Na czym polega rediagnoza autyzmu?
Autyzm jest zaburzeniem powodującym duże trudności diagnostyczne. Często jest ono mylone z innymi schorzeniami. Z błędną diagnozą żyje wiele dzieci. Uchronić je przed tym może rediagnoza autyzmu. Zobacz, kiedy warto o niej pomyśleć!
Spis treści:
- Czym jest rediagnoza autyzmu?
- Kiedy konieczna jest rediagnoza autyzmu?
- Jak przeprowadzana jest rediagnoza autyzmu?
Czym jest rediagnoza autyzmu?
Re-diagnoza autyzmu to ponowne przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Dzięki temu możemy zweryfikować, czy uprzednio postawiona diagnoza na pewno jest prawidłowa. W trakcie rediagnozy sprawdza się również, czy wprowadzona terapia przynosi oczekiwane skutki.
Rediagnoza bardzo często przeprowadzana jest w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dzieje się tak, ponieważ jest to bardzo specyficzne zaburzenie. W konsekwencji często myli się je m.in. z niepełnosprawnością intelektualną, ADHD, mutyzmem czy schizofrenią dziecięcą.
Kiedy konieczna jest rediagnoza autyzmu?
Rediagnoza autyzmu zalecana jest szczególnie u dzieci, u których rozpoznanie postawione zostało przed 3 rokiem życia. Objawy autyzmu w takim wieku są jeszcze mało charakterystyczne, dlatego łatwo wziąć je za symptomy innej choroby. Właśnie w takich przypadkach najczęściej dochodzi do postawienia błędnej diagnozy.
Jak przeprowadzana jest rediagnoza autyzmu?
Rediagnoza autyzmu niczym nie różni się od przeprowadzanego wcześniej procesu diagnostycznego. Przeprowadza ją psychiatra, którego wspierają inni specjaliści. W rediagnozę zaangażowany może być m.in. psycholog, logopeda czy terapeuta integracji sensorycznej.
Przeprowadzenie rediagnozy autyzmu zalecane jest również, jeśli coś zmieniło się w funkcjonowaniu dziecka. Pomyśleć powinniśmy o tym szczególnie w przypadku pojawienia się nowych objawów lub pogorszenia funkcjonowania.
Rediagnoza autyzmu powinna składać się z:
- Rozmowy z rodzicami dziecka
- Analizy opinii o dziecku ze szkoły lub przedszkola
- Obserwacji dziecka z użyciem różnych kwestionariuszy
- Analizy prywatnych nagrań rodzinnych
Konieczne może być także przeprowadzenie innych badań, takich jak testy neurologiczne czy badanie słuchu. Zaleca się również wykonanie testu genetycznego, ponieważ jednym z czynników powodujących autyzm są mutacje w genach. Warto wybrać tutaj kompleksowe badanie genetyczne, takie jak test WES. Dzięki temu w jednej analizie sprawdzone zostaną wszystkie geny dziecka, a my nie będziemy musieli wykonywać więcej testów tego typu.