Autyzm- jaką dietę powinno stosować dziecko?
Około 45% dzieci borykających się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpi na dolegliwości układu pokarmowego np. bóle brzucha, biegunki, wymioty, wzdęcia czy zaparcia. Z tego powodu rodzice poszukują informacji, jaka dieta spowodowałaby ustanie tych dolegliwości. Zadają oni wiele pytań- jaka dieta jest najlepiej zbilansowana? Którą stosować najlepiej? O której stosowaniu zapomnieć? Poniżej znajdziecie sporą dawkę informacji na temat najbardziej odpowiedniego żywienia dla autystyka.
- Dieta a autyzm- obecny stan wiedzy
- Czy w diecie autystyka nie ma miejsce na gluten, cukier i mleko?
- Jak przygotować się do diety dla dziecka autystycznego?
- Jaką dietę stosować, jeśli dziecko cierpi na autyzm i chorobę metaboliczną?
- Autyzm a odpowiednio zbilansowana dieta
- Co jeszcze jest ważne w diecie autystyka?
Dieta a autyzm- obecny stan wiedzy
Aktualnie prowadzi się wiele badań naukowych, które jednoznacznie określiłyby, jak powinno żywić się dziecko, które ma autyzm. Nie istnieją jeszcze badania, które potwierdziłyby, że u dzieci autystycznych należy stosować np. dietę bezmleczną lub dietę bezglutenową. Oczywiście w internecie znajdziemy dużo informacji na ten temat, ale nie mają one pokrycia naukowego. Jednoznacznie określoną dietę mają jedynie te dzieci autystyczne, u których wystąpiły nietolerancje pokarmowe np. alergia na orzechy, celiakia czy nietolerancja laktozy. W przypadkach tych dzieci wskazana jest bezwzględnie dieta eliminacyjna.
Mimo tego, że nauka nie wskazała diety, którą powinny stosować dzieci autystyczne, to istnieje przekonanie, że autyzm można w ten sposób leczyć. Co prawda około 45% dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma problemy związane z działaniem układu pokarmowego. Dolegliwości te wiążą się z gorszym funkcjonowaniem także na innych płaszczyznach. Taki autystyk może mieć bardziej nasilone problemy behawioralne np. zaburzenia emocjonalne, lękowe czy problemy ze snem. Jeśli dziecko będzie stosowało dietę, która pomoże mu złagodzić dolegliwości układu pokarmowego, to wpłyną one pozytywnie na ogólne funkcjonowanie dziecka i jego rozwój.
Niektóre dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpią również na choroby metaboliczne. Wtedy sytuacja związana z dietą wygląda nieco inaczej. Objawy schorzeń metabolicznych są objawy zaliczane do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Skutkuje to tym, że choroba przez długi czas nie zostaje rozpoznana. Jeśli u autystyka występuje choroba metaboliczna, to zastosowanie odpowiedniego żywienia poprawi ogólne funkcjonowanie małego pacjenta oraz zahamuje, a nawet cofnie niektóre występujące objawy.
Czy w diecie autystyka nie ma miejsce na gluten, cukier i mleko?
Rodzice dzieci autystycznych często stosują dietę 3xBEZ. Jest to dieta, w której wyeliminowany zostaje cukier, gluten i mleko. Nie jest to jednak właściwe podejście w sytuacji, gdy dziecko nie ma nietolerancji na te trzy produkty. Dieta eliminacyjna bez konkretnych wskazań medycznych nie ma żadnego sensu. Może ona narobić więcej szkody niż pożytku, ponieważ może mieć negatywny wpływ na zdrowie somatyczne i psychiczne dziecka. W przypadkach niektórych pacjentów może ona skutkować:
- niedoborami pokarmowymi
- obniżeniem odporności
- poczuciem wykluczenia dziecka z grupy rówieśniczej
- odbiorem jej przez dziecko jako formę przemocy
Dieta eliminacyjna może przynieść bardzo dużo dobrego, jeśli istnieją medyczne wskazania do jej stosowania. Często rodzice nie wiedzą o takich wskazaniach, dlatego uważają, że wprowadzenie tej diety jest słuszne w każdym przypadku. Dla przykładu, jeśli dziecko boryka się z celiakią, która nie została rozpoznana, to dieta bezglutenowa wpłynie pozytywnie na ogólne funkcjonowanie dziecka. Nie warto jednak wprowadzać różnych diet na próbę. Możemy tym tylko zaszkodzić dziecku. Lepiej jest udać się na odpowiednie badania genetyczne autyzmu.
