trudności w relacjach międzyludzkich oraz ograniczonych zachowań i zainteresowań. U każdego autystyka pojawiają się symptomy przynajmniej z dwóch grup. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.
Objawy autyzmu u dorosłego są jednak zwykle nieco subtelniejsze. Najczęstsze z nich to:
• Silne przywiązanie do swojej codziennej rutyny
• Unikanie kontaktu wzrokowego i fizycznego
• Problemy z rozumieniem sarkazmu i metafor
• Trudności w wyrażaniu własnych emocji i rozumieniu cudzych
• Reagowanie nieadekwatne do sytuacji
• Nadmierne skupienie na swoich zainteresowaniach
Wymienione objawy mogą, ale nie muszą się pojawić. Autyzm może mieć różny przebieg, dlatego jest często ogromnym wyzwaniem podczas diagnostyki.
Autyzm — objawy u dorosłych a diagnoza
Autyzm jest zaburzeniem, które może objawiać się w różny sposób. W konsekwencji często jest mylnie diagnozowany. Wielu autystycznych dorosłych żyje w nieświadomości, że cierpi na zaburzenia spektrum autyzmu.
Jak zdiagnozować autyzm u dorosłych? Jeśli zauważyliśmy u siebie objawy tego zaburzenia, to powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Najlepiej udać się do psychologa lub psychiatry, który doradzi nam co dalej. Zwykle diagnoza opiera się głównie na wykonaniu kilku testów psychologicznych. Mogą one jednak nie być wystarczające, dlatego pacjentom często zaleca się wykonanie badania genetycznego. Mutacje w genach mogą być jedną z przyczyn autyzmu, dlatego takie badanie może jednoznacznie wykryć zaburzenie. Najlepiej zdecydować się na badanie, w którym zbadane zostanie całe DNA. Świetnie sprawdzi się więc badanie WES.
Spektrum autyzmu u dorosłych — objawy a leczenie
Po zdiagnozowaniu objawów autyzmu u dorosłego można rozpocząć leczenie. Dzięki temu może znacznie poprawić się komfort życia. Dorosły z autyzmem powinien uczęszczać przede wszystkim na terapię poznawczo-behawioralną. Polecany jest także trening umiejętności społecznych.