Diagnoza autyzmu – co oznacza? Jak się ją stawia?
Diagnoza autyzmu – to coś, czego często obawiają się rodzice dziecka, u którego zaobserwowano niepokojące objawy ze spektrum autyzmu. Z tego też powodu wielu z nich odwleka wizytę z dzieckiem u lekarza. Im wcześniej jednak diagnoza autyzmu zostanie postawiona, tym większe są szanse na uratowanie rozwoju dziecka. Jak się stawia diagnozę zaburzeń autystycznych? Co robić, gdy podejrzenia się potwierdziły i u malucha faktycznie zdiagnozowano zaburzenia ASD? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.
Diagnoza autyzmu – oto co warto wiedzieć:
- Diagnoza autyzmu – kto stawia diagnozę zaburzeń autystycznych?
- Diagnoza autyzmu – jakich dzieci dotyczy?
- Diagnoza autyzmu – co robić, gdy u dziecka zdiagnozowano autyzm?
- Diagnoza autyzmu – jak sprawdzić przyczyny autyzmu?
- Dlaczego warto postawić na diagnostykę genetyczną?
👍 Diagnoza autyzmu – kto stawia diagnozę zaburzeń autystycznych?
W naszym kraju działa wiele wyspecjalizowanych ośrodków, do których mogą się zwrócić o pomoc rodzice dziecka, u którego zaobserwowano niepokojące objawy ze spektrum autyzmu. Diagnozę autyzmu stawia zespół specjalistów: psychiatra, psycholog dziecięcy oraz neurolog. Zanim jednak do tego dojdzie, maluch musi zostać poddany szczegółowej obserwacji, wykonuje się u niego także specjalistyczne badania na autyzm.
Badania na autyzm u dzieci polegają między innymi na ocenie rozwoju intelektualnego, rozwoju fizycznego i rozwoju emocjonalnego dziecka z podejrzeniem autyzmu. Ocenie poddawana jest także umiejętność budowania relacji z najbliższym otoczeniem, w tym z osobami dorosłymi oraz rówieśnikami. W diagnozie autyzmu ważną rolę odgrywają także badania obrazowe takie jak tomografia, elektroencefalografia oraz rezonans magnetyczny. Na znaczeniu zyskują również badania genetyczne dziecka z autyzmem. Ponieważ wpływ czynników genetycznych stanowi jedną z ważnych przyczyn autyzmu, diagnozę autyzmu powinno się rozpocząć właśnie od nich [1].
👍 Diagnoza autyzmu – jakich dzieci dotyczy?
Jakich dzieci dotyczy diagnoza autyzmu? Rodzice zgłaszają się do lekarza, gdy zauważą u swojej pociechy charakterystyczne objawy ze spektrum autyzmu, takie jak:
- brak reakcji na głos rodziców,
- brak reakcji na swoje imię,
- niechęć do dotyku,
- niechęć do zabawy z rówieśnikami,
- opóźniony rozwój motoryczny,
- przywiązywanie się do konkretnych osób, przedmiotów, sytuacji, zachowań,
- trudności w mowie, a nawet jej regres,
- zaburzenia integracji sensorycznej,
- zaburzenia napięcia mięśniowego,
- zaburzenia zachowania (agresja, nadaktywność).
Przyjęto, że objawy autyzmu rozwijają się u dziecka do 3 roku życia. Ponieważ jednak pierwsze oznaki zaburzeń mogą ujawniać się stopniowo i być mało widoczne, lekarz pierwszego kontaktu może przeoczyć objawy autyzmu u dziecka. Wiele z objawów autyzmu można zauważyć podczas zabawy, dlatego też bardzo ważna jest obserwacja dziecka przez osoby, które je najlepiej znają, czyli rodziców.
👍 Diagnoza autyzmu – co robić, gdy u dziecka zdiagnozowano autyzm?
Diagnoza autyzmu wcale nie stanowi wyroku dla dziecka z zaburzeniami ASD, ponieważ objawy autyzmu mogą wynikać z chorób, których rozwój da się zatrzymać. Kluczowe jest dowiedzenie się jaka jest przyczyna autyzmu — dzięki temu będzie możliwe zastosowanie właściwego leczenia i uratowanie rozwoju dziecka.
Wśród znanych przyczyn autyzmu u dzieci wyróżnia się okołoporodowe lub powypadkowe uszkodzenia układu nerwowego, przedwczesny poród i w efekcie — niedotlenienie mózgu, a także liczne infekcje przebyte w tracie ciąży. Wiele mówi się także o wpływie czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenia powietrza czy substancje chemiczne w żywności.