Jak przygotować się do diety dla dziecka autystycznego?
Jeśli planujemy rozpoczęcie u dziecka stosowania jakiejś diety eliminacyjnej np. bezmlecznej czy bezglutenowej, to na początku powinniśmy udać się na badania, które wykluczą nietolerancje pokarmowe oraz alergie. Powinniśmy to zrobić przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Jeśli po badaniach zdecydujemy się na daną dietę eliminacyjną, to musimy zadbać o jej odpowiednie zbilansowanie, ponieważ bardzo łatwo jest wywołać niedobory pokarmowe. Dzieci, które są na diecie bezmlecznej, często mają niedobory wapnia. U dzieci, które ze swojej diety eliminują gluten, również często pojawiają się niedobory różnego typu.
Podejrzewając u dziecka autystycznego jakąkolwiek nietolerancję pokarmową, warto wykonać badania genetyczne dziecka. Wskażą one, czy dziecko ma genetyczne predyspozycje do którejkolwiek nietolerancji. Badania te pokażą również, czy nietolerancja pokarmowa na konkretny produkt może pojawić się w przyszłości. Jeżeli u dziecka występuje autyzm — badanie to można przeprowadzić z próbki krwi (suchej kropli krwi — do takiej próbki wystarczy delikatnie nakłóć palec dziecka i wycisnąć kilka kropelek krwi na bibułkę) , ale również z wymazu z policzka, więc jest ono nieinwazyjne i bezbolesne.
Jaką dietę stosować, jeśli dziecko cierpi na autyzm i chorobę metaboliczną?
Udowodniono, że jednym z czynników, który może wywoływać autyzm, są wrodzone choroby metaboliczne. Schorzenia te wiążą się z nieprawidłowościami w działaniu metabolizmu. Przez nie organizm nie przyswaja prawidłowo substancji, które pochodzą z pożywienia. Nieleczone mogą mieć bardzo poważne skutki np. uszkodzenia mózgu, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć. Choroby te często przez długi czas mają utajony przebieg. U niektórych pacjentów pierwsze objawy pojawiają się nawet po pierwszych kilku latach życia. Pierwszymi symptomami chorób metabolicznych często są symptomy autyzmu- zaburzenia rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Pojawienie się tych objawów powinno sprowokować podejrzenia, że możliwe jest wystąpienie u dziecka choroby metabolicznej.
Autyzm a odpowiednio zbilansowana dieta
U dzieci ze spektrum autyzmu pojawia się często tzw. wybiórczy apetyt. Oznacza to, że wykluczają one ze swojej diety składniki, które są im potrzebne- witaminy i mikroelementy. Wynika to z tego, że dzieci autystyczne bardziej niż inne zwracają uwagę na kształt, konsystencję, zapach i smak produktu. To, że dziecku nie spodoba się np. kształt produktu, może spowodować odmówienie zjedzenia go. Oznacza to, że u autystyków istnieje większe ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych i zaburzeń odżywiania. Najczęstszym niedoborem, który pojawia się u dzieci autystycznych, jest niedobór wapnia. Należy więc zadbać, żeby w diecie autystyka znalazła się odpowiednia ilość każdego składnika odżywczego.
Co jeszcze jest ważne w diecie autystyka?
Rodzice dzieci autystycznych często bez konsultacji z lekarzem podają dzieciom różne suplementy. Jest to nieodpowiedzialne zachowanie, ponieważ nie mają oni nad nimi kontroli. Nie powinno się stosować diety eliminacyjnej ani suplementacyjnej bez wyraźnego wskazania medycznego. Zamiast przeznaczać czas i pieniądze na suplementy, lepiej jest udać się z dzieckiem do dietetyka, który ułoży odpowiedni jadłospis, w którym uwzględni również preferencje smakowe dziecka.
Jednak aby móc skutecznie pomóc dziecku z autyzmem, najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy jaka jest przyczyna objawów. Możliwe jest to dzięki przeprowadzeniu badań genetycznych. Najlepszym badaniem genetycznym na autyzm jest badanie WES. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów tego badania, jednak tym o najszerszym zakresie jest badanie WES COMPLEX.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Przeczytaj też:
Badania genetyczne noworodka