Czy autyzm jest dziedziczny?
Autyzm jest zaburzeniem, które rozwija się na skutek działania wielu czynników. Kwestia jego przyczyn wciąż jest badana. Wiadomo jednak, że jednym z czynników warunkujących rozwój autyzmu są mutacje w genach. Czy to oznacza, że autyzm jest dziedziczny? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
1. Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu
2. Genetyczne podłoże autyzmu — czy autyzm jest dziedziczny?
3. Środowiskowe podłoże autyzmu
Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu
Autyzm jest bardzo złożonym zaburzeniem, dlatego wciąż nie wiemy wszystkiego na jego temat. Wiadomo jednak, że nie powstaje on na skutek działania jednego czynnika, ale wielu. Aby autyzm się rozwinął, musi dojść do połączenia czynników genetycznych i środowiskowych.
Autyzm nie jest właściwie jednym zaburzeniem, ale całym spektrum różnych zaburzeń. Oznacza to, że może on wywoływać różne objawy. Mogą go także wywoływać rozmaite konfiguracje czynników genetycznych i środowiskowych — u niektórych osób na rozwój autyzmu większy wpływ miały geny, a u innych środowisko.
Genetyczne podłoże autyzmu — czy autyzm jest dziedziczny?
Dowiedziono, że w rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu ogromną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Powodować mogą go mutacje w wielu genach. Aktualnie zidentyfikowano już 65 genów silnie powiązanych z autyzmem i 200 genów słabiej powiązanych.
Czy mutacje w genach powodujące autyzm można dziedziczyć? Temat ten wciąż jest badany. Wiadomo jednak, że możliwe jest przekazanie w genach predyspozycji do rozwoju autyzmu. Wykazano, że jeśli mamy dziecko autystyczne, to szanse na urodzenie drugiego dziecka z autyzmem są o 30% wyższe.
Procesy dziedziczenia są dość skomplikowane. Mutacje powodujące dane zaburzenie, takie jak autyzm, nie zawsze są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wystąpienie autyzmu u dziecka może wynikać także z mutacji, która powstała w sposób spontaniczny (de novo).
Środowiskowe podłoże autyzmu
Wykazano, że na rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu wpływają również czynniki środowiskowe. Ich badanie jest dość trudne, dlatego nie wiadomo jak dokładnie dany czynnik wpływa na rozwój zaburzenia. Wiadomo jednak, że na rozwój autyzmu w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać następujące czynniki:
● Infekcje matki w trakcie ciąży
● Komplikacje ciążowe np. przedwczesny poród i niedotlenienie w trakcie porodu
● Wiek rodziców
● Krótka przerwa między pierwszą i drugą ciążą
● Niska masa urodzeniowa dziecka