Komisja lekarska ZUS przy zdiagnozowanym autyźmie
Rodzicom, którzy mają autystyczne dzieci, przysługuje prawo do złożenia wniosku o orzeczeniu o niepełnosprawności. Ten dokument stanowi podstawę, żeby uzyskać przysługujące ulgi, jak również wsparcie finansowe niezależnie od etapu rozwoju dziecka zmagającego się z autyzmem. Jak wygląda komisja lekarska? Komisja lekarska ZUS — jak się przygotować? Warto zapoznać się z poniższymi informacjami.
- Autyzm — komisja lekarska — najważniejsze informacje
- Jak wygląda komisja lekarska ZUS?
- Komisja lekarska ZUS — jak się przygotować?
- Komisja lekarska — jak się zachować podczas spotkania?
- Komisja lekarska — odwołanie od orzeczenia
Autyzm — komisja lekarska — najważniejsze informacje
Orzeczenie o niepełnosprawności jest po to, aby rodzice dziecka z autyzmem mogli ubiegać się o wszelkie ulgi, które mogą otrzymać z tego tytułu, a także wsparcie finansowe. Jest ono niezwykle ważne dla wielu rodzin, których nie stać na drogie leczenie. Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wraz z późniejszymi zmianami, orzeka się niepełnosprawność danego pacjenta.
Spośród świadczeń przysługujących rodzicom niepełnosprawnego dziecka można wyróżnić zasiłek pielęgnacyjny oraz opiekuńczy. Dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności można skorzystać z wszelkich dofinansowań PFRON do leków, turnusów rehabilitacyjnych, a nawet zakupu sprzętu, który jest potrzebny do rehabilitacji. Ten dokument wydaje Powiatowy albo Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Posiadając wymagane załączniki, a następnie złożeniu wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, rodzice muszą czekać na ustalenie terminu, kiedy będą oni mogli spotkać się z komisją lekarską ZUS. Zwykle taka informacja jest wysyłana drogą pocztową do 30 dni od dnia złożenia wniosku.
W wybranych przypadkach opiekun prawny dziecka z autyzmem nie może spotkać się, dlatego komisja ma prawo do:
- pozostawienia sprawy bez rozpoznania,
- orzekania zaocznie albo w miejscu przebywania dziecka z autyzmem — w wybranych sytuacjach,
- wyznaczenia nowego terminu na posiedzenie.
Istotne jest, iż poza orzeczeniem o niepełnosprawności można ubiegać się też o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Taki dokument wydaje Poradnia Psychologiczno — Pedagogiczna, która upoważnia do uzyskania pomocy nauczyciela wspierającego nie tylko w przedszkolu, ale nawet w szkole.
Jak wygląda komisja lekarska ZUS?
Rodzice dziecka z autyzmem muszą wybrać się na spotkanie z komisją lekarską. Komisja lekarska składa się z lekarza specjalisty, który zna się na zaburzeniach autystycznych. Kolejnym członkiem komisji jest pedagog, psycholog bądź pracownik socjalny. Po pozytywnym przebiegu rozmowy rodzice dziecka autystycznego mogą oczekiwać na orzeczenie zwykle do 2 miesięcy.
Komisja lekarska ZUS — jak się przygotować?
Każda komisja, która jest od spraw orzekania o niepełnosprawności przede wszystkim wymaga złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. W ich skład wchodzą: kopia dokumentacji medycznej i oryginał zaświadczenia lekarskiego potwierdzający stan zdrowia. Kiedy złożone dokumenty będą niewystarczające to wnioskodawca otrzyma pisemną prośbę o to, aby uzupełnić wniosek w wyznaczonym terminie. Dopiero potem można oczekiwać na spotkanie z komisją lekarską ZUS.
Jak należy przygotować się do komisji lekarskiej? Najważniejsze to zabranie wszystkich oryginalnych dokumentów medycznych, wyników badania tomograficznego i posiadane zdjęcia rentgenowskie oraz zaświadczenia wraz z wynikami innych wykonanych badań, jak. badań genetycznych dziecka. Po przeanalizowaniu dokumentów, komisja lekarska w kolejnym etapie przeprowadzi wywiad z wnioskodawcą.