U nawet 35% dzieci z autyzmem objawy ASD wynikają z zaburzeń genetycznych, z którymi dziecko się rodzi [2]. Do wywołania objawów ze spektrum autyzmu mogą się przyczynić między innymi takie choroby genetyczne jak choroba metaboliczna fenyloketonuria (dlatego u dzieci chorych na autyzm badania metaboliczne są bardzo ważne), zespół łamliwego chromosomu X czy aberracja chromosomowa liczbowa – zespół Cri Du Chat. Z tego też powodu diagnoza autyzmu powinna opierać się o wyniki badań genetycznych – to testy, które sprawdzają najważniejsze źródło problemów – niekorzystne zmiany w genach.
👍 Diagnoza autyzmu – jak sprawdzić przyczyny autyzmu?
Poza wymienionymi powyżej chorobami genetycznymi, które mogą wywołać autyzm u dziecka, istnieją także setki innych genetycznych przyczyn autyzmu. Może się także zdarzyć, że autyzm będzie współwystępował z chorobami o podłożu genetycznym lub będzie wynikać z połączonego wpływu czynników środowiskowych i genetycznych. Genetyczny test na autyzm pozwala na wykrycie genu konkretnej choroby genetycznej wywołującej objawy ze spektrum autyzmu daje cenną wiedzę odnośnie tego, z czym mamy do czynienia – dzięki temu lekarz może zaplanować dalsze postępowanie z maluchem i leczyć go skuteczniej.
Autyzm — badania są niezbędne! Jak sprawdzić przyczyny autyzmu i upewnić się, że diagnoza autyzmu została postawiona prawidłowo? W Polsce są już dostępne nowoczesne badania genetyczne, dzięki którym można odkryć genetyczne przyczyny autyzmu.
Należą do nich:
- badanie FRAX – test służy wykryciu u dziecka zespołu łamliwego chromosomu X,
- badanie mikromacierzy – test analizuje aż 227 genów związanych z autyzmem, z jego pomocą można wykryć między innymi zespół Cri Du Chat,
- panele autystyczne – badanie identyfikuje zmiany w genach, co do których mamy pewność (na podstawie doniesień medycznych), że mogą one wywołać autyzm,
- badanie WES – to najszersze spośród dostępnych na polskim rynku badań DNA. Test analizuje aż 23 000 genów i sprawdza zarówno geny związane z autyzmem, jak i wiele innych. Na życzenie pacjenta badanie WES może zaraportować np. o wrodzonej nietolerancji pokarmowej, skłonności do podwyższonego poziomu cholesterolu, skłonności do zakrzepicy czy wrodzonym niedoborze odporności.
👍 Dlaczego warto postawić na diagnostykę genetyczną?
Świadomość na temat autyzmu, jego przyczyn oraz metod leczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu jest coraz większa. Dzięki temu, a także z powodu lepszego dostępu do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych, autyzm jest o wiele łatwiejszy do zdiagnozowania i wyleczenia. Autyzm — jakie badania wykonać?
Dlaczego warto postawić na genetyczne badania na autyzm? Wynik testu DNA pozwala rodzicom i lekarzowi:
- zyskać cenną wiedzę na temat tego, jakie zaburzenie wystąpiło u dziecka,
- oszacować stadium zaburzeń oraz ocenić, czy da się cofnąć objawy ze spektrum autyzmu,
- oszacować ryzyko zachorowania na wykrytą u dziecka chorobę u innych członków rodziny,
- wprowadzić ukierunkowaną terapię oraz leczenie, które poprawi jakość życia chorego, a nawet da mu szansę na normalne funkcjonowanie.
Zobacz też:
💜Badania genetyczne padaczka
💜Badania profilaktyczne u dzieci
💜Padaczka u dzieci — przyczyny genetyczne
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Źródła:
-
Badura-Stonka M., Piechota M., 2017. Kiedy autyzm jest objawem — zespoły genetycznie uwarunkowane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, [w:] „Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii”, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Mojs, wyd. NUM w Poznaniu, Poznań.
-
Szczałuba K., 2014. Diagnostyka genetycznych przyczyn chorób spektrum autystycznego z perspektywy lekarza specjalisty genetyki klinicznej, Psychiatria Polska; 48(4): 677–688.