Jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci?
Pierwsze charakterystyczne objawy autyzmu pojawiają się dopiero w wieku przedszkolnym, a czasami nawet później. Jednak już u młodszych dzieci dostrzec możemy pewne symptomy, które wskazywałyby na autyzm. Sprawdź, jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci!
Spis treści:
Objawy autyzmu u niemowląt
U niemowląt nie zaobserwujemy jeszcze najbardziej charakterystycznych objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu. Możemy jednak zauważyć delikatne symptomy, takie jak:
- Brak lub niewielkie zainteresowanie osobami przebywającymi w otoczeniu dziecka
- Brak prób nawiązywania kontaktu wzrokowego
- Brak gaworzenia po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia
- Brak jakichkolwiek prób zwrócenia na siebie uwagi
Objawy te bardzo łatwo jest przeoczyć, dlatego większość rodziców ich nie zauważa. Powinniśmy być więc wyczuleni na występowanie wyżej wymienionych symptomów.
Objawy autyzmu u małych dzieci — jak reagować?
Jeśli zauważyliśmy u dziecka jakiekolwiek objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu, to jak najszybciej powinniśmy udać się do specjalisty. Im szybciej to zrobimy, tym wcześniej otrzymamy właściwą diagnozę, a w konsekwencji rozpoczniemy właściwe leczenie. Na początku najlepiej udać się z dzieckiem do pediatry. Skieruje nas on do właściwej poradni, gdzie rozpocznie się odpowiednia diagnostyka.
W procesie diagnostycznym zaburzeń ze spektrum autyzmu udział bierze wielu specjalistów. Odwiedzić będziemy musieli m.in. psychiatrę, psychologa, logopedę czy terapeutę integracji sensorycznej. W trakcie tych wizyt przeprowadzona zostanie:
- Rozmowa z rodzicami na temat pojawiających się objawów, przyjmowanych leków czy chorób występujących w rodzinie
- Analiza dokumentów o dziecku ze żłobka, przedszkola lub szkoły
- Obserwacja dziecka w różnych sytuacjach społecznych
Specjaliści skierują nas także na specjalistyczne badania, takie jak badanie wzroku czy badanie neurologiczne. Zalecane jest również przeprowadzenie badania genetycznego na autyzm. Istnieje kilka genów, które zostały powiązane z występowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Ich wykrycie może znacznie ułatwić proces diagnostyczny i przyspieszyć otrzymanie diagnozy. Dzięki temu szybciej rozpoczniemy leczenie, a nasze dziecko będzie znacząco lepiej funkcjonować.