Obecnie świadomość odnośnie zaburzeń autystycznych stale rośnie. Większość wie, iż za zespół objawów mogą być odpowiedzialne przykładowo wrodzone choroby genetyczne. Chcąc zidentyfikować schorzenia zaleca się wykonanie analizy DNA. Uzyskany wynik z badania genetycznego dziecka będzie brany pod uwagę starając się o orzeczenie o niepełnosprawności, ponieważ jest on w pełni wiarygodny i pewny. Kiedy u danego dziecka po przeprowadzeniu badania genetycznego, specjalista zdiagnozuje jakąkolwiek chorobę metaboliczną czy też inne schorzenie, które daje objawy ze spektrum autyzmu to są większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Badanie genetyczne WES stanowi najszersze badanie, do którego zachęca się, aby je wykonać.
Komisja lekarska — jak się zachować podczas spotkania?
Jedną z podstawowych części spotkania wraz z komisją lekarską ZUS, której zadaniem jest wystawienie orzeczenia o autyzmie są przede wszystkim badania dziecka. Ich ważnym celem jest ocenienie stanu zdrowia danego pacjenta, jak również stopień jego samodzielności na różnych strefach, czyli psychicznej, fizycznej, a także społecznej. Ponadto oceniane zostają również: stan psychiczny i poznawczy oraz możliwość ewentualnej rehabilitacji. Później rodzic bądź prawny opiekun dziecka autystycznego musi wziąć udział w rozmowie dotyczącej dziecka z autyzmem i psychologiem.
Bardzo ważne jest to, że każdy przypadek występującej niepełnosprawności intelektualnej rozpatruje się wyłącznie w indywidualny sposób. Wykonywane badanie dla celów orzeczniczych musi odbyć się wyłącznie w spokojnej atmosferze, a co najważniejsze — bez pośpiechu. Za prawidłową organizację takiego spotkania odpowiada bowiem komisja lekarska.
Wiele osób zastanawia się wcześniej jak trzeba zachować się na takim spotkaniu? Istotne jest, aby rodzic bądź opiekun prawny dziecka z objawami autyzmu nie denerwował się. Niewątpliwie trzeba odpowiadać na pytania zadane przez komisję lekarską zgodnie z prawdą oraz opanowanym głosem. Komisja lekarska może zapytać o wiele kwestii. Jedną z nich może być np. to, jak dziecko autystyczne radzi sobie podczas codziennych spraw, w tym kąpiel albo ubieranie się. Na tym spotkaniu należy dokładnie opowiedzieć jak przebiega opieka nad takim dzieckiem i jakie są jego największe potrzeby.
Komisja lekarska — odwołanie od orzeczenia
Po zbadaniu dziecka oraz przeanalizowaniu dokumentacji medycznej, Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności wystawia do dwóch tygodni orzeczenie. Tej informacji nie wolno przekazywać drogą telefoniczną. Dokument można odbierać wyłącznie osobiście czy też drogą pocztową.
Od wydanej decyzji przez komisję lekarską można odwołać się. Warto zwrócić szczególną uwagę na punkt 7 oraz 8. Kiedy w tym miejscu będzie adnotacja “nie wymaga stałej opieki” to oznacza, iż nie przyznano ubieganego świadczenia pielęgnacyjnego. Dobrze też sprawdzić na ile zostało wydane oświadczenie. Można nawet odwołać się, kiedy ten czas jest zbyt krótki.
Od decyzji lekarskiej można odwołać się w ciągu 14 dni. Odpowiedni dokument trzeba złożyć w Powiatowym albo Miejskim Zespole do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Następnie ta instytucja w ciągu tygodnia musi zweryfikować orzeczenie, a potem przekazać je do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Tam rozpatruje się otrzymane odwołania.
Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej — MOPS można zawsze zwrócić się o pomoc w przypadku większej ilości pytań na temat procedury starania się o orzeczenie dla dziecka autystycznego. Tam można uzyskać wszelkie wymagane informacje, które dotyczą zasiłków i potrzebnej dokumentacji. PCPR, czyli Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i PFRON — Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udzielają wsparcia rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci z autyzmem.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Zobacz też: